Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ascension Wisconsin hastaneleri bir siber saldırıya uğradı ve bakım kesintiye uğradı

Ascension Wisconsin hastaneleri bir siber saldırıya uğradı ve bakım kesintiye uğradı

Çarşamba günü, Wisconsin’deki ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Ascension hastaneleri, bilgisayar ağlarına müdahale eden ve perşembe gününe kadar devam eden hasta bakımında büyük kesintilere yol açan bir siber saldırıya uğradı.

Siber saldırı, Wisconsin’deki ve ülke genelindeki Ascension hastaneleri ve sağlık tesislerinde randevuların iptal edilmesine, bakımın ertelenmesine ve kafa karışıklığına yol açtı.

Ascension Wisconsin tesislerindeki sağlık çalışanları, hastaların tıbbi bilgilerinin saklanması ve bakımlarının yönetilmesi için önemli bir tıbbi kayıt sistemi olan Epic’e erişemediklerini bildirdi. Bu kesinti, doktorların ve hemşirelerin hastaların tıbbi geçmişlerini veya diğer hasta bilgilerini görememesi, hastane departmanları arasında eskiden olduğu gibi iletişim kuramaması ve hastaların önceki laboratuvar veya test sonuçlarını görme yeteneğinin sınırlı olması anlamına geliyor. Sağlık çalışanlarına göre hastanın durumunu takip etmek, prosedürleri sipariş etmek ve reçete yazmak için kağıt kayıtları kullanmak zorundalar.

Bazı hastaların, hastaların randevu ayarlaması, laboratuvar sonuçlarını kontrol etmesi ve doktorlarıyla konuşması için çevrimiçi bir platform olan MyChart’ı kullanamadığı bildirildi.

Milwaukee’nin güney tarafındaki Ascension St. Francis Hastanesi’nde kayıtlı hemşire ve oradaki sağlık çalışanlarını temsil eden sendikanın üyesi olan Tracy Schwerdtfeger, “Bu bir kriz durumu” dedi. “Aslında yapmamız gereken birçok şeyi felç ediyor gibi görünüyor.”

Durumun ne zaman çözülebileceği belli değil.

Şirket sorunu çözmek için çalıştığını söyledi

Journal Sentinel’in Ascension CEO’su Joseph Impicciche’den sağlık çalışanlarına gönderdiği bir mesajla birlikte aldığı bir e-postada, Ascension’ın “sorunları mümkün olduğu kadar çabuk çözmek için çok çalıştığını” söyledi.

Impicciche’nin mektubunda, “Tüm sistemleri tekrar rayına oturtmanın ne kadar süreceği belli değil” deniyordu.

E-posta ayrıca sağlık çalışanlarına “bu kesinti öngörülebilir gelecekte de devam edecekmiş gibi hazırlanmalı ve hareket etmeli” talimatı verdi.

İnternet sitesinde yayınlanan açıklamadaAscension, Çarşamba günü “belirli teknoloji ağ sistemlerinde olağandışı aktivite” tespit ettiğini ve bunun daha sonra “siber güvenlik olayı” olarak belirlendiğini söyledi. Ne tür bir saldırı olduğu ve fidye yazılımının söz konusu olup olmadığı belli değil.

READ  Palantir (PLTR) 2023 4. Çeyrek karı

Açıklamada Ascension’ın derhal müdahale ettiği, soruşturma başlattığı ve durumu düzeltmek için çalışmalara başladığı belirtildi. Açıklamada, bu durum nedeniyle bazı sistemlerde kesintilerin devam ettiği belirtildi ancak ayrıntı verilmedi.

Açıklamada, “Bakım ekiplerimiz bu tür bozukluklar konusunda eğitildi ve hasta bakımının güvenli bir şekilde ve mümkün olduğunca az etkiyle sunulmaya devam etmesini sağlamak için önlemler başlattı” denildi. “Klinik operasyonlarda bir kesinti oldu ve bu kesintinin etkisini ve süresini değerlendirmeye devam ediyoruz.”

Biniş bildiriminin daha önceki bir versiyonu İş ortaklarına, sistemiyle olan çevrimiçi bağlantıları geçici olarak kesmeleri çağrısında bulundu.

