Ekim 3, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

OPEC + daha fazla üretim kesintisi konusunda anlaşmaya varabilecek toplantılara başlıyor – kaynaklar

OPEC + daha fazla üretim kesintisi konusunda anlaşmaya varabilecek toplantılara başlıyor – kaynaklar
  • Kesintiler günde 1 milyon varile ulaşabilir – kaynaklar
  • Suudi bir bakan açığa satış yapanlardan “temkinli” olmalarını istedi

LONDRA (Reuters) – OPEC+ kaynakları Reuters’e verdiği demeçte, grup petrol fiyatlarındaki düşüşle boğuşurken, OPEC ve müttefikleri Cumartesi günü iki günlük toplantılara başladı ve bu toplantılar günde 1 milyon varile varan ek üretim kesintileriyle sonuçlanabilir. Bir tedarik fazlalığı beliriyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nü ve Rusya liderliğindeki müttefiklerini içeren OPEC+, küresel ham petrolün yaklaşık yüzde 40’ını pompalıyor, bu da siyasi kararlarının petrol fiyatları üzerinde önemli bir etkisi olabileceği anlamına geliyor.

Üç OPEC+ kaynağı Cuma günü Reuters’e, OPEC+ bakanlarının Viyana’da saat 14:00’te (1200GMT) toplanacağı Pazar günkü oturum için seçenekler arasında kesintilerin tartışıldığını söyledi.

OPEC Cumartesi günü ayrı bir kısa toplantı yaptı, ancak bakanlar bundan sonra olası siyasi kararlar hakkında yorum yapmadı.

Kaynaklar, Nisan ayında sürpriz bir hamleyle duyurulan ve Mayıs ayında yürürlüğe giren günde 2 milyon varillik mevcut kesintilere ve günde 1,6 milyon varillik gönüllü kesintilere ek olarak, kesintilerin günde 1 milyon varile kadar çıkabileceğini söyledi.

Onaylanırsa, kesintilerin toplam boyutunu günde 4,66 milyon varile veya küresel talebin yaklaşık %4,5’ine getirecek.

Irak Petrol Bakanı Hayan Abdul Ghani, toplantılar öncesinde günlük 1 milyon varillik olası bir kesinti hakkında soru sorulduğunda, “Bu rakam erken. Bu konulara (henüz) girmedik.”

Üretim kesintileri genellikle üzerinde anlaşmaya varıldıktan sonraki ay yürürlüğe girer, ancak bakanlar bunları daha sonra uygulamayı da kabul edebilir. Ayrıca üretimi sabit tutmaya da karar verebilirler.

Batılı ülkeler OPEC’i petrol fiyatlarını manipüle etmek ve yüksek enerji maliyetleri yoluyla küresel ekonomiyi baltalamakla suçluyor. Batı ayrıca OPEC’i, Moskova’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle ilgili Batı yaptırımlarına rağmen büyük ölçüde Rusya’nın yanında yer almakla suçladı.

READ  S&P 500, 2022 için yeni bir düşük seviyeye düştü, Dow 200 puan kaybetti

Yanıt olarak OPEC içerdekileri ve gözlemcileri, Batı tarafından son on yılda gerçekleştirilen para basmanın enflasyonu artırdığını ve petrol üreten ülkeleri ana ihracatlarının değerini korumak için harekete geçmeye zorladığını söylediler.

Çin ve Hindistan gibi Asya ülkeleri, Rusya’nın petrol ihracatında aslan payını satın aldılar ve Rusya’ya yönelik Batı yaptırımlarına katılmayı reddettiler.

Şaşırtıcı duyuru

BAE Enerji Bakanı Suhail Al Mazrouei toplantılardan önce yaptığı açıklamada, “Arz ve talep dengesinin sürdürülebilirliğini garanti eden bir kararı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Bakanlar, Viyana’daki otellerinde gazetecilerle görüştü. OPEC, medyanın genel merkezine Reuters ve diğer haber medyasından muhabirlere erişimini engelledi.

Nisan ayındaki sürpriz üretim duyurusu, petrol fiyatlarının varil başına yaklaşık 9 $ artarak 87 $’ın üzerine çıkmasına yardımcı oldu, ancak küresel ekonomik büyüme ve taleple ilgili endişelerin baskısı altında hızla geriledi. Cuma günü, uluslararası gösterge Brent ham petrolü 76 dolardan işlem gördü.

Geçen hafta Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz, petrol fiyatlarını düşüren veya daha düşük fiyatlara bahse giren yatırımcıların “dikkat etmeleri” gerektiğini söyledi ve birçok piyasa gözlemcisi bunu ek arz kesintileri uyarısı olarak yorumladı.

Uluslararası Enerji Ajansı, küresel petrol talebinin 2023’ün ikinci yarısında daha da artmasını ve bunun da petrol fiyatlarını artırabileceğini tahmin ediyor.

Ancak JP Morgan’daki analistler, OPEC’in ABD’deki yüksek üretim seviyelerini ve Rusya’nın beklenenden yüksek ihracatını kaydedecek şekilde arzı ayarlamak için yeterince hızlı hareket etmediğini söyledi.

JP Morgan analistleri bir notta “Tek kelimeyle çok fazla arz var” dediler ve ek kesintilerin günde yaklaşık 1 milyon varile varabileceğini eklediler.

OANDA komisyoncusu Edward Moya, “Petrol piyasası, Suudiler ve Ruslar arasında başka bir üretim kesintisi için uzlaşmaya varılabileceğinden şüpheli, ancak tüccarlar, Suudilerin OPEC+ toplantıları sırasında yapacaklarını ve bundan fayda sağlayacaklarını hafife almamalı” dedi.

READ  Fazladan ödeme yapmadığınız sürece reklamlar Amazon Prime Video'ya gelir

(Kapak) Ahmed Ghaddar, Alex Lawler, Maha El Dahan ve Julia Payne. David Holmes ve Frances Kerry tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.