Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsraillileri Filistinliler olmadan Gazze'ye götürmek isteyen büyükanne

İsraillileri Filistinliler olmadan Gazze'ye götürmek isteyen büyükanne

07:27- Kaynak: CNN

'Bu etnik temizliğe benziyor': Clarissa Ward yerleşimci hareketinin önde gelen isimlerinden birini sorguluyor


Karnai Shomron, Batı Şeria
CNN

Mesaj önceki gün birkaç WhatsApp grubunda yayınlandı: Vaftiz annem Daniela Weiss ile tanışma şansım oldu Siyonist yerleşim hareketi Savaştan sonra Gazze'deki İsrail yerleşimlerinin yeniden inşasına ilişkin bilgilendirme toplantısına katılmak.

Akşamın hostesi Babka, Batı Şeria'daki Karnai Shomron yerleşim yerindeki oturma odasında toplanan 20 misafire taze çikolata ikram ettiğinde, Weiss çoktan planına dahil olmuştu.

Ancak izleyicilerinin biraz ikna edilmeye ihtiyacı vardı. Onlar gerçek inançlıydılar ve bazıları Gush Katif'in varlığını hatırlayamayacak kadar genç olsalar bile, Gush Katif'e karşı derin bir nostalji besliyorlardı. 21 İsrail yerleşim biriminden oluşan blok, İsrail'in 2005 yılında Gazze Şeridi'nden çekilmesi üzerine İsrail ordusu tarafından zorla boşaltılmıştı.

Weiss keskin bir bakışla “Kayıt olun, kaydolun. Gazze'de olacaksınız” dedi ve 78 yaşındaki genç, dinleyicilerine bunun kendi yaşamı boyunca gerçekleşeceğine kesinlikle ikna olduğunu söyledi.

Bu tür toprakların Filistinlilerden herhangi bir şekilde gasp edilmesi, uluslararası hukuka göre yasa dışı olacaktır, uygulanamaz ve muhtemelen İsrail'e karşı küresel öfkeye yol açacaktır.

Scott McWhinnie/CNN

Yerleşim hareketinin 78 yaşındaki vaftiz annesi Daniela Weiss, Yahudilerin yaşamı boyunca Gazze'ye dönüp yaşamaya başlayacaklarından emin olduğunu söylüyor.

Weiss, adı “miras” anlamına gelen Nachala adlı kuruluşu aracılığıyla şimdiden 500 ailenin yeniden yerleşim için başvuruda bulunduğunu söyledi. Bir Nachala üyesi gruba bu amaç için para toplamak amacıyla Florida'ya bir temsilci göndereceklerini söyledi. Biden yönetimi Batı Şeria'daki yerleşimlere karşı muhalefetini güçlendirirken Nashala, Güvenli İsrail için Amerikalılar da dahil olmak üzere ABD'deki gruplardan şimdiden destek alıyor.

Şu anda Gazze'deki yerleşimleri yeniden inşa etmeye çalışan bir düzineden fazla kuruluş arasında Weiss'in “Nachala”sı en bilineni. Kendisi yerleşimcilerin orijinal neslinden geliyor ve onlarca yıldır harekete liderlik ediyor.

READ  Hazine Bakanı Yellen, IRS'nin 'tamamen yeniden inşa edilmesi' gerektiğini söyledi

Weiss, karizmatik bir büyükanne imajını, kıvırcık saçları ve doğrudan bakışın etrafında nazik görünen yüzüyle canlandırıyor ve mesajını samimi bir inançla aktarıyor. Ancak fikirleri temelde Yahudi istisnacılığına olan inançlara dayanıyor ve politikalarında İsrail-Filistin çatışmasına iki devletli çözüme yer yok.

Weiss'in sunumu sırasında duvarda, Şeridi'nin tüm uzunluğu ve genişliğine yayılan yerleşimler üzerinde egemenlik iddiasında bulunan altı ana grubun haritası olan savaş sonrası Gazze vizyonu sergilendi. Hamas'ın geçen 7 Ekim'de İsrail vatandaşlarına karşı gerçekleştirdiği katliamın ateşlediği, devam eden savaş nedeniyle hayatların, evlerin ve toplulukların harap olduğunu gören ve artık evim diyen iki milyon Filistinli için hiçbir alan yoktu.

Scott McWhinnie/CNN

Yahudi halkı Weiss'in Gazze'de Yahudi yerleşimlerini yeniden kuracak ilk kişi olmak için kaydolma çağrısını dinliyor.

Weiss, CNN'in bir zamanlar belediye başkanı olarak görev yaptığı Batı Şeria'daki yerleşim yeri Kedumim'deki evinde onunla röportaj yaptığında Gazze arzusu konusunda açık sözlüydü.

“Arap yok, iki milyondan fazla Araptan bahsediyorum. Weiss, “Orada kalmayacaklar” dedi. “Biz Yahudiler Gazze'de olacağız.”

