Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Microsoft, Windows’u yapay zeka destekli bir işletim sistemi haline getirmek istiyor ve Copilot+ bilgisayarlarını piyasaya sürüyor

Microsoft, Windows’u yapay zeka destekli bir işletim sistemi haline getirmek istiyor ve Copilot+ bilgisayarlarını piyasaya sürüyor

Microsoft, üretken yapay zekayı Windows işletim sisteminin ve onu çalıştıran bilgisayarların ön sıralarına taşımak istiyor.

Bu hafta yıllık Build Developer konferansında yapılan bir çift açılış konuşmasında şirket, Copilot + PC adını verdiği yeni bir Windows cihazı serisinin yanı sıra kullanıcıların uygulamaları, dosyaları ve diğer içerikleri bulmasına yardımcı olan Recall gibi yapay zeka destekli üretken özellikleri tanıttı. Onu arıyorlar. geçmişte görüldü. Microsoft’un üretken yapay zeka markası Copilot, yakında Windows 11 deneyimine çok daha derinlemesine entegre edilecek ve yeni Microsoft Surface cihazları da yolda.

Pazartesi ve Salı günlerinin tüm önemli duyurularını burada topladık.

Hacimsel uygulamalar

Microsoft, Windows Volumetric Apps’ı (esasen etkileşimli, mekansal olarak farkında sanal gerçeklik uygulamaları) Meta Quest kulaklığına getiriyor. Microsoft, Meta ile ortaklık kurarak Quest kulaklığına Windows 365 ve yerel bilgisayar bağlantısı sağlayarak geliştiricilerin uygulamalarını 3D alana genişletmelerine olanak tanıyacağını söylüyor.

Resim kredisi: Microsoft

Salı günkü açılış konuşmasında Microsoft, kullanıcıların elleriyle işleyebileceği dijital bir nesne olan Meta Quest 3 kulaklığının perspektifinden Xbox konsolunun 3 boyutlu dijital görüntüsünü gösterdi. Microsoft Windows ve cihazlardan sorumlu başkan yardımcısı Pavan Davuluri demo sırasında şunları söyledi: “Windows’u Quest cihazlarında birinci sınıf bir deneyim haline getirmek için Meta ile ortaklığımızı derinleştiriyoruz.”

Geliştiriciler şunları yapabilir: Görüntülemek için kaydolun Microsoft’un yeni Volume API’sine erişim sağlamak için.

Yardımcı pilot + bilgisayarlar

Microsoft Yardımcı Pilot + PC
Resim kredisi: Microsoft

Copilot+ bilgisayarlar, Microsoft’un çığır açan, yapay zekaya öncelik veren Windows cihazları vizyonunu temsil ediyor. Hepsinde Recall gibi yapay zeka deneylerini desteklemek için NPU adı verilen özel çipler bulunur. SSD depolama alanıyla eşleştirilmiş minimum 16 GB RAM ile birlikte gelir.

İlk Copilot+ bilgisayarlarda Qualcomm’un Snapdragon işlemcisi yer alacak Yonga üreticileri Intel ve AMD, aralarında Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo ve Samsung’un da bulunduğu çeşitli üreticilerle ortaklık yaparak Copilot+ cihazları için işlemciler üretmeye de kararlıdır.

Copilot+ bilgisayarların fiyatı 999 dolardan başlıyor ve bazılarının ön siparişi bugün itibariyle mevcut.

Surface Pro ve Surface Dizüstü Bilgisayar

Microsoft’un yeni tanıtılan Surface cihazları Surface Laptop ve Surface Pro, performans ve bataryaya odaklanıyor.

Microsoft Surface dizüstü bilgisayar
Resim kredisi: Microsoft

13,8 veya 15 inç ekrana sahip en yeni Surface Dizüstü Bilgisayar, “modern çizgiler” ve daha ince ekran çerçeveleriyle yeniden tasarlandı. Şirket, cihazın şarjla 22 saate kadar dayandığını, bunun da Surface Laptop 5’e göre %86’ya kadar daha hızlı olduğunu söylüyor. Cihaz ayrıca Wi-Fi 7’yi destekliyor ve kapasitif bir dokunmatik yüzeye sahip.

READ  Resmi, Nintendo Super Smash Bros'u çekti. EVO 2022'den itibaren
Microsoft Yüzey Pro
Resim kredisi: Microsoft

Microsoft, yeni Surface Pro’nun önceki nesil Surface Pro’dan (Surface Pro 9) %90’a kadar daha hızlı olduğunu ve HDR ekrana, Wi-Fi 7’ye (ve isteğe bağlı 5G) sahip yeni bir OLED ekrana sahip olduğunu söylüyor. Ultra geniş ön kamera Yükseltildi. Ek karbon fiberle güçlendirilmiş çıkarılabilir klavye artık dokunsal geri bildirime sahip.

