Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Maskeli Türkler, Türkiye’yi Ukrayna cephesinden terk etmeyi umuyor

Süleyman Izdov ve yüzlerce Mescatyalı Türk, 1990’ların başında Slovenya’daki kullanılmayan bir Sovyet çalışma ve dinlenme kampına geldiğinde, bu iyi bir geçici ev çözümü gibi görünüyordu. Sovyetler Birliği eridiğinde, hayatlarını yeniden inşa etmeyi ve topluluk sürgünlerinin çoğunu sona erdirmeyi umarak Orta Asya’nın kalbinden doğu Ukrayna’ya gittiler.

Otuz yıl sonra, aralarında İzsetov’un da bulunduğu yedi aile hala orada, bir zamanlar okulların yaz kampları için kullanılan altı binanın harap durumdaki kalıntıları arasında yaşıyor. 57 yaşındaki genç, Rus işgali ve güvenlik korkusu giderek daha değişken hale geldiğinden şimdi üç çocuk babası. Ankara’da bir kez hayatını yeniden inşa etmeyi ve Türkiye’ye göç etmeyi umuyor. Duyuruldu Mescadian, sorunlu ve çatışmalı bölgelerde yaşayan Türkler için yeniden yerleşim programını yeniden başlatmayı planlıyor.

İzseto’nun onlarca yıl önce Ukrayna’ya göçü, topluluğun sınır dışı edilmiş tarihini gözler önüne seriyor. Mesquedian Türkleri, kökenlerini bugün büyük ölçüde güneybatı Chomsky-Java eyaletindeki Türkiye sınırında bulunan Mesquite’ye kadar takip ediyor. Günümüz Anadolu Türkçesine benzer bir dil konuşurlar ve bölgenin en büyük şehri Akaltsike anlamına gelen Ahıska Türkleri olarak da bilinirler. Bazı tarihçiler Mescadian Türklerini etnik Türkler ve diğerlerini tarihin bir noktasında İslam’ı benimsemiş veya İslam’ı seçmiş etnik Gürcüler olarak gördüklerinden kökenleri geniş çapta tartışmalıdır.

Açık 14 Kasım 1944’te Stalin hükümeti 100.000 Makedon Türkünü toplayıp sınır dışı etti. mesquite Orta Asya’nın otlaklarına. 13.000 kişi sığır arabalarında mahsur kaldı ve yolda öldü. Çeçenler, Kırım Tatarları, Karaçay ve Sovyetler Birliği’nin güney sınırındaki diğer azınlıklar da zorunlu nakillere katıldı.

Ancak, diğer topluluklardan farklı olarak, Mesquetes hiç olmadı Eve dönmelerine izin verilir. Türkiye 1952’de NATO’ya katılarak atalarının ana vatanını önemli bir sınıra dönüştürdü. 1980’lerin sonlarına kadar Orta Asya’da kaldılar, birçok etnik isyandan kaçarak Azerbaycan, Rusya, Türkiye, Ukrayna ve başka yerlere sığındılar. Şimdi yaklaşık 600.000 nüfusu ile topluluk dünyaya dağılmış durumda.

READ  ABD'li araştırmacılar kafessiz evlerde suni hindiler ve gübre temizliği üzerinde çalışıyor

2014 yılında Ukrayna’nın doğusunda çatışmalar patlak verdiğinde Slovenesk, Ukrayna ordusu ile Rus destekli silahlı gruplar arasındaki en şiddetli çatışmalardan birini verdi. 2015 ve 2017 yılları arasında Türkiye, çoğunlukla önde gelen Donetsk bölgesinden Ukrayna’da yaşayan binlerce Mescadian Türkünü sınır dışı etti ve onlara ülke genelinde, özellikle doğudaki merkezi Ersinken ve Beatles illerinde yeni inşa edilmiş konut, mali yardım ve geçici çalışma sağladı. Ülke. Son grup Kasım 2017’de Türkiye’ye geldi, ardından salgın başlayınca proje yavaşladı ve durdu.

İzsetov ve eski Sovyet tesislerindeki diğer aileler yeniden yerleşim listesine eklendi, ancak seyahat etmek için gereken kimliği alamadılar.

IWPR’ye verdiği demeçte, “Zamanında ayrılamadık. Gerekli tüm belgeler bu kış Ankara’ya gönderildi.” “Hazır olduklarında gidip onları alacağız. Kış geliyor… başkalarını görmeyi çok istiyoruz. Zaten oradalar. [in Turkey]”

Topluluk lideri Sadri Ahmedov, Sloviansk’ta 46 ailenin hâlâ yeniden yerleşim için beklediğini söyledi.

“Umarım Türkiye’deki durum düzelir” [the government] Yakında alacaklar, ”dedi IWPR’ye, ülkenin mevcut ekonomik krizine atıfta bulunarak.

yaklaşık 11.000 Ahıska Türkler 2014 yılına kadar doğu Ukrayna’da ve Kherson ve Mykolayiv’in güney kesimlerinde yaşadılar, burada çatışmalardan kaçtılar ama yoksulluk çektiler. Yeniden yerleşim programı, yerel Silahşörler için bir çıkış yolu sağladı.

