Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Johnny Kitagawa: Japonya’nın en büyük pop ajansının başkanı, kurucusunun küçüklere cinsel tacizde bulunduğunu itiraf etmesinin ardından istifa etti.

Johnny Kitagawa: Japonya’nın en büyük pop ajansının başkanı, kurucusunun küçüklere cinsel tacizde bulunduğunu itiraf etmesinin ardından istifa etti.

Kyodo Haberleri/Getty Images

Juni & Co.’nun başkanı Julie Fujishima Perşembe günü istifa etti. Yerine soldaki Noriyuki Higashiyama getirildi.CNN

Japonya Başkanı En iyi pop ajansı Johnny & Co Şirketin merhum kurucusu amcasının, aylarca süren uluslararası inceleme ve bağımsız bir soruşturmanın ardından yıllarca küçüklere cinsel tacizde bulunduğunu itiraf ettikten sonra Perşembe günü istifa etti.

British Daily Mail’in haberine göre, Johnny Kitagawa’nın yeğeni Julie K. Fujishima, Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında şirketin amcasının taciz mağdurlarına tazminat ödeyeceğini söyleyerek istifasını duyurdu. Kamu yayıncısı NHK.

NHK’ye göre bu, ajansın skandal hakkında medyaya ilk konuşmasıydı. Konu, bu yılın başlarında bir BBC belgeselinde vurgulanmıştı ve Nisan ayında eski bir yıldız stajyerin kendisinin ve birkaç başka gencin Kitagawa tarafından tacize uğradığı yönündeki iddialarla öne çıkmasının ardından yeniden ilgi görmeye başladı.

Kitagawa, 2019 yılında 87 yaşında hayatını kaybetti.

NHK, Fujishima’nın yerini şirketin sanatçılarından biri olan ve kariyerine yaklaşık 40 yıl önce ajansta şarkıcı olarak başlayan Noriyuki Higashiyama’nın alacağını bildirdi. Basın toplantısında Higashiyama, bu tür ihlallerin tekrarını önlemek için önlemler alma ve mağdurlara tazminat ödeme konusunda “samimi bir şekilde yanıt verme” sözü verdi.

Perşembe günkü duyuru, ajansın yaptırdığı bağımsız soruşturmanın bulgularını yayınlamasından sadece bir hafta sonra geldi.

Mağdurlar ve diğer şirket çalışanlarının da aralarında bulunduğu 41 kişiyle görüştükten sonra, Uzman komitesi sonuçlandı Kitagawa’nın 1950’lerden 2000’lerin ortalarına kadar “uzun bir süre boyunca tekrar tekrar cinsel saldırılarda bulunduğunu” söyledi.

Raporda kurbanların çoğunun “Johnny Juniors” olarak bilinen yedek dansçılar olduğu ortaya çıktı. İstismar, Kitagawa’nın evi ve şirket eğitim kampları da dahil olmak üzere çok sayıda yerde meydana geldi.

Komisyon, suiistimallerin bu kadar uzun süre devam ettiğini, bunun kısmen Juni & Associates’in bir aile şirketi olması nedeniyle, yani kurucuların çok fazla yetkiye sahip olması ve çok az sorumlulukla karşı karşıya kalması nedeniyle olduğunu söyledi. Örneğin rapor, ajansın eski başkanı ve Johnny’nin ablası Mari Kitagawa’nın tacizden haberdar olduğunu ancak herhangi bir işlem yapmadığını ortaya çıkardı.

Müfettişler mağdur tazminat programı oluşturmak gibi bir dizi öneride bulundular ve Fujishima’yı başkanlıktan istifa etmeye çağırdılar.

Uzun kariyeri boyunca Kitagawa, Japonya’nın en büyük yetenek ajansına başkanlık etti ve popüler erkek grupları kurmasıyla ve birçok genç idolün müzik ve oyunculuk kariyerlerini başlatmasıyla tanındı. Onlarca yıldır medya ve eğlence endüstrilerinde güçlü bir figür olmuştur.

Nisan ayında öne çıkan yıldız stajyer Kwan Okamoto’ya göre, bu düzeydeki güç, insanların taleplerine uymamaları halinde kariyerlerini kaybetme korkusuna neden oldu. 2012 yılında 15 yaşındayken başlayarak dört yıllık bir süre boyunca Kitagawa tarafından defalarca cinsel saldırıya maruz kaldığını iddia etti.

Kitagawa’ya yönelik iddialar onlarca yıl öncesine dayanıyor. 1999’da bir Japon dergisi, Kitagawa tarafından cinsel saldırıya uğradığını iddia eden diğer genç erkek ve oğlanların hesaplarını yayınladı. Yerel basında onun dergiye hakaret davası açtığı ve tazminat aldığı bildirildi.

Kitagawa iddialar nedeniyle hiçbir zaman suçlanmadı. Hayattayken tüm suçlamaları reddettiği bildirildi.