Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NVIDIA’nın bu çeyrekte 900 ton H100 AI GPU göndereceği bildiriliyor, bu da 300.000 birime tekabül ediyor.

NVIDIA’nın bu çeyrekte 900 ton H100 AI GPU göndereceği bildiriliyor, bu da 300.000 birime tekabül ediyor.

NVIDIA’nın H100 AI GPU’ları sektörde yeni konuşulanlar arasında yer alıyor ve rekor satışlarda tüm listelerin zirvesinde yer alıyor. Araştırma şirketi Omedia NVIDIA, 2023’ün ikinci çeyreğinde 900 ton H100 sevk etti ve bu gerçekten ilginç bir rakamı ortaya çıkardı, NVIDIA açıkladı.

NVIDIA H100 GPU’lar yapay zeka alanına hakim oluyor ve her çeyrekte tonlarca sevkiyat yapıyor

Analiz ilk etapta tuhaf görünüyor ancak Omdia, sevkıyat rakamlarının GPU’ların “ağırlığı” olarak açıklanmasının ardındaki nedeni açıklamadı. Umeda’nın teslimat numaralarını bir satıcıdan aldığı varsayılabilir ancak bu henüz doğrulanmadı. Gerçek rakamlarla Omdia, tek bir H100 GPU’nun yaklaşık 3 kg ağırlığında olduğunu öne sürüyor; Dolayısıyla Team Green’in ikinci çeyrekte yaklaşık 300.000 H100 araç sattığı tahmin ediliyor; bu, sektör tahminleri dikkate alındığında çok büyük bir rakam.

Resim kaynağı: Omadia

Omdia’nın açıkladığı rakam, bireysel H100 birimlerinin ve GPU’ların ağırlığı gibi dikkate alınması gereken birçok ‘faktörü’ içeriyor, ancak buna girmeyeceğiz çünkü işleri sıkıcı hale getirecek. Ancak Green’in ekibinin yapay zeka destekli GPU’lar için büyük rakamlar öngördüğü göz önüne alındığında, H100’ün sevkiyat hacimlerinin doğrulanması zorunlu hale geliyor. Bir süre önce NVIDIA’nın 2024 yılına kadar 1,5 ila 2 milyon arasında AI destekli GPU göndermeyi planladığını bildirmiştik; bunların çoğu yüksek nüfuslu H100’leri içeriyor ve Omida’nın raporu şirketin bu dönüm noktasına ulaşma yolunda ilerlediğini gösteriyor.

Genetik yapay zeka patlaması şüphesiz teknoloji şirketlerini bir yarışa soktu; H100 cihazları gerçek dünya entegrasyonuna yönelik çok önemli bir katalizör olduğunu kanıtladı. Ancak finansal raporların hızla “olumlu” tarafa doğru ilerlediği göz önüne alındığında, NVIDIA’nın yıl sonuna kadar etkileyici rakamlara ulaşmasını beklemek gerekiyor.

Rakiplerinin şirketin sevkıyat hacimlerinin yakınında olmaması nedeniyle NVIDIA’nın güçlü bir tekel oluşturduğu söylenebilir. Önümüzde heyecan verici zamanlar var ve sektörün, özellikle de NVIDIA’nın nasıl bir performans sergileyeceğini görmek ilginç olacak.

READ  15 kişi dersleri zor yoldan öğrendi

Haber kaynağı: Tom’un cihazları