O hatırlar

Windows 11’de yakında sunulacak bir geri çağırma özelliği, bir kullanıcının haftalar hatta aylar önce bilgisayarında hangi uygulamalara ve içeriğe eriştiğini “hatırlayabilir”; örneğin, satın almayı düşündükleri kıyafetleri tartıştıkları bir Discord sohbeti bulmalarına yardımcı olabilir. Kullanıcılar, yakın geçmişte ne üzerinde çalıştıklarını görmek için Recall’ın zaman çizelgesini “geriye kaydırmak” için kullanabilir ve aramalarıyla alakalı olabilecek bilgileri görüntülemek için PowerPoint sunumları gibi dosyaları inceleyebilir.

Microsoft, Recall’ın, kullanıcıların bilgisayarlarında doğal dilde hemen hemen her şeyi aramasına olanak sağlamak için renkler, görüntüler ve daha fazlası arasında ilişkiler oluşturabildiğini söylüyor (yeni başlayan Rewind’in teknolojisinden farklı değil); Geliştiriciler, uygulamalarına bağlamsal bilgiler ekleyerek hatırlamayı geliştirebilecekler. Microsoft, Recall ile ilişkili tüm kullanıcı verilerinin gizli kaldığını, cihazda bulunduğunu ve AI modellerini eğitmek için kullanılmadığını iddia ediyor ki bu da önemli.

Burada Daha Microsoft’tan: “Anlık görüntüleriniz sizindir; bilgisayarınızda yerel olarak kalırlar. Ayrıca, anlık görüntüleri tek tek silebilir, ayarlarda zaman aralıklarını ayarlayabilir ve silebilir veya doğrudan görev çubuğundaki sistem tepsisindeki simgeyi kullanarak duraklatabilirsiniz. uygulamaları ve web sitelerini hiçbir zaman kaydedilmeyecek şekilde filtreleyin.

Resim düzenleme ve canlı çeviriler

Artık Windows’ta her zamankinden daha fazla yapay zeka var ve bunların bir kısmı yeni Copilot+ bilgisayarlara özel.

Supersolution adı verilen yeni bir özellik, eski fotoğrafları otomatik olarak yükselterek geri yükleyebilir. Copilot artık kullanıcılara yaratıcı kompozisyonlar için fikir vermek üzere görüntüleri analiz edebiliyor. Cocreator adı verilen bir özellik sayesinde kullanıcılar görseller oluşturabiliyor ve ayrıca yapay zeka modelinin, görseli değiştirmek veya yeniden tasarlamak için çizdiklerini takip etmesini sağlayabiliyor.

Canlı çeviri ile canlı altyazı
Resim kredisi: Microsoft

Diğer yerlerde, altyazılı Canlı Altyazılar, ister YouTube’dan ister yerel bir dosyadan olsun, bilgisayardan geçen her türlü sesi kullanıcının tercih ettiği dile çevirir. Canlı çeviriler başlangıçta İngilizce, İspanyolca, Mandarin ve Rusça dahil olmak üzere yaklaşık 40 dili destekleyecektir.

Microsoft Edge’deki ayrı ancak ilgili yeni bir özellik, LinkedIn, YouTube, Coursera, Reuters, CNBC, Bloomberg ve daha fazlası gibi sitelerde gerçek zamanlı video çevirisi sağlar. Yakın gelecekte kullanıma sunulması planlanan bu özellik, İspanyolca’dan İngilizce’ye, İngilizce’den Almanca’ya, Hintçe, İtalyanca, Rusça ve İspanyolca’ya çeviriyi destekler ve konuşulan içeriği dublaj ve canlı altyazı yoluyla çevirir.

READ  GTA 6'nın "ara sıra" tek oyunculu DLC genişletmelerini yayınlayacağı bildiriliyor

Yardımcı pilot ve aksesuarları

Team Copilot, Microsoft’un büyüyen Copilot üretken yapay zeka teknolojileri portföyünün en son genişletmesidir. Toplantı gündemlerini yönetmeye ve toplantıdaki herkesin birlikte yazabileceği notlar almaya yardımcı olmak için şirketin video konferans uygulaması Teams ile entegre olur. Görevleri oluşturmak ve atamak, son teslim tarihlerini takip etmek ve girdileri gerektiğinde ekip üyelerine bildirimde bulunmak için Microsoft’un işbirliği ve planlama platformları olan Loop ve Planner’ı da kapsar.

Resim kredisi: GitHub/Microsoft

İlgili Copilot haberlerinde Microsoft, geliştiricilerin GitHub’un kendi kod oluşturma aracı GitHub Copilot’u üçüncü taraf uygulamalar ve becerilerle genişletmelerine olanak tanıyan Copilot Uzantılarını (özel önizlemede) başlattı. Lansman ortakları arasında DataStax, Docker ve LambdaTest yer alıyor; Uzantılar GitHub Marketplace’te yer alacak ancak geliştiriciler aynı zamanda dahili sistemleri ve API’leriyle entegre olmak için kendi uzantılarını da oluşturabilecekler.

