Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Red Lobster’ın iflası: Nihai Sonsuz Karides teklifi kısmen suçlu

Red Lobster’ın iflası: Nihai Sonsuz Karides teklifi kısmen suçlu

Deniz ürünleri zinciri Red Lobster’ın yeni CEO’su, dipsiz karides anlaşmasının, bu hafta iflas başvurusunda bulunan markanın tabutuna çakılan çivi olduğunu söyledi.

Yengeç, ıstakoz ve deniz ürünleri restoranları açık kalırken, yeniden yapılanma danışmanı olan yeni CEO Jonathan Tebus, selefinin kararlarını eleştiriyor ve görünüşe göre onlardan hoşlanmıyor.

Aynı zamanda danışmanlık firması Alvarez & Marsal’ın Kuzey Amerika bölümünde genel müdür olarak görev yapan Tebus, eski Red Lobster patronu Paul Kenney’i pazarlama ve operasyonel “hatalar” nedeniyle eleştirdi.

Fortune’un incelediği Bölüm 11 dosyasında Tebus şunları yazdı: “Önceki yönetimin aldığı belirli işletme kararları borçluların çıkarlarına zarar verdi.” [Red Lobster] Son yıllardaki mali durum. Geçmişte, Nihai Sonsuz Karides (“UES”) Borçlular Teklifi sınırlı süreli bir promosyon olarak kullanılmıştır. Ancak Mayıs 2023’te Debtors’ın eski CEO’su Paul Kenny, şirketin yönetim ekibinin diğer üyelerinin ciddi muhalefetine rağmen UES’i kalıcı olarak 20 dolarlık bir kalem olarak listeye ekleme kararı aldı.

Karar, Florida merkezli markaya 11 milyon dolara mal oldu ve aynı zamanda şirkete özellikle bir şirketle ilgili “ağır tedarik yükümlülükleri” yükledi: 2016 yılında şirketin %49 hissesini satın alan Thai Union.

Thai Union, restoranlar ve toptancılar gibi perakende kanalları aracılığıyla müşterilere soğutulmuş, dondurulmuş ve soğutulmuş deniz ürünleri sağlayan bir deniz ürünleri üreticisidir.

O zaman bile Thai Union, şirketin promosyondan fazla para kazanamayacağını bildiğini söyledi. Geçen yıl yapılan bir kazanç görüşmesi sırasında Tayland Federasyonu CFO’su Ludovic Garnier şunları söyledi: “Bu promosyondan çok fazla para kazanmıyoruz. Bunu 22 dolarla yapmıyoruz. Fikir, bazı revizyonlara yol açtı. 20 dolara kadar bir fiyat artışı 25 dolara kadar çıkabilir ama buna göre. CNNGarnier şunları ekledi: “Giriş noktasının neresi olduğu konusunda daha dikkatli olmamız gerekiyor? Bu kampanya için teklif ettiğimiz fiyat nedir?

READ  Dow vadeli işlemleri, yatırımcıların şirket karlarını sindirmesiyle 100 puandan fazla yükseldi

Ünlü ama talihsiz promosyonun fiyatlarını artırmak bile yarayı iyileştiremedi. Ocak ayında Bu yıl Tayland derneği, “Red Lobster’ın devam eden mali gereksinimleri artık sermaye tahsis önceliklerimizle uyumlu değil” diyerek Red Lobster ile bağlarını koparma niyetini duyurdu.

Red Lobster’ın UES teklifinin kalıcı hale geldiği 2023 yılının ilk dokuz ayında Tayland federasyonu, zincirden 19 milyon dolarlık zarar payı kaydetti.

Tibus, Kenney’in Red Lobster’ın bocalayan anlaşmasını yönetim kurulu üzerinde önemli etkisi olan bir deniz ürünleri tedarikçisine bağlama kararından etkilenmemiş görünüyor. Tibus’a göre UES promosyonu, anlaşmayla bağlantılı olarak “alışılmadık” miktarda promosyon da aldı ve bu da “tedarik sorunlarına yol açarak, restoranlarda genellikle günlerce veya haftalarca belirli karides türlerinin bulunmaması nedeniyle ciddi karides kıtlığına yol açtı. ” .

