Eylül 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mechanical Turk: 18. yüzyıldan kalma bir satranç robotu aldatmacası

Mechanical Turk: 18. yüzyıldan kalma bir satranç robotu aldatmacası

Bu 21. yüzyıl ve biz hala gerçek yapay zekayı bekliyoruz. Ancak 18. yüzyılda, günümüzün yapay zekası gibi davranan bir satranç makinesi vardı. Mekanik Türk denilen, insanları otomatik manken satrançta insanları yenebileceklerine inandıran, özenle hazırlanmış bir aldatmaca olduğu ortaya çıktı.

Mechanical Turk Avrupa’yı dolaştı ve Charles Babbage ve Napoleon Bonaparte gibi şahsiyetlere karşı satranç oynadı. bu Motor geliştirildi Macar mucit Wolfgang von Kempelen, 1770 yılında Kraliçe ve İmparatoriçe Maria Theresa’ya verdiği bir sözü yerine getirdi.

Türkiye’nin keşfinden bir yıl önce, İmparatoriçe’nin sarayına bir cadı geldi ve Kempelen dahil herkesi büyüleyen büyüleyici bir hareket yaptı. Cadının performansına hayran kalan Kempelen, imparatoriçeye yakında cadı yanılsamasını aşabilecek bir şey bulacağını söyledi. Bir yıl sonra, Kempelen Mechanical Durk ile mahkemedeydi.

Mekanik türk, üstüne gerçek boyutta bir mankenin yerleştirildiği tahta bir kutuya benziyordu. Bıyıklı manken, bir yanda türban, bir cübbe ve klasik bir pipo ile Osmanlı cadısı kıyafetine ve görünümüne sahipti.

Ahşap kutu 3.5 x 2 x 2.5 fit boyutlarındaydı. Her satranç oyunundan önce Kempellon, izleyicilere makinenin iç bileşenlerini gösterir. Önde üç kapı ve altta sürgülü bir çekmece vardı. Makinenin bu farklı bölümlerinde satranç taşları, bir satranç tahtası ve birkaç saat aksamı vardı.

Türk tura çıkıyor

Mekanik Türk’ün İmparatoriçe Theresa’nın önündeki ilk gösterisi sırasında, Kempelen mahkemenin birkaç üyesini makineye karşı satranç oynamaya davet etti ve şaşırtıcı bir şekilde hepsi yenildi. İnsanlar ilk kez akıllı bir otomatik makine gördüklerinde şaşırdılar ve bununla ilgili haberler hızla kıtaya yayıldı.

Kitabında, Dirk: On sekizinci yüzyılın ünlü satranç makinesinin hayatı ve zamanlarıYazar Tom Stonage, “Sanayi Devrimi’nin yeni makinelerinden farklı olarak … [the Turk] Makineler sonunda zihinsel işleyişi de değiştirebilme olasılığını artırdı.”

Her Perşembe gelen kutunuza iletilen olumsuz, şaşırtıcı ve etkileyici hikayelere abone olun

Kısa süre sonra Kempelen, Habsburg kraliyet ailesinin birkaç üyesinden Durkin’in oyununu göstermek için çağrılar ve talepler almaya başladı. İmparatoriçe Theresa’nın oğlu II. Joseph, onu ve Türkleri, makinenin yolculuğu sırasında birçok zeki ve ünlü şahsiyete karşı oynadığı bir Avrupa turuna gönderdi.

READ  Türk demokratik programı İran karşıtı, İsrail yanlısı bir ağla bağlantılı

Ünlü Amerikalı bilim adamı ve politikacı Benjamin Franklin’i mağlup etti ve otomatik operasyonlarının ardındaki sırrı ortaya çıkarmak için Fransız Bilimler Akademisi’ndeki araştırmacılar tarafından araştırıldı. (Bulamadılar.) Ancak o dönemde Türkiye ilk yenilgisini de Avrupa’nın bir numaralı satranç oyuncusu Franுவாois-Andr ட Tonigan Pilate’e karşı aldı.

Kempellen 1804’te mide ülserinden ölmesine rağmen, motor yeni sahibi Johann Mசlzel (bir Alman mühendis) ile Avrupa’yı gezdi.

Türkler satranç oynamakta çok iyidirler ve satranç oynayan erkeklerin çoğunu yenmekle kalmayıp, oyun sırasında birinin hile yapıp yapmadığını da gösterebilir. Menequin bir insan oyuncunun hile yaptığını fark ederse, muhalefetini ya rakibin hamlesini değiştirerek ya da satranç tahtasına çok fazla vurarak oyunu bitirerek ifade eder.

İkincisi, Türklerin Napolyon Bonapart’a karşı oynadığı 1809’da oldu. Napolyon Türklere karşı iki maçta oynadı. İlk olarak, üç yasadışı hamle yaptı. Türkler itiraz ettiler ve tahtadaki tüm satranç taşlarını eliyle silerek oyunu bitirdiler. İkinci oyunda Napolyon makineye yenildi.

Mekanik Dirk, ilk bilgisayarı icat eden ünlü mucit Charles Babbage ile iki satranç oyunu oynadı. ortaya çıktı İki maçı da kazandı.

Edgar Allan Poe aldatmacayı ortaya koyuyor

mekanik hindi

borç: Joseph Racknitz – Humboldt Üniversitesi Kütüphanesi / Wikipedia

Elbette Durg, yapay zeka tarafından yönlendirilmedi ve Charles Babbage dahil birçok kişi, satranç oyuncusunun otomatik performansına şüpheyle yaklaştı. Oyunları oynayanın Manequin değil, gizli bir insan operatör olduğuna inanıyorlardı. Ancak Türkler o kadar zekice tasarlanmışlardır ki, hiçbiri teorilerini kesin delillerle ispatlayamaz.

Amerikalı yazar ve eleştirmen Edgar Allan Poe 1836’da bir makale yazana kadar Türkiye 60 yıl boyunca insanları şaşırtmayı ve kandırmayı başardı. “Maelzel’in Satranç Oyuncusu” başlıklı Poe, gerçek makine ile sahte makine arasında bazı önemli farklılıklar olması gerektiğini öne sürdü. Örneğin, bir teklifte bulundu. Gerçek makine kazanmalı Tüm maçlar ve belirli aralıklarla bir model gösterir veya hamle yapar – ancak Manequin bu tür özellikleri göstermez.

READ  İtalya'da helikopter kazasında hayatını kaybeden Türkler için cenaze töreni düzenlendi.

Ayrıca Poe, makinenin içindeki karmaşık saat mekanizmasının, Manequin’i içeriden kontrol etmek için gizli bir savaşçı tarafından gizlice kullanıldığını öne sürdü. Daha sonra, makinede daha fazla inceleme yapıldığında, ahşap dolabın sol kapısının ve alt çekmecedeki saat sisteminin arkasına gizlenmiş gizli bir yer bulundu. Üst kısımdaki satranç tahtasına iliştirilmiş gizli mıknatıslar da dolabın gizli alanında bulundu. Bu mıknatıslar, insan satranç oyuncusunun oyun sırasında satranç taşlarının konumunu izlemesine izin verdi.

söz türkçedir

Bowie’nin buluşları yayınlandıktan sonra insanların mekanik türk’e olan ilgileri azalmaya başladı. Mälzel ayrıca bir satranç oyuncusu olduğunu kanıtlamak için daha az davet aldığını fark etti, ancak bu konuda bir şey yapamadan öldü. Türkler, 5 Temmuz 1854 yangınından sonra Philadelphia’daki bir müzede barındırılıyor. Neyse ki, orijinal hindinin bazı unsurları kurtarıldı.