Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Londra’daki bir otobüs istasyonunda bulunan Titian’ın küçük şaheseri 22 milyon dolardan fazla satıldı

Londra’daki bir otobüs istasyonunda bulunan Titian’ın küçük şaheseri 22 milyon dolardan fazla satıldı


Londra
CNN

İtalyan sanatçının iki kez çaldığı tablo Rönesans Mükemmeller TitianLondra’daki bir otobüs terminalinde plastik bir torba içinde bulunan som altından eser, Salı günü açık artırmada 22,3 milyon dolara satıldı.

Mısır’a Uçuşun Geri Kalanı, Londra’daki Christie’s müzayedesinde tahmini olarak 15 milyon £ ila 25 milyon £ (19 milyon ila 32 milyon $) arasında bir fiyata satıldı ve sonunda 17,5 milyon £’a (22,3 milyon $) satıldı – şimdiye kadarki en yüksek fiyat. Christie’s’in web sitesinde yer alan açıklamaya göre, bu ödül sanatçının bir eseri için yapılan müzayedede elde edildi.

Resim, Yahudiye kralı Hirodes’in genç İsa’yı öldürmek istediğini öğrendikten sonra Mısır’a giderken dinlenen İsa, Meryem ve Yusuf’u tasvir ediyor.

Asıl adı Tiziano Vecellio olan Titian, bu eserini kariyerinin başında yani 1500’lü yıllarda tamamlamıştır.

Bu tablonun boyutları 18,25 inç x 24,75 inçtir (46,2 cm x 62,9 cm); bu, Titian’ın hayatının ilerleyen dönemlerinde ün kazandığı bazı anıtsal eserlerle karşılaştırıldığında küçüktür.

Tuval üzerine yağlı boya çalışmanın büyüleyici bir tarihi var.

Tablo, Avrupalı ​​çeşitli aristokratların arasından geçtikten sonra, 1809’da Fransızların Viyana’yı işgali sırasında Napolyon güçleri tarafından yağmalandı ve Paris’e nakledildi.

1815’te Viyana’ya iade edildi ve tekrar özel koleksiyonlardan geçirildikten sonra İngiltere’nin Wiltshire kentindeki Bath’ın 4. Markisi John Alexander Thyne’nin eline geçti.

Tablo, 1995 yılında Thane’in torunlarının evi olan Longleat’tan çalındı ​​ve sanat araştırmacısı Charles Hill onu Londra’daki bir otobüs durağında bulmadan önce yedi yıl boyunca ortadan kayboldu.

Christie’s İngiltere başkanı Orlando Rock, yaptığı açıklamada, müzayede sonucunun “sanatçının gençliğinin en şiirsel ürünlerinden biri olan Titian’ın bu görkemli erken dönem başyapıtının kusursuz kökenine ve sessiz güzelliğine bir övgü” olduğunu söyledi.

Kendisi şunu ekledi: “Bu görüntü yarım milenyumdan fazla bir süredir kitlelerin hayal gücünü ele geçirdi ve bunu yapmaya devam edeceğine hiç şüphe yok.”

READ  Doja Cat, DM'lerini paylaştığı için Stranger Things yıldızı Noah Schnapp'ı çarptı