Kesinti hasta bakımında değişikliğe yol açıyor

Wisconsin Hemşireler ve Sağlık Uzmanları Federasyonu Başkanı Connie Smith, aksaklıkların hastaların bakıma ulaşmasının daha uzun süreceği anlamına geldiğini ancak sağlık çalışanlarının hastalara bakım sağlamak ve alternatif çözümler bulmak için ellerinden geleni yaptığını söyledi. Ascension St. Francis Hastanesi’ndeki sağlık çalışanlarını temsil eder.

St. Francis’teki sendika üyeleri, gerekli teknolojiye sahip olmadıkları takdirde kaliteli bakım sağlama yetenekleri konusunda endişeleniyorlar.

St. Francis Hastanesi’nde pratisyen hemşire Schwerdtfeger, “Görüntüleme sonuçları saatler alıyor ve bu da özellikle durum çok ciddiyse çok olumsuz bir etkiye sahip olabilir” dedi.

Schwerdtfeger, Epic sisteminin kapatılmasının, sağlık çalışanlarının acil serviste hastaların hayati belirtilerini izleme, doktorları ziyaret etme ve konsültasyon için bir doktor veya uzman bulma becerilerini de olumsuz etkilediğini söyledi.

Ascension’da çalışan ve tepki korkusu nedeniyle isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir doktor, ciddi şekilde hasta olan veya ayrıntılı takip gerektiren kronik hastalıkları olan hastalara, kriz geçene kadar Ascension bölgelerinden uzak durmalarını tavsiye etti.

Doktor, bu durumda, bir hasta randevu veya ziyaret için Ascension hastanesine veya ofisine geldiğinde doktorların “körü körüne uçtuğunu” söyledi.

READ  Yatırımcılar, yargıcın Musk'ın Tesla'yı özel yapma konusundaki tweet'lerinin yanlış olduğuna hükmettiğini söylüyor

Doktor, “Kişinin geçmişini bilmiyorsunuz. Başlıca şikayetin ne olduğunu bilmiyorsunuz. Hastanın geçmişini bilmiyorsunuz” dedi. “Sen tamamen körsün.”

Siber saldırılar giderek yaygınlaşıyor

Siber saldırılar sağlık hizmetlerinde giderek daha yaygın hale geliyor ve genellikle hesap numaraları, Sosyal Güvenlik numaraları, telefon numaraları ve adresler gibi diğer verilerle birlikte korunan sağlık bilgilerini de etkiliyor.

Bu yılın başlarında UnitedHealth grubunun bir parçası olan Change Healthcare, doktorlara ve sağlık tesislerine yapılan ödemelerde yaygın kesintilere neden olan, ABD sağlık hizmetlerini etkileyen en kötü saldırılardan biri olan bir siber saldırıya uğradı. UnitedHealth kripto para birimi olarak 22 milyon dolarlık fidye ödedi. CEO’su bu ayın başlarında bir kongre komitesine şunları söyledi:.

Ascension, siber saldırıyı araştırmak ve saldırıda hangi bilgilerin (varsa) ele geçirildiğini belirlemeye yardımcı olmak için bir siber güvenlik danışmanlık firması olan Mandiant ile birlikte çalışıyor.

Ascension, açıklamasında herhangi bir hassas bilginin tehlikeye girdiğini tespit etmesi halinde etkilenen bireyleri bilgilendireceğini söyledi.

Merkezi St. Louis, Missouri’de bulunan bir Katolik sağlık sistemi, Ascension’da yaklaşık 140 hastane var19 eyalette ve Columbia Bölgesi’nde diğer bakım tesisleriyle birlikte. Ulusal Sağlık Sistemi yaklaşık 134.000 çalışan bildirdi 2023’ün ortalarında.

Wisconsin’de sağlık sistemi, güneydoğu Wisconsin ve Fox Valley’deki 17 hastanenin yanı sıra çok sayıda doktor muayenehanesi ve diğer sağlık bakım tesislerini içermektedir.

Detroit Free Press ve Reuters bu hikayeye katkıda bulundu.