Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya, Ukrayna’nın başkenti çevresindeki grevleri yoğunlaştırdı, ABD’yi Kiev’i silahlandırmaya karşı uyardı

Rusya, Ukrayna'nın başkenti çevresindeki grevleri yoğunlaştırdı, ABD'yi Kiev'i silahlandırmaya karşı uyardı

Kiev’in 30 mil batısında bir köy olan Makarev’in geniş bir bölgesi, görünüşe göre Rus hava saldırılarında ağır hasar gördü.

CNN, Cumartesi günü sosyal medyada yayınlanan ve apartman komplekslerine, okullara ve tıbbi tesislere büyük zarar verdiğini gösteren coğrafi konumlu ve doğrulanmış fotoğraflar. Makarev’in çektiği en keskin fotoğraflardan biri, askeri bir saldırıdan bir apartmanın kuzey duvarında büyük bir delik gösteriyor. Fotoğraflardaki binaların çoğunun kuzey cephelerinde hasar vardı, bu da üzerlerine yapılan askeri saldırıların Rus olduğunu gösteriyor.

Kiev’in yaklaşık 100 kilometre kuzeyindeki Chernihiv’de, tarihi Ukrayna Oteli bir gecede bombalandı. Chernihiv bölge idaresi başkanı Vyacheslav Chaus Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Artık buradayım. Artık bir otel yok.” dedi.

Beyaz Rusya sınırına yakın kuzey şehri, bir haftadan uzun bir süredir Rus güçleri tarafından kuşatıldı ve şehirden alınan bir videoda otel katlarının harap olduğu, füzeler ve hava saldırılarından kaynaklanan yaygın yıkımın olduğu görüldü.

Kaos, kentin elektrik şebekesini çökerten saldırılarda sivillerin öldüğünü söyledi. “Çok sayıda insan yaralandı. Düşman askeri olmayan sivil altyapıyı bombalıyor” diyen Erdoğan, “şehrin elektriği, suyu, gazı ve ısınması olmadığını” açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı defalarca Rus güçlerinin sivilleri hedef almadığını iddia etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky Cumartesi günü yaptığı bir konuşmada, tüm ülkenin şu anda ön safta olduğunu söyledi. “Birkaç küçük kasaba kalmadı. Ve bu bir trajedi. Sadece gittiler. Ve insanlar da gitti.”

Rusya’nın Ukrayna işgalini sona erdirmek için müzakerelerin “ateşkesle başlaması gerektiğini” söyleyen Zelensky, Ukrayna’nın Cumartesi günü yaklaşık 1300 askerini kaybettiğini de sözlerine ekledi. CNN bu sayıları bağımsız olarak doğrulayamadı.

Bu arada ABD ve NATO, Ukrayna’nın kendisini Rus güçlerine karşı savunmasına yardımcı olmak, aynı zamanda Rusya ile doğrudan bir çatışmaya girmekten kaçınmak istiyor. ABD Başkanı Joe Biden Cuma günü ABD’nin onları göndermeyeceğini doğruladı. Ukrayna’daki kara kuvvetleri.

Biden, ABD’nin NATO müttefiklerine tam desteğini yineledikten sonra “Üçüncü Dünya Savaşı’nda Ukrayna’da savaşmayacağız” dedi ve ABD’nin NATO topraklarının “her karışını” savunacağına söz verdi.

“Ancak açık olmak istiyorum, Ukrayna’nın işgalci Rus güçlerine karşı kendini savunmak için silahlara sahip olduğundan emin olacağız. Ukrayna’nın hayatını kurtarmak için para ve gıda yardımı göndereceğiz.”

READ  FOTOĞRAFLAR: Biden'ın Asya gezisi

Ancak Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, ABD’yi Ukrayna’ya silah göndermenin olası sonuçları konusunda uyardı ve yabancı silah taşıyan konvoyların “meşru hedefler” olacağını söyledi.

Ryabkov Cumartesi günü Rus devlet kanalında yaptığı açıklamada, “ABD’yi Ukrayna’ya, bunu düzenleyen birkaç ülkeden silah sızmasının sadece tehlikeli bir adım değil, aynı zamanda ilgili konvoyları meşru hedeflere dönüştüren önlemler olduğu konusunda uyardık.” dedi. . Biri, devlete ait RIA Novosti haber ajansına göre.

ağır direnç

Ukrayna’da Rusya, son iki hafta içinde halktan bir meydan okumayla karşı karşıya kaldı. Cumartesi günü, silahlı kişilerin bir gün önce belediye başkanı Ivan Fedorov’u tutuklamasının ardından güney Ukrayna’nın Melitopol kentindeki belediye binasında birkaç yüz kişi toplandı.