Windows’ta yardımcı pilot çalışma zamanı

Microsoft Windows Yardımcı Pilot Çalışma Zamanı
Resim kredisi: Microsoft

Geri Çağırma ve Süper Çözüm gibi yeteneklerin kapatılması, Microsoft’un Windows’un “yeni katmanı” olarak tanımladığı şeyi oluşturan yaklaşık 40 üretken yapay zeka modelinden oluşan bir koleksiyon olan Windows Copilot Çalışma Zamanı’dır. Bireysel Copilot+ PC’ye özgü vektör tabanlı bir sistem olan Semantic Index ile birleştirilen Windows Copilot Çalışma Zamanı, üçüncü taraf uygulamalar da dahil olmak üzere yapay zeka destekli uygulamaların İnternet bağlantısı gerektirmeden çalışmasına olanak tanır.

“[The runtime] Studio Effects, Live Captions, OCR, Recall with kullanıcı etkinliği gibi kullanıma hazır AI API’lerinden oluşur ve [more]Davuluri Salı günü yaptığı açıklamada, uygulamanın Haziran ayında geliştiricilerin kullanımına sunulacağını söyledi.

Microsoft, TikTok’un sahibi ByteDance’in popüler video editörü CapCut’un, yapay zeka özelliklerini hızlandırmak için Windows Copilot Runtime’ı ve beraberindeki bir dizi API ve yapay zeka geliştirme aracı olan yeni Windows Copilot kitaplığını kullanacağını söylüyor. Meta, video görüşmeleri sırasında arka plan bulanıklığı ve göz teması gibi özellikler sunmak için yukarıdaki Studio Efektlerini WhatsApp’a ekleyecek.

Robot yapımcılarını yükseltin

Müşterilerin bir yapay zeka modelini birleştirmesine ve bu veriler hakkında “düşünen” bir uygulama oluşturmasına olanak tanıyan, Microsoft’un Azure OpenAI hizmeti içindeki araç paketi olan Azure AI Studio, yakında geliştiricilerin kullandıkça öde çıkarım API’lerini kullanarak uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyacak. Geliştiricilerin Azure altyapısında barındırılan üretken yapay zeka modellerine erişip ince ayar yapabileceği API’ler. Microsoft bunu “hizmet olarak model” olarak adlandırıyor ve başlangıçta Nixtla ve Core42 modelleriyle piyasaya sürülüyor.

READ  Elden Ring: YouTuber'lar üreme rünlerinde istismar buluyor

Bitişikteki Copilot Studio ürün paketinde Microsoft, şirketin “belirli rollere ve işlevlere göre uyarlanmış görevleri özerk bir şekilde koordine edebilen” AI botları olarak tanımladığı Copilot Agent’ları piyasaya sürüyor. (Copilot Studio, Excel ve Word gibi uygulamalardaki yapay zeka destekli “yardımcı pilot” olan Microsoft 365 için Copilot’u üçüncü taraf verileriyle bağlamak için araçlar sağlar.) Copilot temsilcileri, bellek ve bağlam bilgisinden yararlanarak farklı türdeki iş akışlarında gezinebilir, Kullanıcıların yorumlarından öğreniyor ve nasıl başa çıkacaklarını bilemedikleri durumlarla karşılaştıklarında yardım istiyorlar.

Snapdragon Geliştirme Kiti

Qualcomm Geliştirme Grubu
Resim kredisi: Microsoft

Qualcomm’un, Arm çipleriyle donatılmış Copilot+ bilgisayarları için uygulamalar oluşturan geliştiricilere yönelik yeni bir geliştirme kiti var

Apple’ın Mac Mini’siyle hemen hemen aynı genişlik, yükseklik ve uzunluğu ölçen Windows için 899,99 ABD doları değerindeki Snapdragon Geliştirici Kiti, Qualcomm’un Snapdragon’unu ve birçok I/O işlemini barındırıyor. Dev Kit, Wi-Fi 7 ve Bluetooth 5.4’ü destekler ve çeşitli USB-C ve HDMI bağlantı noktaları aracılığıyla aynı anda üç adet 4K ekrana güç sağlayabilir.

PHI-3

Microsoft, grafikler ve görüntülerle ilgili soruları yanıtlamak gibi genel görsel analiz ve muhakeme görevlerini gerçekleştirebilen Phi üretken yapay zeka model ailesi Phi-3-vision’a eklendiğini duyurdu. Model hem metni hem de görselleri okuyabiliyor ve mobil cihazda çalışacak kadar verimli.

Phi-3-vision önizleme aşamasında mevcutken, modelin daha önce duyurulan salt metinli muadilleri (Phi-3-mini, Phi-3-small ve Phi-3-medium) artık genel kullanıma sunuldu.

Khan Academy ile ortaklık

Microsoft, bulut bilişim altyapısına erişim bağışlamak için Khan Academy ile ortaklık kurarak Khan Academy’nin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki eğitimcilere Khan Academy’nin yapay zeka destekli araçlarına ücretsiz erişim sağlamasına olanak tanıyor. Microsoft Salı günü yaptığı açıklamada, iki şirketin üretken yapay zeka yoluyla matematik öğretimine yönelik yapay zeka uygulamalarını iyileştirme fırsatlarını araştırmak için de işbirliği yapacağını söyledi.

Yapay zeka odaklı bir haber bülteni başlatıyoruz! abonelik Burada Bunları 5 Haziran’dan itibaren gelen kutunuza almaya başlamak için.