Bunun etnik temizliğe benzediğini söyledik.

Weiss yanıt verdi: “Araplar, onlara canavar denilsin diye İsrail Devleti'ni yok etmek istiyorlar.” Bunlara Yahudilerin tasfiyesi diyebilirsiniz. Biz bunları yapmıyoruz. Bize yapıyorlar.”

Weiss, 7 Ekim saldırılarından sonra Gazze'ye dönmenin kendisi için bir öncelik haline geldiğini söyledi. İsrail'de geleneksel olarak aşırılıkçı olarak görülen görüşleri o günden bu yana daha popüler hale geldi.

T'den Ocak ayı anketiYahudi Halkı Politikası Enstitüsü, İsraillilerin yüzde 26'sının Gush Katif yerleşimlerinin yeniden inşasını desteklediğini tespit etti Savaş bittikten sonra. Başbakan Binyamin Netanyahu'nun sağcı koalisyon hükümetini destekleyenler arasında bu oran %51'e yükselirken, muhalefet destekçileri arasında bu oran %3'e çıkıyor.

Aynı ayın sonlarında, Gazze'ye yeniden yerleşim çağrısında bulunan “İsrail'in Zaferi” konferansı için coşkulu kalabalıklar Kudüs'teki bir salonu doldurdu.

READ  Zelensky, Solidar'da "kredi" için savaşan Rus güçleriyle dalga geçiyor | çatışma haberleri

Weiss, yerleşimci komşusu Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir ile birlikte konferansta konuşmacı olarak yer aldı.

Scott McWhinnie/CNN

İsrail Miras Bakanı Amihai Eliyahu, Gazze'deki topraklara el koymanın yasadışı, ahlak dışı ve İsrail'in konumuna zarar vereceği iddiasını şiddetle reddetti.

Miras Bakanı Amichai Eliyahu da katıldı. CNN'e verdiği röportajda Eliyahu, Weiss'in savaş sonrası Gazze vizyonuna, şiddetle karşı çıkılsa bile, destek verdiğini ifade etti. İşte bir alıntı:

Bakan Amichai Eliyahu: Toprağın dili, nerede Yahudi yerleşimi varsa orada güvenliğin daha fazla olacağını söylüyor. Bu mutlak bir güvenlik olacağı anlamına gelmiyor ama daha fazla güvenlik olacağı anlamına geliyor.

CNN'in uluslararası baş muhabiri Clarissa Ward: Pek çok kişinin yasadışı, ahlak dışı, İsraillilerin çoğunluğu tarafından desteklenmeyen ve uluslararası konumu açısından İsrail'e son derece zararlı olduğunu söyleyeceği bir şeyi neden savunasınız ki?

Bakan Amichai Eliyahu: Beni öldürmek isteyen birinden toprak almanın neden ahlaka aykırı olduğunu düşünüyorsun? Vazgeçtiğim ata topraklarımın beni katledecek, tecavüz edecek, öldürecek birine verilmesi neden ahlaksızlık olsun? Bundan daha ahlaksız ne olabilir?

Netanyahu, Gazze'ye yeniden yerleşimi “gerçekçi olmayan bir hedef” olarak nitelendirdi ancak bu olasılığı tamamen göz ardı etmedi ve siyasi hayatta kalmasının desteğine bağlı olduğu aşırı sağ koalisyonunun üyeleri daha da cesur olmaya devam ediyor.

Siyonizm içerisinde, en basit şekliyle İsrail'de Yahudi halkı için bağımsız bir devlet kurulmasını destekleyen pek çok farklı grup bulunmaktadır. Kaçak yerleşimlerin yayılmasına karşı çıkan sesler de arttı.

Scott McWhinnie/CNN

Ofra Goldstein-Gidoni, Netanyahu'nun politikalarına karşı düzenlenen protesto sırasında İsraillilerin bir azınlığının Gazze'ye dönmek istediğini ancak siyasi açıdan güçlü olduklarını söyledi.

Tel Aviv'in merkezindeki son haftalık hükümet karşıtı protestolarda binlerce kişi bir kez daha Kaplan Caddesi'ne yürüdü, ana kavşaklardaki trafiği kapattı ve Netanyahu'nun koalisyonuna karşı gösteri yaptı.

READ  Putin ilhakını açıklarken, Rus sivil konvoya ölümcül saldırılar düzenledi

Tel Aviv Üniversitesi'nden profesör Ofra Goldstein-Gidoni protesto sırasında CNN'e verdiği demeçte, “İnsanların çoğunluğunun Gazze'ye dönmenin iyi bir fikir olmadığını düşünüyorum” dedi.

Bunun hala bir azınlık olduğunu düşünüyorum, ancak politik olarak hala çok güçlü bir azınlık. Sorun bu.”

Weiss ve yerleşimci hareketinin pek çok destekçisi için, bir zamanlar boş bir hayal olan şey artık boş bir hayal.