Fedorov’un tutuklanmasından kısa bir süre sonra, Rus destekli Luhansk bölge savcısı, Fedorov’un terör suçları işlediğini iddia etti, iddialar Zelenskiy’in Cumartesi günü “demokrasi aleyhine suç” olarak adlandırdığını iddia etti.

Cumartesi günü, Zaporozhye’deki bölgesel yönetim, yeni bir belediye başkanının görevlendirildiğini söyledi. Bölgesel yönetimden Telegram’da yayınlanan bir açıklamaya göre, Melitopol belediye meclisinin eski bir üyesi olan Galina Danilchenko yerel televizyonda belediye başkan vekili olarak tanıtıldı. Danilchenko televizyonda yaptığı açıklamada, “Asıl görevi şehri normale döndürmek için gerekli tüm adımları atmak” dedi.

Melitopol’da hala “durumu istikrarsızlaştırmaya ve kötü davranış tepkisini kışkırtmaya” çalışacak insanlar olduğunu iddia etti.

Sizden zekanızı korumanızı ve bu provokasyonlara boyun eğmemenizi rica ediyorum” dedi. “Her düzeyde halk tarafından seçilen temsilcilere sesleniyorum. Madem halk tarafından seçiliyorsunuz, vatandaşınızın refahını gözetmek sizin göreviniz.”

Kiev’de, Rus ilerleyişi Ukrayna güçlerinin sert direnişiyle karşılaştı. Cumartesi günü, İngiltere’nin Savunma Bakanlığı istihbarat değerlendirmesi, Rusya’nın kara kuvvetlerinin büyük kısmının Ukrayna başkentinin merkezinden yaklaşık 25 kilometre (15.5 mil) uzakta olduğunu söyledi.

Berestyanka'da - hava üssünün 10 mil batısında - bir dizi yakıt kamyonu görüldü ve Maxar'ın dediğine göre ağaçların yakınındaki bir alana yerleştirilmiş çok sayıda roketatar vardı.

Perşembe günü çekilen Maksar uydu görüntüleri, Kiev’in kuzeybatısındaki 40 mil uzunluğundaki Rus sütununun büyük ölçüde dağıldığını ve yeniden toplandığını gösterdi. Ancak istihbarat değerlendirmesi, “bu muhtemelen Rusların şehri kuşatma girişimini destekliyor. Bu aynı zamanda Rusya’nın Rus kuvvetlerine ağır kayıplar veren Ukrayna karşı saldırılarına maruz kalmasını azaltma girişimi olabilir” konusunda uyardı.

READ  Çinli Xi Jinping, G20'de Justin Trudeau'ya iddia edilen sızıntı hakkında ders verdi

Bakanlık, kuzey ve kuzeydoğuda Chernihiv ve Sumi, doğuda Kharkiv ve güneyde Mariupol şehirlerinin hala Rus güçleri tarafından kuşatıldığını da sözlerine ekledi.

Şu anda Rusya tarafından kontrol edilen güney Kherson bölgesinde üst düzey bir Ukraynalı yetkili, “işgalcilerin” bölge konseyine bölgenin Ukrayna’dan “bağımsızlığı” konulu bir referandumu kabul etmesi için baskı yaptığını söyledi. Rusya tarafından referandum için herhangi bir plan olduğuna dair bir haber gelmedi.

Benzer referandumlar, 2014 yılında Rus destekli ayrılıkçıların Luhansk ve Donetsk bölgelerinin bazı kısımlarını kontrol altına almalarının ardından yapıldı. Daha sonra her iki bölgede de halk cumhuriyetleri ilan edildi.

Ukrayna devlet nükleer enerji şirketi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Rus yetkililerin Ukrayna’nın en büyük nükleer santrali Zaporizhzhya’ya gelip tesisin kontrolünü talep ettiğini söyledi.

İstihbarat: Rusya NATO uçaklarının radarını bozmaya çalıştı

Rus kuvvetleri bir haftadan uzun süredir Zaporizhia’yı işgal ediyor ve Energoatom daha önce çalışanlarının “silah zoruyla” çalışmaya zorlandığını iddia ediyordu. Çernobil nükleer santrali de Rus kuvvetlerinin kontrolünde.

Saldırıya rağmen, Cumartesi günü Zelensky, Ukrayna kuvvetlerinin “Rus ordusuna on yıllardır en büyük darbeyi” verdiğini iddia etti ve 31 Rus taktik tabur grubunun 360’tan fazla Rus tankını kaybettiğini söyledi.

