Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Liranın çöküşü Türkleri şaşkına çevirdi, muhalefet kızdı

Liranın çöküşü Türkleri şaşkına çevirdi, muhalefet kızdı
  • Lira bir günde dolar karşısında %15 değer kaybetti
  • Pek çok Türk maaşları ve emekli maaşlarını dövize çeviriyor
  • Muhalefet partileri Türkiye’nin ekonomik bir felaketle karşı karşıya olduğunu söylüyor
  • Eski Başbakan Erdoğan onu “ihanet”le suçladı

ANKARA, 23 Kasım (Reuters) – Endişeli Türkler, para birimlerindeki göz kamaştırıcı düşüşe ayak uydurmaya çalışırken ana muhalefet lideri, liranın Salı günü dolar karşısında %15 değer kaybetmesiyle ülkenin karanlık “felaketini” yaşadığını söyledi.

Salı günü liranın birkaç hafta boyunca düşmesinin ve fiyatların şimdiden artmasının ardından, sıradan Türkler tatil planlarından haftalık market alışverişlerine kadar her şeyi yeniden gözden geçiriyorlar. devamını oku

2003’ten bu yana ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı para birimindeki devalüasyondan sorumlu tutan muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Glikertoğlu, “Cumhuriyet tarihinde hiç böyle bir felaket olmamıştı” dedi.

reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Kılıçdaroğlu, “Bu noktada Türkiye Cumhuriyeti’nde temel bir ulusal güvenlik sorununuz var” dedi.

Erdoğan, merkez bankasına faiz oranlarını düşürmesi için baskı yaptı. İhracatı, yatırımları ve istihdamı artıracağını söylüyor, ancak eleştirmenler bunun çift haneli enflasyonu daha da tetikleyeceğini ve lirayı aşındırarak Türk gelirlerini derinleştireceğini söylüyor.

Merkez Ankara Alışveriş Merkezi’ndeki esnaf, Salı günü dolar karşısında 13.45’e kadar düşen liradan gözlerini alamadıklarını söyledi. Bir yıl önce dolar 8 iken geçen ay 9’a ve geçen hafta 10’a ulaştı.

28 yaşındaki reklam ajansı çalışanı Celine, “Doları takip etmeden çalışamazdım” dedi.

“Bir gün izin alacağımı hiç düşünmemiştim ve gelecek ay maaşım 100 kez sıfıra inecek. Tuvalet kağıdı olmadan satın alınacak hiçbir şey kalmadı.” Dikkatli düşün. “

Erdoğan’ın iktidardaki İslamcı kökenli AK Parti’nin kurucu üyelerinden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, kendi partisini kurmak için ayrılmadan önce cumhurbaşkanının ekonomik eylemlerini “ihanet ve cehalet” olarak nitelendirdi.

READ  SURİYE ARAP CUMHURİYETİ - Turk, Suriye'deki çatışmaların parçalanmasının bedelini sivillerin yeniden ödeyeceği konusunda uyardı

Kliktroklu, Dowdoğlu ve diğer bazı muhalefet liderleri, kazanın ardından Salı günü para birimini tartışmak için acil durum toplantıları duyurdular – liradaki ikinci en büyük düşüş.

‘Boğuluyoruz’

Türkler sosyal medyadan üzüntülerini dile getirdiler. Twitter’daki popüler manşetler, “boğuluyoruz”, “hükümet istifası” ve “hayatla tanışamıyoruz” gibi ekonomiyle ilgili hashtag’lerin hakimiyetinde.

Güneydoğudaki Diorburg kentinde dükkan sahipleri, “Uyuyamıyoruz, geleceğimizi bilmiyoruz” yazan bir tabelayla sokakta sahte olduğu anlaşılan parayı yaktı.

Reuters’e konuşan birçok kişi, maaşlarını veya emekli maaşlarını aldıktan sonra bunları dövize çevirdiklerini söyledi.

İstanbul’da avukatlık yapan 28 yaşındaki Emirhan Metin, “Gelirimin bir kısmını koruyabilmek için aylık maaşımı dolara çevirmek için avans istedim” dedi. “Bu noktada odaklanmak veya başka bir şey hakkında konuşmak neredeyse imkansız.”

36 yaşındaki serbest film editörü Haluk, kendisine genellikle altı ila sekiz aylık maaş arasında maaş verildiğini söyledi. “O halde geçen ay yaptığım kontrat bugünkünden %20 daha az. Kim bilir altı aylık maaşımı daha ne zaman alırım?”

Menopoz sağlık markası lansmanının CEO’su Doruk Akbek, birikimlerini dolar ve kripto para biriminde tutmaya çalıştığını ancak sadece lira tutanlar için durumun zor olduğunu söyledi.

Akbek, “Psikolojik bir mutsuzluk var ve ülkenin gözünüzün önünde çöküşünü görüyorsunuz. Bu insanların moralini ve motivasyonunu etkiliyor” dedi.

reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Can Sezer ve Ali Küçükgöçmen’den Ek Raporlama; Ece Toksabay’ın kaleminden; Düzenleme Dominic Evans ve Gareth Jones

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.