Donetsk bölgesinde yaklaşık 660 Silahşör yaşıyor. Ama hala Mevsimsel göç Türkiye’de yaygın olduğu için istatistikler değişkendir. Muhammed Galilov, Türkiye’ye yerleşen birçok kişiden biriydi, ancak iki ülke arasında hareket etmeye devam ediyor.

“Niyetim Ukrayna ve Türkiye arasındaki çifte vatandaşlığı tanımak. Bu olursa, her iki ülkede de yaşamak ve çalışmak daha kolay olurdu ”diyor 51 yaşındaki Sloven peynirci.

Türkiye ne verdi Ahıska Türkler rüya gördü Onlarca yıldır – bir vatan. Etnik-dilsel ve dini bağlar güçlü ve ülke, Sovyetler Birliği’nin çöküşüyle ​​parçalanmış bir toplumu memnuniyetle karşılıyor. 1992’de Türk parlamentosu ülkedeki Silahşörleri tanıyan bir yasa tasarısını oybirliğiyle kabul etti.

READ  Palerina Byrne Dirk milyonu kazandı

“Yaklaşık 100.000 [Meskhetians] Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye’de yaşayanlara vatandaşlık ve uzun dönem ikamet izinleri verildi” dedi. Söz konusu Dünya Birliği toplantısı sırasında Ahıska 10 Aralık’ta Türkler, Türkiye’nin Akdeniz tatil beldesi Antalya’da bir miting düzenledi.

Ancak Gürcistan’a dönüş sorunlu. Devlet Avrupa Konseyi’ne katılma koşullarının bir parçası olarak 1999’da sınır dışı edilmeyi kabul ettiler, ancak yasa ancak 2007’de kabul edildi. Bundan sonra topluluk, geri dönmelerine izin vermek için gerekli belgeleri elde etmede bürokratik engellerle karşılaştı. Atalarının vatanı. Şu anda Gürcistan’da 1000 Silahşör yaşıyor.

Ayşegül Aydıngün, Bir uzman Irk ve Ulusal Kimlik, IWPR Yeri Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yaşlı kuşak Gürcistan’ı tarihi merkezi olarak görürken, genç kuşak Türkiye’yi siyasi vatanı olarak görmekte ve gelecek perspektifleri açısından istemektedir.

Bilgin, “Zorluklara rağmen torunları için yapıyorlar… Parası olanlar çocuklarını Türkiye’ye okusun ya da mülk satın alsınlar, Türkiye’de kalmalarını söylüyorlar ve emekli olduklarında onlara katılıyorlar.”

Ahıska Türklerin yüksek beklentileri Türkiye’de her zaman bir kez karşılanmıyor, genellikle yasal kısıtlamalar ve iş bulmada zorluklarla karşılaşıyor.

Ulusal kimliklerinin simgesi olan “Osmanlı torunları” hikayesi, kendi torunlarını besleyemeyen Maskotları teselli etmedi.”Irina Levine, Göç Araştırmacısı ve Melikian Center Müdür Yardımcısı Arizona Devlet Üniversitesi.

Aydungun, örneğin akrabanın Mesquetlerin Türk toplumuna Suriyelilerden daha iyi entegre olmasına izin verdiğini, ancak topluluk hakkında bilgi eksikliğinin gerginliğe yol açabileceğini kaydetti.

IWPR’ye verdiği demeçte, “Yerel sakinler ve yeni gelenler arasında her zaman belirli bir mesafe vardır” dedi. “Hükümet iyi koşullar belirlediğinde ve onu tam olarak desteklediğinde [migrants] Ekonomik olarak bu mesafe giderek artıyor.”

Ancak Makedonların şoku ve toplumun yoksulluğu, İle Özbekistan’daki 1989 katliamından kaçan 17.000’e yakın maskotu yerinden eden Bursa gibi toplulukların sempatisini kazandı.

READ  Türk Telekom, Türkiye'de Fenerbahçe'yi yenen ilk takım oldu

Doğu Ukrayna’da artan gerilime rağmen, bazı Silahşörler çıkış ve geri kalanı arasında ikiye bölünmüş durumda.

Kamil Bashadov onlardan biri. Çocuklarının Türkiye’ye gitmesini istiyor, ancak 51 yaşındaki dört çocuk babası, 1989’da Özbekistan’dan geldiğinden beri memleketi dediği topraklarda kalmak istiyor.

“Evi satamayız A mükemmel fiyat Çünkü Bu bir savaş bölgesi, ”dedi çiftçi IWPR. “Orada ne işim olacak? Birinin bahçesini temizler misin? Burası çok ilginç.”

Sloviansk şu anda sessiz olmasına rağmen, 2014 savaşına ilişkin hatıraların hala canlı olduğunu söyledi.

“Durum kötüyse kesinlikle ayrılırım” diye devam etti. “Bir daha kurşunların altından geçmem.”

Bu sürüm altında üretildi “Amplifikatör, Kontrol, Katılım (AVE) Projesi” Norveç Dışişleri Bakanlığı’nın sağladığı fonla uygulandı.