Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Putin uzun iktidarını uzatmaya hazırlanırken Rusya seçim merkezlerinde protestolara tanık oluyor

Putin uzun iktidarını uzatmaya hazırlanırken Rusya seçim merkezlerinde protestolara tanık oluyorCNN

Rusya, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in iktidardaki uzun süreli hakimiyetini uzatması planlanan seçimlerde oy vermenin son gününde Pazar günü sandık merkezlerinde protestolara tanık oldu.

Rusya'daki bazı oy verme merkezlerindeki kuyruklar, destekçilerin ortaya çıktığı Pazar günü yerel saatle öğlen 12 civarında aniden genişledi. Merhum muhalefet lideri Alexei Navalny Halkı muhalefete destek göstermek için topluca sokağa çıkmaya çağırdı.

Moskova'daki bir seçim merkezindeki bir CNN ekibi, hattın öğle saatlerinde 5 ila 10 dakikalık bir süre içinde hızla genişlediğini ve tahminen 150 kişinin geldiğini söyledi.

CNN ekibi, polisin, bina içindeki metal dedektörleri ve çantaları kontrol ederek, insanların gruplar halinde kapılardan geçmesine izin verdiğini söyledi.

39 yaşındaki bir seçmen öğle vakti “başkalarını görmek için geldiğini, onların da geldiğini” söyledi.

Bir kadın CNN ekibine “Hayatımda ilk kez bir seçim kuyruğu görüyorum” dedi. Neden o saatte geldiği sorulduğunda ise sadece şu cevabı verdi: “Nedenini biliyorsun. Sanırım bu kuyruktaki herkes nedenini biliyor.”

Erişim noktası

Seçmenler Pazar günü yerel saatle öğle saatlerinde Rusya'nın St. Petersburg kentindeki bir oy verme merkezinde sıraya giriyor.

Öğle saatlerinde bekleyenlerin sayısında ülke genelinde kaç sandıkta artış görüldüğü belli değil. Reuters ve Agence France-Presse haber ajansları da protestoları bildirdi.

Navalny'nin destekçileri tarafından kurulan sosyal medya kanalları, Nekrasovka gibi Moskova mahalleleri, Tservikaya Caddesi ve St. Petersburg'daki yerler de dahil olmak üzere birçok yerde çizgilerin videolarını gösterdi. Navalny'nin ekibi ayrıca Novosibirsk'ten şu başlığı taşıyan bir fotoğraf yayınladı: “Bugün #öğlen. Protesto zaten Sibirya'nın ilk şehirlerinde düzenlendi. Seni görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Kremlin eleştirmeninin daha fazla destekçisi Pazar günü mezarının etrafında saygılarını sunmak için toplandı. Moskova'daki Borisovsky Mezarlığı'ndaki mezarın etrafında toplanan düzinelerce kişinin video klibi, bazılarının çiçek bıraktığını, bazılarının ise sessizce durduğunu veya fotoğraf çektiğini gösteriyor.

READ  Polonya polisi, hukukun üstünlüğü mücadelesi devam ederken başkanlık sarayında milletvekillerini tutukladı - Politico

Yurtdışındaki Ruslar da Navalny'nin destekçilerinin seçim merkezlerinde protesto çağrılarına yanıt vererek Berlin ve Londra'daki Rus büyükelçilikleri önünde uzun kuyruklar oluşturdular.

Bu arada Navalny'nin dul eşi Yulia Navalnaya, Pazar günü Berlin'de Putin'e karşı gösteri yapan destekçileri kabul ederken fotoğraflandı.

Bu ayın başlarında Yulia, “tüm Rusya'yı kapsayan bir protesto eylemi” çağrısında bulundu ve şunu ekledi: “Alexey beni öğle saatlerinde Putin'e karşı bu eyleme katılmaya çağırdı ve bu yüzden bu benim için çok önemli.”

Destekçilerine, eş zamanlı olarak sandık merkezlerine gelerek protestolarını kaydetmeleri, ardından kendi kararlarını vererek Putin aleyhine oy vermeleri, Navalny lehine yazmaları, oy pusulalarını geçersiz kılmaları veya sessiz protestoyla ayrılmaları çağrısında bulundu.

YouTube üzerinden konuşan Navalnaya, protestoların “sadece her şehirde değil, her şehrin her semtinde gerçekleşeceğini, milyonlarca Rus'un katılabileceğini ve on milyonlarca kişinin daha izleyeceğini” söyledi.

Navalny, Putin'in en güçlü rakibi 47 yaşında Arktik hapishanesinde öldü 16 Şubat'ta, dünya liderlerinin kınamalarına ve yardımcılarının öldürüldüğüne dair suçlamalarına yol açtı. Kremlin onun ölümüyle herhangi bir ilgisi olduğunu reddetti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy verme sırasında bazı sivil itaatsizlik eylemleri yaşandı Rusya en az 15 ceza davası açtı İnsanlar oy sandıklarına boya döktükten, yangın çıkardıktan veya molotof kokteyli attıktan sonra.

Bağımsız insan hakları grubu OVD-Info'ya göre Pazar günü Rusya'nın 16 şehrinde 60'tan fazla Rus gözaltına alındı.

Muhalefet, iki yıldan fazla bir süre önce Ukrayna'yı işgal etmeye başlamasından bu yana Rusya'da fiilen yasaklandı.

Pazar günü oylamanın üçüncü ve son günü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görevde beşinci dönemi kazanması neredeyse kesin.

Oylama, Alaska yakınlarındaki en doğu bölgelerden Baltık kıyısındaki batı Kaliningrad bölgesine kadar ülkenin 11 saat diliminde ve 88 federal bölgede yapıldı. İşgal altındaki Ukrayna'nın bir kısmı Rusya tarafından yasadışı bir şekilde ilhak edildi.

READ  'Bunun bir parçası değiliz:' NATO Ukrayna'nın uçuş yasağını reddetti

Rusya'nın batı bölgeleri hariç tüm bölgelerinde oy verme merkezleri kapalı ve ilk seçim sonuçlarının Pazar günü Moskova saatiyle 21.00'den (14.00 ET) sonra açıklanması bekleniyor.

Seçim Komisyonu'na göre seçimlere katılım oranı seçmenlerin yüzde 70'ini, resmi rakamlara göre ise son saatlerdeki seçmen yüzdesi 2018'deki nihai katılım oranını aştı.

Putin'in yeniden seçilmesi iktidarını en az 2030'a kadar uzatacak Anayasal değişiklikler 2020'de yeniden aday olabilecek ve muhtemelen 2036'ya kadar iktidarda kalacak, bu da onun başbakanlık koltuğunu garanti altına alacak. Rusya Sovyet diktatörü Joseph Stalin'den bu yana en uzun süre görevde kalan hükümdar.

Bu gelişen bir hikayedir ve güncellenecektir.