Mayıs 28, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Savaş mültecisinin Atlantik ötesi yolculuğu bir hediye olarak gelişmeye devam ediyor

Mültecilerin taşıdığı mallar.

1985 yılında Mary “Mathie” Howard, Sloven bir göçmen, O’Hare havaalanından bir sırla ayrılır.

Harvard, tespitten kaçınmak için onu avucunun içinde tuttu.

1950’lerde hizmetçi olarak Wilmot’a taşınmadan önce, Slovenya’dan ayrılmış bir savaş mültecisiydi, ancak ölmekte olan kız kardeşini ziyaret etmek için memleketine döndüğünde yanına alabilirdi. Oradayken, bir çiçeği geri getirmek için bir plan tasarladı: özellikle, bir yeğeninin bahçesinden koparılan eski kalıtsal sardunyanın küçük bir “kesimi”.

Bu ABD gelenekleri değil.

Harvard’ın kızı, “Onu uyardım, ama annem çiçeğin Amerika Birleşik Devletleri’nde büyüdüğünü görmek istedi – bir hatıra” dedi. Donica Durk, Annesiyle birlikte Slovenya’ya giden o yolculukta.

Kızının bavulların aranıp kesileceği uyarısına rağmen Harvard, fabrika arsasını gümrükten ayrılana kadar Türkmenlerden sakladı.

“Bu ne kadar zordu?” Prospect Heights’ta yaşayan Durg güldü. “Bana ne yaptığını söylediğinde şok oldum!

Donica Durk annesini O’Hare üzerinden dönerken sardunya getirmenin gümrük ihlali olacağı konusunda uyardı. Ama annesi, kendi kızı olduğunu bile bilmeden, yine de kaydırdı.

“O pembe sardunya, otlaklarla çevrili bir tepenin tepesindeki annemin ailesinin anısınaydı” diyen Türk, bu ayın sonunda 96 yaşına gireceğini de sözlerine ekledi. “Annem, parlayan güneşin arka planında parlayan sardunyaların, güllerin ve yıldız çiçeklerinin büyüdüğü bir dağı hatırladı.”

Durk şimdi Ukrayna’da devam eden savaşla ilgili çiçek hikayesinde teselli buluyor. Ailesi, II. Dünya Savaşı sırasında Slovenya’da babasının Naziler tarafından dövülerek hapsedilmesinin ardından yaşananlar hakkında tüyler ürpertici bir hikaye anlatır.

“Hitler’in Nazileri 1941’de Slovenya’daki evimize el koyduğunda 13 yaşındaydım. [local] Karargah, ”diye hatırladı.

Aile kaçarak dağıldı. Durk sonunda İngiltere’de bir savaş işçisi olarak pamuğu eğirdi ve daha sonra kimya alanında ileri bir derece kazandı.

“Ukrayna halkının ülkelerinin işgaliyle yüzleşmesinin ne kadar zor olacağını biliyorum. Bu korkunç bir şey” dedi.

READ  Hükümet, Budapeşte'deki Durk Council villasına 3,9 milyon dolar harcamaya hazırlanıyor

“İşgalcilerle karşılaşmak korkutucu. Hiç şansımız yok. Ukrayna’nın şansı olduğuna inanmıyorum. Ama gerçekten olacaklarını umuyorum. Umarım yaparlar. Ama bir mucize olur. Sesi olumsuz olmak istemiyorum. Ancak bir ülke işgal edildikten sonra, bir kavga genellikle bir uçağa yol açar. .

Ailesi için uçuş uzun ve zorluydu.

Durk, ailesinin deneyimi hakkında “Annem trajediyi bilir” dedi. Harvard, savaştan sonra bir komünist rejim Slovenya’yı işgal ettiğinde tutuklandı, dövüldü ve sakatlandı.

Durg ve annesi ayrıldılar ve sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ne farklı zamanlarda geldiler. Türkiye’ye 1979’da ABD vatandaşlığı verildi. Aile şimdi kuzey banliyölerinde yaşıyor.

1985 gezisinden sonra, Northbrook’taki bir akrabanın fidanlığına çiçekler dikildi.

“Amerika Birleşik Devletleri’nde Sloven sardunyaları açmaya başladığında annem ‘İşte yine burada. Yine burada!’ diye bağırırdı.

Mary Harvard, hayatının son dört yılını gizli “Güneş Günü” çiçeklerinin tadını çıkararak, 1989’da öldü.

Bir bükülme olarak, çiçek açan bir Sloven mücevherinden bir kırpma şimdi Türklerin Gracelake’deki serasında çiçek açıyor.

Claudia Durk, Donica Durk’un evlatlık oğluyla evlendi. Barnabas, Şimdi işletmeyi yönetiyor. Seven kocası yedi yıl önce öldü.

Claudia Dirk, “Slovenya’dan Sardunya ailesi için olmaya devam ediyoruz – ticari bir şey değil,” dedi.

“Bazen insanlar onları bulur ve isteyerek sipariş eder. Ancak bunların reklamını yapmıyoruz veya reklamını yapmıyoruz. Ancak 1985’te tek bir kesimde kaç tane bitkinin yaratıldığı şaşırtıcı.

“Gelecek nesiller için bir hayatta kalma hikayesi gibi ve bunu ailemizin gelecek nesillerine aktarmak istiyoruz!”

Çiçeğin adı, Mary Horwatt’ın Amerika Birleşik Devletleri’ne kesmek için gelen bir kuzeninden sonra Danilo.

Ayrıca, beş yıl önce, Harvard’ın Türkler’de bir köşeye gizlenmiş, işaretlenmemiş pembe aile sırrını gözetledim.

İşte o zaman bahçeme girmenin bir yolunu buldular.

Ka-sing!

Pappas Kağıdı: Cook County Saymanına bakın Maria Poppas 24-25 Mayıs’ta bir emlak vergisi ve inovasyon zirvesi düzenlemek için, Cook County’nin son derece karmaşık emlak vergisi sistemini yönetmek için teknolojiyi kullanıyor.

READ  Dominika kadınları CONCACAF W ön eleme turunda Turks & Caicos'u mağlup etti

Snead, birkaç ay önce Dominik Cumhuriyeti’ndeki OAS konferansına katıldığında kullandığı gelişmiş finansal sistemi görmek için aralarında Brezilya ve Meksika’nın da bulunduğu ABD eyaletlerinin organizasyonundan bir düzineden fazla ülke tarafından davet edildi.

“Kuruluşumuz, Cook County sakinlerinin vergilerini ofisimize gitmek yerine çevrimiçi olarak ödemelerine yardımcı oluyor, ancak şimdi geri ödeme almanızı ve 20 yıllık emlak vergisi geçmişini 108 dilde görmenizi sağlayan bir web sitemiz var.

Pappas, “Görmek istediler, ben de onları aradım” dedi. “Belediyedeki ofisimde yapıyoruz.

Snitling’ler

Cumartesi Doğum Günü: NFL Star Rob Kronkowski, 33; Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 38 ve film yapımcısı George Lucas, 78. Pazar Doğum Günü: Tenisçi Andy Murray, 35; Emekli futbol yıldızı Ray Lewis, 47 ve futbol efsanesi yayan Smith, 53.