Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Parçalanmış bir Kurt Cobain gitarı yaklaşık 600.000 dolara satılıyor

Parçalanmış bir Kurt Cobain gitarı yaklaşık 600.000 dolara satılıyor
  • Nirvana solisti’nin ikonik sol elektro gitarı, 90’ların başında grunge öncüleri hit albümleri Nevermind’ı yaparken parçalandı.
  • 1994 yılında 27 yaşında intihar eden Cobain, en çok çılgınca canlı performansları ve son derece etkili kariyeri boyunca bir dizi Stratocaster’ı parçalaması ile tanınır.

GARDENA, CA – 2 MAYIS 2023: Kurt Cobain’in mahvolmuş Fender Stratocaster’ı, 2 Mayıs 2023’te Julian’ın Gardena, California’daki Müzayedelerinde, Julian’ın 1.200’den fazla rock’n roll tarihi ve seçkin parçanın yer aldığı “Music Icons” müzayedesinden önce sergileniyor sanatçı koleksiyonları.

Getty Images aracılığıyla FREDERIC J. BROWN/AFP

Kurt Cobain’in hurdaya dönen Fender Stratocaster gitarı, müzayedede orijinal tahmininin 10 katından fazla olan 595.900$’a satıldı.

Nirvana solisti’nin ikonik sol elektro gitarı, 90’ların başında grunge öncüleri hit albümleri Nevermind’ı yaparken parçalandı. Yeniden monte edilmiş ancak çalıştırılamaz halde, hafta sonu New York’taki Hard Rock Cafe’de Julien’s Auction’da 60.000 ila 80.000 $ arasında satılması bekleniyordu.

Üç Nirvana üyesinin – Cobain, Krist Novoselic ve Dave Grohl – imzalarının yanı sıra Cobain’den Screaming Trees’in son solisti Mark Lanegan’a hitaben yazılmış bir yazı bulunuyor. Julien’s Auctions’a göre, Cobain gitarı 1992’de Nirvana’nın Nevermind Tour sırasında Lanegan’a verdi.

1994 yılında 27 yaşında intihar eden Cobain, çılgın performansları ve son derece etkili kariyeri boyunca bir dizi Stratocaster’ı ezmesiyle tanınıyordu.

Nirvana’nın grubun 1991 prömiyeri “Smells Like Teen Spirit”ten el yazısı set listesi de Cumartesi günü aynı müzayedede orijinal tahmininin on iki katı olan 50.800 dolara satıldı.

Cobain’in ölümünden sadece beş ay önce, 1993’te MTV Unplugged’da efsanevi bir canlı akustik konserde çaldığı gitar, iki yıl önce 6 milyon dolara satıldı.

Bono ve Eddie Van Halen’in çaldığı gitarlar ve Michael Jackson’ın “Dangerous” World Tour ceketi de dahil olmak üzere, Julien’in iki günlük müzayedesi boyunca bir dizi müzik hatırası satıldı.

READ  Caroline Kennedy ve John Kerry, William ve Kate'in Boston'daki Earthshot etkinliğine katılamadılar.