Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

OPEC + petrol üretim kesintisi, Biden ile Suudi kraliyet ailesi arasındaki genişleyen çatlağı gösteriyor

OPEC + petrol üretim kesintisi, Biden ile Suudi kraliyet ailesi arasındaki genişleyen çatlağı gösteriyor

واشنطن / لندن (رويترز) – أدى قرار منظمة أوبك + هذا الأسبوع بخفض إنتاج النفط على الرغم من المعارضة الأمريكية الشديدة إلى زيادة توتر العلاقات المتوترة بالفعل بين البيت الأبيض في عهد الرئيس جو بايدن والعائلة المالكة السعودية ، التي كانت ذات يوم أحد أقوى حلفاء واشنطن في Orta Doğu. Washington ve Körfez’deki yaklaşık bir düzine hükümet yetkilisi ve uzmanıyla yapılan görüşmelere göre.

Bu kaynaklar, Beyaz Saray’ın OPEC’in üretim kesintisini önlemek için sıkı bir şekilde lobi yaptığını söyledi. Biden, Demokrat Partisinin ABD Kongresi’nin kontrolünü elinde tutmak için mücadele ettiği ara seçimler öncesinde ABD benzin fiyatlarının tekrar yükselmesini engellemeyi umuyor. Washington ayrıca Ukrayna savaşı sırasında Rus enerji gelirlerini sınırlamak istiyor.

ABD yönetimi haftalardır OPEC+ üzerinde baskı yapıyor. Son günlerde, tartışmalara aşina iki kaynağa göre, enerji, dış politika ve ekonomi ekiplerinden üst düzey ABD’li yetkililer, yabancı meslektaşlarını üretim kesintilerine karşı oy kullanmaya çağırdılar.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Biden’in üst düzey enerji elçisi Amos Hochstein, Ulusal Güvenlik Görevlisi Brett McGurk ve yönetimin Yemen özel elçisi Tim Lenderking ile birlikte OPEC+ kararı da dahil olmak üzere enerji konularını görüşmek üzere geçen ay Suudi Arabistan’a gitti.

Biden’ın Temmuz ziyaretinden sonra yaptığı gibi üretim kesintilerini önleyemediler.

Tartışmalara aşina olan bir kaynak, ABD’li yetkililerin konuyu “Rusya’ya karşı biz” olarak çerçevelemeye çalıştıklarını ve Suudi yetkililere bir seçim yapmaları gerektiğini söyledi.

Kaynak, bu argümanın başarısız olduğunu ve Suudilerin, ABD piyasalarda daha fazla petrol istiyorsa kendi petrolünden daha fazla üretmeye başlaması gerektiğini söylediğini de sözlerine ekledi.

ABD Enerji Bilgi İdaresi verilerine göre, Amerika Birleşik Devletleri dünyanın bir numaralı petrol üreticisi ve aynı zamanda en büyük tüketicisidir.

READ  Borsa Bugün: Canlı Güncellemeler

Suudi hükümet medya ofisi CIC, tartışmalar hakkında yorum yapmak için Reuters’e gönderilen e-posta taleplerine yanıt vermedi.

Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz Çarşamba günü Suudi TV’ye verdiği demeçte, “Her şeyden önce Suudi Arabistan Krallığı’nın çıkarlarıyla, ardından bize güvenen ve OPEC ve OPEC + ittifakının üyesi olan ülkelerin çıkarlarıyla ilgileniyoruz” dedi.

OPEC’in çıkarlarını “dünyanın çıkarlarıyla birlikte değerlendirdiğini, çünkü küresel ekonominin büyümesini desteklemek ve enerji arzını en iyi şekilde sağlamakla ilgilendiğimizi” söyledi.

Washington’un İran nükleer anlaşmasını ele alması ve Suudi liderliğindeki koalisyonun Yemen’deki saldırgan askeri operasyonlarına verdiği desteği geri çekmesi, Şubat 2022’de Ukrayna’nın işgalinden sonra Rusya’ya karşı eylemlerde olduğu gibi Suudi yetkilileri kızdırdı.

Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, OPEC kesintisinin ardından Bloomberg TV’ye verdiği demeçte, ABD’nin Rus petrol fiyatlarına sınır getirilmesi yönündeki baskısının belirsizliği artırdığını ve bunun nasıl uygulanacağına ilişkin “ayrıntı eksikliği ve netlik eksikliğini” öne sürdü.

