Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mezuniyet törenleri ülke çapında kesintiye uğrarken öğrenciler Jerry Seinfeld’in konuşmasını terk etti

Mezuniyet törenleri ülke çapında kesintiye uğrarken öğrenciler Jerry Seinfeld’in konuşmasını terk etti

Pazar günü Duke Üniversitesi’nde mezuniyet konuşmasını yapmak üzereyken düzinelerce öğrenci Jerry Seinfeld’i terk etti.

Sosyal medyada yayınlanan videolar, öğrencilerin İsrail’in Gazze’ye yönelik savaşını protesto etmek için Kuzey Carolina’daki bir stadyumdan ayrıldığını gösterirken, Duke Üniversitesi Rektörü Vincent Price komedyeni tanıttı.

Bazı öğrencilerin yuhaladığı ve Filistin bayraklarını salladığı, diğerlerinin ise “Jerry!” diye slogan attığı duyuldu. Jerry!”

Seinfeld, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından açıkça İsrail’i destekledi ve Aralık ayında rehinelerin aileleriyle görüşmek için kibutz’a gitti. Yeni filmi Unfrosted için yapılan basın çağrıları sırasında desteğini “alışılmışın dışında bir şekilde dile getirdi”. New York Times adı geçen.

Duke Üniversitesi’nden fahri derece alan komedyen, konuşmasında protestoların odağındaki meseleden büyük ölçüde uzak durdu. Bir noktada Yahudi mirasından bahsetti ve izleyicilerden alkış aldı.

“New York’lu bir Yahudi çocuk olarak büyüdüm” dedi. “Komedyen olmak istiyorsanız bu bir ayrıcalıktır.”

Durham Üniversitesi kampüsündeki Duke Üniversitesi Stadyumu’nun önünde Gazze yanlısı öğrenciler şu sloganları attı: “İfşa et, geri çek, durmayacağız, dinlenmeyeceğiz.”

Bu hafta sonu Kuzey Carolina’dan Kaliforniya’ya kadar kolej ve üniversitelerde mezuniyet törenleri düzenlenirken, ülke çapında küçük Filistin yanlısı protestolar ortaya çıktı.

Duke’un rakibi Kuzey Carolina Üniversitesi Chapel Hill’de Gazze yanlısı göstericiler, okulun açılış töreninden saatler önce binanın merdivenlerine kırmızı boya sıktılar ve açık mavi mezuniyet elbiseleri giymiş öğrenciler fotoğraf için poz verirken kampüste ilahiler söylediler. Haberler ve Monitör adı geçen.

İngiliz gazetesi “Daily Mail”e göre, Cumhuriyetçi Vali Glenn Youngkin’in Filistinlilere destek amaçlı yaptığı konuşma sırasında yaklaşık 100 öğrenci ve aile üyesi VCU’nun töreninden ayrılırken, diğerleri onun eğitim politikalarına karşı olduklarını gösteren pankartlar taşıdı. WRIC-TV.

Mezuniyet töreninde kendisine fahri doktora unvanı verilen Vali Yongkin, görünüşe göre etkinlikten ayrılan öğrencilere hitap etmedi.

READ  Tiffany Haddish, "Bir Çocuk Sevgilinin Gözünden" Rol Almaktan Çok Pişman Olduğunu Söyledi - The Hollywood Reporter

Konuşmasında “Dünyanın müziğinize ihtiyacı var” dedi. “Siz, hepiniz senfoni olacaksınız. Onu bir başyapıt haline getirin.”

Cumartesi günü Cumhuriyetçi valinin konuşması sırasında VCU öğrencileri mezuniyet töreninden çıktı (Filistin’de Adalet İçin Ulusal Öğrenciler)

Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde küçük bir grup gösterici, Camp Randall Stadyumu’ndaki mezuniyet töreni sırasında sessiz bir protesto gösterisi düzenledi. Gönderdiğim bir resim wisconsin eyalet dergisi, Fotoğraflarda, ikisi Filistin bayrağı taşıyan, stadyumun arka tarafında yürüyen yaklaşık altı kişi görülüyordu.

Kampüs polis sözcüsü Mark Lovecott, kep ve önlük giydikleri için öğrenci olduklarına inanılan grubun “bir bakıma yönlendirildiğini ancak kendi başına bırakıldığını” söyledi. Hiçbir tutuklama yapılmadı.

Gösteri, kampüsteki Filistin yanlısı göstericilerin Cuma günü, 1 Temmuz’a kadar üniversite yatırımlarını kontrol eden “karar vericilerle” etkileşim kurma şansı karşılığında iki haftalık kamplarını kalıcı olarak dağıtma ve mezuniyet törenlerini aksatmama konusunda anlaşmaya varmasının ardından geldi. Üniversite, Gazze ve Ukrayna’daki savaşlardan etkilenen akademisyenlere ve öğrencilere verilen desteği artırmayı kabul etti.

Austin’deki Texas Üniversitesi’nde bir öğrenci, mezuniyet töreni sırasında Filistin bayrağını kaldırdı ve güvenlik ona eşlik etmeden önce kısa süreliğine sahneden ayrılmayı reddetti.

UC Berkeley Hukuk Fakültesi mezunları, Cuma günü Berkeley Yunan Tiyatrosu’nda UC Berkeley Hukuk Fakültesi’nin açılış töreninde bir protesto biçimi olarak üzerinde “UC DIVEST” yazan tişörtler giydiler. (ONLINE_YES)

The Guardian’ın haberine göre Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde Filistin yanlısı protestoculardan oluşan küçük bir grup, açılış töreni sırasında bayrak sallamaya ve sloganlar atmaya başladı ve stadyumun arka tarafına kadar eşlik edildiler; diğer kişiler de onlara katıldı. San Francisco Chronicle. Büyük bir karşı protesto olmadı ancak bazı katılımcılar hayal kırıklığını dile getirdi.

Kızı öğrenci olan Annie Ramos, “Biletleri ödeyen ve mezunlarımızla gururumuzu göstermeye gelen bizler için bunu mahvettiklerini hissediyorum” dedi. “Bir zaman ve bir yer var ama o bu değil.”

Cumartesi günkü olaylar, polisin Pensilvanya Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki Gazze yanlısı protesto kamplarını dağıtırken düzinelerce tutuklama yaptığı Cuma günü diğer üniversitelerde yaşananlardan daha az dramatikti. Bu önlemler, polisin göstericilere göz yaşartıcı gaz sıkması ve Arizona Üniversitesi’ndeki benzer bir kampı çökertmesinden saatler sonra geldi.

READ  Shakira, eski sevgilisinin reçel kavanozu tarafından aldatıldığını fark etti, müzik videosunda atıfta bulunulan, kafası buzdolabındayken: rapor

İlişkili basın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kampüs protestoları sırasında 18 Nisan’dan bu yana en az 75 tutuklama vakası yaşandı. 57 kolej ve üniversitede yaklaşık 2.900 kişi tutuklandı.

Associated Press bu rapora katkıda bulundu