Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Michelin yıldızı alan ilk Meksika taco standı, etin ısıl işlemden geçirildiği küçük bir işletmedir

Michelin yıldızı alan ilk Meksika taco standı, etin ısıl işlemden geçirildiği küçük bir işletmedir

MEXICO CITY (AP) – Yeni Michelin yıldızlı şef Arturo Rivera Martinez, Fransız yemek rehberinden imrenilen bir yıldız kazanmak için Çarşamba günü ilk Meksika taco standında aşırı sıcak bir ızgaranın başında durdu ve yaptığının tam olarak aynısını yaptı. bunun için yapıyor. 20 yıl: Et ızgara yapmak.

Her ne kadar Michelin temsilcileri Çarşamba günü ağır, tam kollu beyaz şef ceketlerinden birini sunmak için buraya gelseler de, o onu giymedi: 3 metreye 3 metrelik bu küçük ceketlerde metre) ceket, iş, ısı et yaparsınız. Ve ısı yoğun.

Mexico City’deki, eski püskü bohem San Rafael mahallesindeki Tacos El Califa de León’un menüsünde yalnızca dört şey var, hepsi taco ve hepsi de ineğin kaburgasından, belinden veya ön bacağından geliyor.

Rivera Martinez, “Sırrı, tacolarımızın sadeliği. Sadece tortillalar, kırmızı veya yeşil salsa var, hepsi bu ve etin kalitesi” dedi. Yemeğin yanında hangi içeceklerin olması gerektiği sorulduğunda ise “Kolayı severim” yanıtını veriyor.

Aslında durum bundan daha karmaşık. El Califa de León, iki restoranın iki yıldız aldığı 16 Meksika restoranı arasında bir yıldıza layık görülen tek taco standıdır. Geri kalanların neredeyse tamamı çok kaliteli restoranlardır. (İpucu: Pek çok pahalı deniz ürünü, özel tabaklarda, güzel kabuklarda servis edilir.)

Aslında Bangkok’taki sokak yemeği tezgahlarından farklı olarak, El Califa de León belki de Michelin yıldızı alan en küçük restorandır: 100 metrekarelik (9,29 metrekare) alanın yarısı, salsadan daha sıcak olan sağlam bir çelik plaka ızgara tarafından kaplanıyor.

Diğer yarısı, elinde plastik tabaklar ve salsa kepçeleri tutan ayakta duran müşteriler ve sürekli tortilla hamuru topları yuvarlayan bir asistanla dolu.

Bir bakıma “Halife de Leon” değişime karşı direnişe bir övgüdür. Oraya 1968’den beri yaptığı dört şeyi yaparak ulaştı.

READ  Meghan, Harry ile çıkmaya başlayana kadar hırsın kötü sayıldığını fark etmediğini söyledi

Rivera Martinez günde binlerce kez bir yığının içinden taze, ince dilimlenmiş bir dana bifteği alıp çok sıcak çelik ızgaraya yerleştiriyor; Şiddetle vızıldadım.

Üzerine bir tutam tuz atıyor, üzerine yarım limon sıkıyor ve pürüzsüz bir parça taze tortilla hamurunu sert metal plakanın üzerinde kabarıncaya kadar tutuyor.

Bir müşteri, 15 Mayıs 2024, Çarşamba, Mexico City'deki Tacos El Califa de León taco standından taco yerken baş parmağını havaya kaldırıyor. Tacos El Califa de León, Fransa yemek rehberinden Michelin yıldızı alan ilk taco standıdır. .  (AP Fotoğrafı/Fernando Llano)

Bir müşteri, 15 Mayıs 2024, Çarşamba, Mexico City’deki Tacos El Califa de León taco standından taco yerken baş parmağını havaya kaldırıyor. Tacos El Califa de León, Fransa yemek rehberinden Michelin yıldızı alan ilk taco standıdır. . (AP Fotoğrafı/Fernando Llano)

15 Mayıs 2024, Çarşamba, Mexico City'deki Tacos El Califa de León'un üstten görünümü. Tacos El Califa de León, Fransız yemek rehberinden Michelin yıldızı alan ilk taco standıdır.  (AP Fotoğrafı/Fernando Llano)

15 Mayıs 2024, Çarşamba, Mexico City’deki Tacos El Califa de León’un üstten görünümü. Tacos El Califa de León, Fransız yemek rehberinden Michelin yıldızı alan ilk taco standıdır. (AP Fotoğrafı/Fernando Llano)

Bir dakikadan kısa bir süre sonra – tam olarak ne kadar sürdüğünü söylemiyor çünkü “bu bir sır” – eti bir kaşıkla çeviriyor, tortillayı ters çeviriyor ve çok hızlı bir şekilde taze, pişmiş tortillayı plastik bir tabağa alıyor, sığır eti üstte ve onu sipariş eden müşterinin adını sesleniyor.

Ateş kırmızısı veya aynı derecede atom yeşili olan soslar müşteri tarafından eklenir. İşyerinin önündeki kaldırım yıllardır çorap, pil ve cep telefonu aksesuarları satan sokak satıcıları tarafından işgal edildiğinden oturacak yer yok, günün bazı saatlerinde ayakta duracak yer de yok.

Aslında küçük bir taco lokantasında yemek yemek isteyeceğinizden değil. Bir bahar gününde sıcaklık bunaltıcıdır.