Zelensky, Rus kuvvetlerinin gruplarının Ukrayna kuvvetlerine teslim olduğunu, ancak Rusya’nın artık Ukrayna kuvvetlerini “sayısız” savaşçılar, yedekler, askerler ve paralı askerler aldığını da sözlerine ekledi.

Batılı bir savunma yetkilisi Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın kayıplarının Ukrayna kuvvetleri tarafından öldürülen üçüncü Rus generali Tümgeneral Andrei Kolesnikov’u da içerdiğini doğruladı. Rusya Savunma Bakanlığı’nın internet sitesine göre, Doğu Askeri Bölgesi’nin komutanıydı ve Batılı yetkili, bağlamda Suriye ihtilafının tamamında üç Rus Genelkurmay subayının öldürülmesine atıfta bulundu.

kötüleşen durum

Rusya’nın kayıplar vermesiyle, ülkeyi bombalaması birçok bölgede yaşam koşullarını kötüleştirmeye devam ediyor. Yetkililer şimdi yardım göndermek ve kuşatma altındaki şehirlerden vatandaşları tahliye etmek için yarışıyor.

Ukraynalı yetkililer, önceki gün sadece birkaç sivilin ayrılabileceği bildirilse de, farklı şehirlerden en az 13 tahliye koridorunun güvenliğini sağlamak için yeni bir girişimde bulunduğunu duyurdu.

READ  Biden, muhalefet tarafından harap edilen yeniden başlatma zirvesinde Latin Amerika için yeni ekonomik planını açıkladı

Kuşatma altındaki Mariupol kentine hitap eden Zelensky, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna güçlerinin tahliye koridoru boyunca ateşkes sağlayacağını, böylece malzemelerin girebilmesi ve sivillerin gidebileceğini söyledi.

Ukraynalı acil servis personeli ve gönüllüler, 9 Mart 2022 Çarşamba, Mariupol, Ukrayna'daki bombalamada hasar gören bir doğum hastanesinden yaralı hamile bir kadını taşıyor.

Mariupol üzerinde nispeten açık gökyüzü ile, Cumartesi sabahı Maksar’dan alınan yeni uydu görüntüleri, haftanın başlarında bildirilen askeri saldırılardan bazıları da dahil olmak üzere buradaki hasarın boyutunu gösterdi.

Batı Mariupol’un Zhovteneyvi bölgesinde, Okko benzin istasyonunun yakınında büyük bir krater görüldü – hala yanıyor. Sokağın karşısındaki apartmandan dumanlar yükseliyordu. Caddenin aşağısındaki depoların çatılarında da askeri saldırılardan kaynaklanan büyük delikler olduğu görüldü.

Apartman kompleksi içinde, birkaç binada ciddi hasar meydana geldiği görülüyor. Büyük bir duman bulutu ile bazı binaları çevreleyen bir enkaz alanı görüldü.

Benzin istasyonunun hemen kuzeybatısında, ek bir uydu görüntüsü, karla kaplı bir alana dağılmış kraterler gösterdi. Arabanın sırt izleri de görüldü. Bir milden daha güneyde, Primorsky bölgesindeki bir sanayi sitesinde büyük bir ateşin yandığı görüldü.

Yıkımın ortasında bazı iyi haberler vardı. Ailesi CNN’e, Mariupol’un doğum hastanesinden kurtarılan hamile bir kadının bu hafta bir Associated Press viral fotoğrafında yakalandığını söyledi, bir kız bebek doğurdu.

Mariana Fishgerskaya Mariupol’daki doğum hastanesinde bombalamadan kurtulan birkaç kadın arasındaydı.

Teyzesi Tatiana Lyubchenko, bebeğin adının Veronica olduğunu ancak şehirdeki durumdan endişe duyduğunu söyledi. “Orada insanların suyunun ve yiyeceğinin bittiği bilgisini aldık ve çok endişeliyiz çünkü yeşil koridor açık değil ve Ruslar buna izin vermiyor ve yemek gelmiyor. Şimdi orası çok soğuk o yüzden. sıcak hissetmiyorlar” dedi Lyubchenko.

Birleşmiş Milletler Cuma günü yaptığı açıklamada, savaşın ülkede yaklaşık 2 milyon Ukraynalıyı yerinden ettiğini ve 2.5 milyon insanın sınırlarından kaçtığını söyledi.

CNN’den Tara John Londra’dan yazıyor. Maya Ellinger Atlanta’dan bildirdi. Tim Lister, Kiev’den bildirdi. Max Foster ve Eleanor Pixton Londra’dan bildirdi. CNN’den Yulia Kisaeva ve Ivana Kutsova, Lviv’den haber verdiler. Paul B. Murphy New York’tan bildiriyor. Josh Pennington, Columbus, Ohio’dan bildiriyor.