Suudi yetkililer tarafından bilgilendirilen bir kaynak, krallığın bunu “bir tüketici kartelinin üreticilere karşı kullanabileceği piyasa dışı bir fiyat kontrol mekanizması” olarak gördüğünü söyledi.

Mart ayında Biden yönetiminde ABD Stratejik Petrol Rezervi’nden 180 milyon varil petrol satışı, petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı yarattı. Mart ayında OPEC+, Batılı bir petrol gözlemcisi olan Uluslararası Enerji Ajansı’ndan (IEA) gelen verileri kullanmayı, Suudi liderliğindeki ABD’nin çok fazla etkiye sahip olacağına dair endişeler nedeniyle durduracağını söyledi.

Perşembe günü Biden, Suudi kararını “hayal kırıklığı” olarak nitelendirdi ve Washington’un petrol piyasasında başka önlemler alabileceğini de sözlerine ekledi.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karen-Jean-Pierre Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Bakınız, OPEC Plus’ın Rusya ile müttefik olduğu açık” dedi. Üretim kesintisinin ABD-Suudi ilişkilerini nasıl etkileyeceğini açıklamadı. ABD Kongresi’nde Biden’daki Demokratlar, ABD güçlerinin Suudi Arabistan’dan çekilmesi çağrısında bulundu ve silahların geri alınmasından bahsetti.

READ  S&P 500 yükselişle kapanırken Dow kayıyor

“İnsan hakları ihlallerine, Yemen’in mantıksız savaşına, Libya ve Sudan’daki Amerikan çıkarlarına karşı çalışmasına vb. rağmen Körfez ülkelerine silah satmanın bütün amacının, uluslararası bir kriz geldiğinde Körfez’in Rusya’ya karşı Amerika’yı seçebilmesi olduğunu düşündüm. Çin” dedi. Demokrat Senatör Chris Murphy Twitter’da.

Suudi Dışişleri Bakanı Adel al-Jubeir Cuma günü Fox News’a ABD eleştirisiyle ilgili bir soruya yanıt olarak “Suudi Arabistan petrol veya petrol kararlarını siyasallaştırmıyor” dedi.

“Saygılarımla, ABD’de fiyatların bu kadar yüksek olmasının nedeni, 20 yıldan uzun süredir rafinaj sıkıntısı yaşıyor olmanızdır” diye ekledi.

Veliaht Prens ve Biden

Biden’ın cumhurbaşkanı olarak göreve başlamasından haftalar sonra Washington, 2018 gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini Veliaht Prens Muhammed bin Salman’a bağlayan bir rapor yayınladı.

Kral Selman’ın 86 yaşındaki oğlu Prens Salman, öldürme emrini reddetti ancak bunun “benim vesayetim altında” olduğunu kabul etti.

Prens geçen ay başbakan oldu ve avukatları bir ABD mahkemesinde bunun onu Kaşıkçı cinayetinde yargılanmaktan muaf tuttuğunu savunuyorlar.

Biden’ın Temmuz ayında bir Körfez zirvesi için Suudi Arabistan’ın Cidde kentine yaptığı ziyaret, ilişkileri düzeltmeyi amaçlıyordu, ancak aynı zamanda Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak bin Salman’a ağır eleştiriler aldı.

Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nin kıdemli üyelerinden Ben Cahill, Suudilerin üretim kesintilerinin OPEC+’a petrol fiyatları üzerinde kontrol sağlamasını ve ülkelerini resesyondan korumak için yeterli petrol geliri sağlamasını umduğunu söyledi.

Cahill, “Makroekonomik riskler her zaman daha da kötüleşiyor, bu yüzden yanıt vermek zorundalar.” Dedi. Kesintilerin Washington’u rahatsız edeceğini biliyorlar ama piyasayı yönetiyorlar.”

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Raporlama Washington’da Steve Holland, Timothy Gardner ve Garrett Renshaw; Londra’da Dmitri Zhdanikov, Riyad’da Aziz Al-Yaqoubi, Dubai’de Ghaida Ghantous ve Kahire’de Ahmed Tolba. Editör Heather Timmons, David Gregorio ve Jane Merriman

READ  Bu 1969 Dodge Hemi Daytona, 1.43 milyon dolara satıldı

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.