Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Oklahoma’daki Apple işçileri, şirketin ABD’deki ikinci sendika mağazasını satın almak için oy kullandı

Oklahoma'daki Apple işçileri, şirketin ABD'deki ikinci sendika mağazasını satın almak için oy kullandı

Bir müşteri, ABD’li çok uluslu teknoloji şirketinin Hong Kong’daki Apple Store’unda tamamen iPhone kılıf kapaklarıyla dolu bir duvara bakıyor. Resmi veriler, Çin’de tüketici fiyatlarının sıcak hava dalgaları ve Covid-19 salgını nedeniyle Ağustos ayında beklenenden daha yavaş arttığını, üretici enflasyonunun ise Şubat 2021’den bu yana en düşük seviyesine düştüğünü gösterdi.

Badrul Şkorot | Hafif Roket | Getty Resimleri

şirketindeki çalışanlar elma Oklahoma City’deki bir mağaza, Cuma günü bir birliğe katılmak için oy vererek ABD’deki ikinci birleşik Apple Store oldu.

Oylama, ülke çapında sendikaların çabalarına karşı çıkan Apple için bir yenilgi. Georgia ve New York City’deki mağazalarda sendikaları ayırma çabaları durdurulduktan sonra, şimdi bir Apple mağazasında işçileri temsil eden Amerika İletişim İşçileri için bir kazanç.

Sayı 56 lehte ve 32 aleyhte oydu. Yaklaşık 94 çalışan CWA’ya katılmaya hak kazandı. Oylama bu hafta başlarında yapıldı.

CWA’nın Sayman Sekreteri Sarah Stevens yaptığı açıklamada, “Penn Square Apple’ın perakende çalışanları, büyüyen işçi hareketimize harika bir katkı ve onları CWA üyeleri olarak ağırlamaktan heyecan duyuyoruz.” Dedi.

Apple yaptığı açıklamada, “Değerli ekip üyelerimizle sahip olduğumuz açık, doğrudan ve işbirlikçi ilişkinin müşterilerimize ve ekiplerimize mükemmel bir deneyim sunmanın en iyi yolu olduğuna inanıyoruz” dedi ve 2018’den bu yana start-up’ı artırdığını da sözlerine ekledi. Amerika Birleşik Devletleri’nde ücretler% 45 oranında.

Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu oyları önümüzdeki hafta onaylayacak. Ardından Apple, çalışma koşulları hakkında sendika ile müzakere etmek zorunda.

Apple, bu ayın başlarında Apple yönetiminin sendika karşıtı toplantılar düzenlediğini ve sendikayı oluşturan mağazalardan franchise vermekle tehdit ettiğini iddia eden bir CWA dosyasına göre sendikaya karşı çıktı.

Maryland’deki Uluslararası Mekanik ve Havacılık İşçileri Federasyonu tarafından temsil edilen Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk birleşik Apple Store, Apple ile resmi görüşmelere başlamaya hazırlanıyor. Bloomberg News’e göre,Apple, oradaki çalışanlara, sendikayla müzakere etmesi gerekeceğinden, öğrenim ücretinin ön ödemesi veya çevrimiçi kurslara erişim gibi bazı avantajlar almayacaklarını söyledi.

READ  ABD, Tesla'dan sürücü yardım belgeleri istiyor; Şirket sermaye harcaması tahminini yükseltti

Apple, 2021’de 365 milyar doları aşan küresel satışlarıyla dünyanın en değerli şirketlerinden biri. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 270 mağazası var.