Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rus ve Belaruslu sporcuların 2022 Kış Paralimpik Oyunları’na tarafsız olarak katılmalarına izin verilecek

Ukrayna cumhurbaşkanlığı yardımcısı, Rusya-Ukrayna müzakerelerinin ikinci turunun bugün gerçekleşeceğini duyurdu.

Londra’da bir hemşire, Ukrayna’da cephede öldürülen erkek kardeşini hatırlıyor. Glasgow’da bir kamyon şoförü, Lviv’deki karısından bir telefon alır: savaş anavatanlarına gelmiştir. Ve Connecticut’ta bir üniversite profesörü Putin’in dağılması üzerine kafa yoruyor.

Ukrayna diasporası için Putin’in savaşı derin bir yankı uyandırıyor. Dünyanın her yerinden Ukraynalılara, gurbetçilere ve siyasi uzmanlara sorduk ağırlık. Bu yorumda ifade edilen görüşler kendilerine aittir.

Olesya Khromychuk Tarihçi, yazar ve Londra’daki Ukrayna Enstitüsü müdürü. CNN’ye, ağabeyi Volodymyr’in 2017’de Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk’taki çatışmada şarapnel tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Kromeychuk, “Ben bir tarihçiyim. Her Avrupa tarih müfredatında yer alacak bir anı yaşadığımızın farkındayım. Şimdi o tarihte nerede olmak istediğimizi belirleme zamanı. Ukrayna’nın yanında olun.” dedi.

Ukraynalı kamyon şoförü ve iki çocuk babası Oleksandr Belly, Polonya sınırını Ukrayna’ya geçerken CNN’ye. Sözleri netlik için hafifçe düzenlenmiştir.

“Perşembe günü Glasgow’da (İskoçya) sabah 6.00’da uyandım, karım beni aradı, Rusların başkentimizi ve ülkemizi bombaladığını söyledi. İşte bu kadar. Kamyonumu Londra’ya sürdüm, arabamı aldım, sürmeye başladım. Polonya’ya – Cumartesi günü oradaydım.

“Ailem Lviv’de yaşıyor. Orada iki çocuğum var. Kamyon şoförüyüm ve her yerde çalışırım.”

39 yaşındaki Ukraynalı, “Ukrayna benim evim ve Ukraynalılar vatanımız için savaşmazsa kim savaşacak? Biz Rus yaşam tarzını değil, kendi yaşam tarzımızı yaşamak istiyoruz.” CNN.

marcy kıyısı 20. ve 21. yüzyıllarda Orta ve Doğu Avrupa’ya odaklanan Yale Üniversitesi’nde Modern Avrupa Entelektüel Tarihi Doçenti.

Putin hakkında şunları söyledi: “Bu artık ana satranç oyuncusu, zeki büyük stratejist değil. Artık en soğuk ve en alaycı anlamda bile rasyonel bir oyuncu değil. Hasta ve huzursuz görünüyordu.” Geçen Pazartesi günü konuşması.

Bu artık yüksek bahisli bir satranç oyunu oynayan bir adama benzemiyor, şimdi “Macbeth” ten bir sahne gibi görünüyor. Benim önsezim, kendi ölümüyle yüzleşen yaşlı bir adamın tüm dünyayı yok etmeye karar vermesiydi. Ukrayna’nın hepimiz için savaşıyor olması çok olası” dedi.

Makalenin tamamını buradan okuyun: