Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İran’da bir hükümet organı protestolarda 200 kişinin öldürüldüğünü duyurdu ve arkamdan ‘özgürlükleri’ övdü

İran'da bir hükümet organı protestolarda 200 kişinin öldürüldüğünü duyurdu ve arkamdan 'özgürlükleri' övdü

DUBAI (Reuters) – Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi Cumartesi günü İran İslam Cumhuriyeti’ni hak ve özgürlüklerin garantörü olarak selamladı ve Birleşmiş Milletler’in 300’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini söylediği hükümet karşıtı protestolara yönelik baskının ortasında iktidardaki rejimi savundu.

Bu arada ülkenin en üst düzey güvenlik kurumu, güvenlik güçleri mensupları da dahil olmak üzere 200 kişinin olaylarda öldüğünü söyledi, bu rakam uluslararası örgüt ve insan hakları gruplarının verdiği sayının çok altında.

Üçüncü ayına giren protestolar, 22 yaşındaki Kürt kadın Mohsa Amini’nin sıkı zorunlu örtünme kuralları uygulayan ahlak polisi tarafından gözaltında öldürülmesiyle alevlendi.

Gösteriler, hayatın her kesiminden öfkeli İranlılar tarafından bir halk isyana dönüştü ve 1979 devriminden bu yana ruhban liderliğine en cüretkar meydan okumalardan birini ortaya koydu.

Bu arada, Ekim ayında uluslararası bir yarışmaya başörtüsü olmadan katılan dağcı Elnaz Rekabi’nin ailesinin evini yetkililerin yıktığını gösteren bir video klip sosyal medyada yayınlandı. Rakabi daha sonra bunu istemeden yaptı, ancak protestoları desteklediğini ifade ettiği yaygın olarak varsayılıyor. Devamını oku

Cumartesi günü devlet medyası, ülkenin kuzeybatısındaki Zanjan vilayetindeki yargı başkanının, villanın yıkım kararının ailenin inşaat ruhsatı almaması nedeniyle dört ay önce verildiğini söylediğini aktardı.

Acımasız baskıdan etkilenmeyen göstericiler, Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney’e karşı sloganlar attılar ve defalarca İslami hükümetin sona ermesini talep ettiler.

Sosyal medyadaki videolar, göstericilerin “Katil Hamaney idam edilmeli” sloganlarının duyulduğu doğudaki Haft Houz bölgesi de dahil olmak üzere başkent Tahran’ın bazı bölgelerinde Cumartesi gecesi geç saatlerde yenilenen protestoları gösterdi. Reuters, görüntüleri hemen doğrulayamadı.

Yetkililer isyanı ABD, Suudi Arabistan ve İsrail de dahil olmak üzere yabancı düşmanlara bağlıyor.

Parlamenterlere hitaben yaptığı konuşmada Raisi, “yüksek idealleri demokrasiyle” birleştirdiği için birkaç yıl önce tanıştığını söylediği isimsiz bir Afrikalı avukattan alıntı yaparak, “İran dünyanın en ilerici anayasasına sahip” dedi.

READ  Almanya ve Polonya, Oder Nehri'ndeki toplu balık ölümlerinin nedenini araştırıyor

“Anayasanın İslami sistemi (varlığını) garanti ettiğini” teyit etti ve “temel hakları ve meşru özgürlükleri garanti ettiğini” ekledi.

Yargıya bağlı Mizan haber ajansı, İçişleri Bakanlığı Devlet Güvenlik Kurulu’nun son “isyanlarda” 200 kişinin öldüğünü söylediğini aktardı.

Devrim Muhafızları’nın üst düzey komutanlarından Amir Ali Hajizadeh’in Pazartesi günü son olaylarda güvenlik güçleri mensupları da dahil olmak üzere 300 kişinin öldürüldüğünü söylediği kaydedildi.

İran konusunda BM tarafından atanan bağımsız uzman Javed Rehman, protestolarda 40’tan fazla çocuk da dahil olmak üzere 300’den fazla kişinin öldürüldüğünü söyledi.

İnsan hakları grubu HRANA, Cuma günü itibariyle 64’ü küçük olmak üzere 469 protestocunun öldürüldüğünü söyledi. 61 hükümet güvenlik gücünün de öldürüldüğünü ekledi. 18.210 kadar protestocunun tutuklandığına inanılıyor.

Önde gelen Beluci Sünni din adamı Mevlevi Abdülhamid, İran’da protestoların tutuklamalar ve cinayetlerle bastırılmasına son verilmesi ve rejim değişikliği için referandum yapılması çağrısında bulundu.

Kasım ayı sonlarında “Halkın protestosu, son 43 yılın siyasetinin çıkmaza girdiğini gösterdi” dedi.

[email protected] William McLean ve Louise Heavens tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.