Isı, Rivera Martinez’in paylaşacağı birkaç sırdan biri. Çelik ızgara etkileyici bir 680 dereceye (360 santigrat derece) kadar ısıtılmalıdır. Michelin yıldızı almanın nasıl bir his olduğu sorulduğunda, klasik Mexico City argosuyla şunları söyledi: “está chido… está padre” veya “Bu zarif, harika.”

Fiyatlar Meksika standartlarına göre çok yüksek. Cömert ama çok büyük olmayan bir taco’nun fiyatı yaklaşık 5 dolar. Ancak birçok müşteri bunun şehirdeki en ucuzu olmasa da en iyisi olduğuna inanıyor.

Müşteriler, 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Mexico City'deki Tacos El Califa de León standında taco siparişi vermek için sıraya giriyor. Tacos El Califa de León, Fransız yemek rehberinden Michelin yıldızı alan ilk taco standıdır.  (AP Fotoğrafı/Fernando Llano)

Müşteriler, 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Mexico City’deki Tacos El Califa de León standında taco siparişi vermek için sıraya giriyor. Tacos El Califa de León, Fransız yemek rehberinden Michelin yıldızı alan ilk taco standıdır. (AP Fotoğrafı/Fernando Llano)

Bir müşteri, 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Mexico City'deki Tacos El Califa de León'daki taco standında kısmen yenmiş bir taco tutuyor. Tacos El Califa de León, Fransız yemek rehberinden Michelin yıldızı alan ilk taco standıdır.  (AP Fotoğrafı/Fernando Llano)

Bir müşteri, 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Mexico City’deki Tacos El Califa de León’daki taco standında kısmen yenmiş bir taco tutuyor. Tacos El Califa de León, Fransız yemek rehberinden Michelin yıldızı alan ilk taco standıdır. (AP Fotoğrafı/Fernando Llano)

Yaklaşık sekiz yıldır buraya gelen Alberto Muñoz, “Etin kalitesi önemli” dedi. “Hiçbir zaman hayal kırıklığına uğramadım. Artık bir yıldızı olduğu için bunu daha da fazla nedenle tavsiye edeceğim.

Babasının yanında dana tacosunu bekleyen Muñoz’un oğlu Alan, “Bu, Meksika mutfağı için tarihi bir gün ve biz de buna tanık oluyoruz” dedi.

Bu aslında hiçbir şeyi değiştirmemekle ilgili; tortillaların tazeliğini, menüyü, restoranın tasarımını. Sahibi Mario Hernandez Alonso etini nereden satın aldığını bile açıklamıyor.

DOĞRU İSİM - Tacos El Califa de León'un sahibi Mario Hernandez Alonso, 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Mexico City'de gazetecilerle konuşuyor. Tacos El Califa de León, Fransız yemek rehberinden Michelin yıldızı alan ilk taco standıdır .  (AP Fotoğrafı/Fernando Llano)

DOĞRU İSİM – Tacos El Califa de León’un sahibi Mario Hernandez Alonso, 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Mexico City’de gazetecilerle konuşuyor. Tacos El Califa de León, Fransız yemek rehberinden Michelin yıldızı alan ilk taco standıdır . (AP Fotoğrafı/Fernando Llano)

Bir çalışan, Mexico City'deki Tacos El Califa de León adlı taco standındaki tavaya tortilla atıyor, 15 Mayıs 2024, Çarşamba. Tacos El Califa de León, Fransız yemek rehberinden Michelin yıldızı alan ilk taco standı oldu. .  (AP Fotoğrafı/Fernando Llano)

Bir çalışan, Mexico City’deki Tacos El Califa de León adlı taco standındaki tavaya tortilla atıyor, 15 Mayıs 2024, Çarşamba. Tacos El Califa de León, Fransız yemek rehberinden Michelin yıldızı alan ilk taco standı oldu. . (AP Fotoğrafı/Fernando Llano)

Ama zaman değişti. El Caliva de León’un en sadık müşteri tabanı, genel merkezi yaklaşık beş blok ötede bulunan eski iktidardaki Kurumsal Devrimci Parti’ye bağlı politikacılardan geliyordu. Ancak parti 2018’de başkanlığı kaybetti ve istikrarlı bir düşüş yaşadı ve artık burada takım elbise giyen birini görmek nadirdir.

Hernandez Alonso, şirketi kuran babası Juan’ın Caliva adını markalaştırma zahmetine girmediğini, bu nedenle şık ve iyi finanse edilen taco zincirinin lüks mahallelerde benzer isimle yaklaşık 15 büyük ölçekli restoran açtığını kaydetti. Hernandez Alonso, çalışmalarını sosyal medyada yayınlama fikrini düşünüyordu ancak bu torunlarına kalmış.

Yasaya göre, koronavirüs pandemisinin ardından Mexico City restoranlarının sokak kenarında kapalı oturma alanları açmasına izin verildi. Ancak El Caliva de Leon’da sokak satıcıları yüzünden müşterilerin yemek yiyebileceği bir kaldırım bile yok, bu nedenle müşteriler artık plastik stantlar ve mankenlerle karşı karşıya duruyor.

Sokak kenarında oturma alanı açmak isteyip istemediği sorulduğunda Hernandez-Alonso, “bozuk değilse tamir etme” tavrını dile getirdi.

Sokak satıcılarını işaret ederek, “Diyor ki, neden normal olan bir şeyi düzelteyim ya da değiştireyim ki?”