Tayland Federasyonu ve Red Lobster hemen yanıt vermedi şansS Yorum talebi.

Şüpheli iş

Ancak yeniden yapılanma uzmanı aynı zamanda Kenney’nin liderliğinde Tayland’ın sendikal tedarikine bağımlılığın artmasıyla ilgili yapılan diğer seçenekleri de inceliyor.

Yeni CEO, bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 1,9 milyar dolar piyasa değerine sahip olan hissedarın “şirketteki karides alımında önemli bir etkiye sahip olduğunu” iddia etti.

Thibus, bu etkinin bir dizi kararla açıkça ortaya konduğunu iddia ediyor. Örneğin 2023’te Kenney, Thai Union’a Red Lobster için “geleneksel kaynak bulma süreci, teklif döngüsü veya şirketin talep tahminlerine uymayan” seviyelerde karides üretmeye devam etmesi talimatını verdi.

Tibus’un iddiasına göre, zincirin daha önce kullandığı iki pişmiş karides tedarikçisi işten çıkarıldıktan sonra Thai Union ürünleri Red Lobster restoranlarında daha yaygın bir şekilde görünmeye başladı. Bu durumun “kalite incelemesi” kisvesi altında gerçekleştiğini iddia etti. Bu tedarikçilerin ihraç edilmesi karara yol açtı. Thai Union için bir münhasırlık anlaşması ve restoran markası için daha yüksek maliyetlerle ilgili.

READ  Wendy's restoranlarıyla ilişkili coli salgını 6 eyalette 97 kişiye bulaştı

Dış faktörler

في حين أن كارثة الجمبري التي بلغت قيمتها ملايين الدولارات ربما لم تساعد توقعات Red Lobster، إلا أن العلامة التجارية قالت في ملفها بموجب الفصل 11 إن لديها التزامات تتراوح بين مليار دولار و10 مليارات دولار – وهو مبلغ كبير جدًا بحيث لا يمكن وضعه بالكامل على أقدام أي başka kişi. – Yenilebilir deniz ürünlerini teşvik etmek.

Thai Union, Red Lobster’dan aldığı alıntıda, markanın salgının sonraki etkilerinin yanı sıra “sektörde devam eden olumsuzluklar, artan faiz oranları ve artan malzeme ve işçilik maliyetleriyle” mücadele ettiğini söyledi.

Aslında Thibus ve ekibinin Mart ayından bu yana yürüttüğü analiz, sorunlara batmış bir şirketin resmini çiziyor. Duyurusunda tespit ettiği sorunlar arasında, müşteri sayılarında 2019’dan bu yana %30’luk bir düşüş yaşandı ve korona virüs sonrasında yalnızca “marjinal” bir toparlanma yaşandı.

Üstelik sektörü daha genel anlamda bozan bir faktör daha var: Enflasyon. Tebus, tüketicilerin şu anda dışarıda yemek yemeye daha az istekli olduğunu yazdı ve müşteri gelirindeki bu düşüşün, artan asgari ücret faturaları nedeniyle artan işçilik maliyetleriyle birleştiğini ekledi.

Başkan, başka yerlerde şirketin yatırım getirisi sağlamayan mağaza kiralamalara büyük miktarda para harcadığını da sözlerine ekledi. “2023 yılında şirket, kira yükümlülükleri için yaklaşık 190,5 milyon dolar harcadı; bunun 64 milyon dolarından fazlası düşük performans gösteren mağazalarla ilgiliydi” diye yazdı.

Bu durum çoktan değişmiş olabilir. her biri için Bugün Amerika, Red Lobster’ın bu yazının yazıldığı sırada faaliyette olmayan web sitesinde 27 eyaletteki 87 restoran “geçici olarak kapalı” olarak listeleniyor.