Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Salgın Türklerin yeme alışkanlıklarını değiştirdi

İstanbul

Salgın Türklerin yeme alışkanlıklarını değiştirdi

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, COVID-19 salgınının Türk halkının hayatındaki birçok ritmi ve pratiği yükselttiğini ortaya koydu.

sınıf = “cf”>

IPSOS Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, evde çok fazla zaman geçiren, gün içinde mutfakta pişirilen çeşitli yiyecekleri yiyenler için restoranların kapanması büyük bir endişe haline geldi. .

Bu artış, kilitlenme ve sokağa çıkma yasağı kararlarının ardından temerrüt dönemi başladığında çok küçük bir düşüş gösterdi.

Türkiye genelinde 34 ilde 14.000 aile ile gerçekleştirilen anket, tüketicilerin evde tek başına yemek yerken evde yemek pişirmeye alıştığını gösteriyor.

Araştırmalar, bu alışkanlık değişikliğinin en büyük nedeninin, evde olduğundan iki veya üç kat daha fazla yemek pişirme olasılığının farkına varmaya başlayan ve alışveriş bütçelerinin bir kısmını ayırmaya başlayan tüketiciler olduğunun altını çiziyor. Piyasadaki daha pahalı ürünlerden bazıları için daha fazlası.

Tüketiciler, sadece bütçe kısıtlamaları nedeniyle değil, aynı zamanda aileleri sağlıklı ve mantıklı kararlar verdiği için her zamankinden daha dikkatli bir fiyat-fayda dengesi kurmaya çalışıyorlar” dedi ve insanların farklı satın almakla daha fazla ilgilendiğini belirtti. Ev dışında tüketim için yiyecek hazırlamak için malzemeler.

sınıf = “cf”>

Araştırmalar ayrıca finansal istikrarsızlığa ve artan fiyatlara rağmen ev ve gıda alımlarının salgın öncesine göre arttığını gösteriyor.

Et yemekleri masalarda daha fazla yer kaplasa da, ankete göre fiyatlar arttıkça bakliyat için tam tersi geçerli.

READ  Türkiye Deprem Durum Raporu VI – İyileşme (06.02.2024) - Türkiye