Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

'Suriyeli Mandela' Riad Türk, 93 yaşında Fransa'da hayatını kaybetti

'Suriyeli Mandela' Riad Türk, 93 yaşında Fransa'da hayatını kaybetti

Kızı, Nelson Mandela'ya benzetilen ve hükümete şiddetli muhalefeti nedeniyle yıllarca hapis yatan Suriyeli muhalif Riyad Türk'ün 1 Ocak Pazartesi günü Fransa'da sürgünde öldüğünü söyledi.

Agence France-Presse'ye konuşan Kujama Turk, “Babam, çevresinde iki kızı ve torunları arasında, başardıklarından memnun bir şekilde huzur içinde öldü” dedi. Kendisi 93 yaşındadır.

Fransa'nın Suriye Büyükelçisi Brigitte Gurmy X'te şöyle yazmıştı: “Suriyeli Mandela Riad Türk, özgür ve demokratik bir Suriye için bütün bir ömür süren mücadelenin ardından aramızdan ayrıldı.” “Suriyeliler için onurlu bir yaşam arzusunun çalışmalarımıza ilham vermeye devam etmesini diliyorum” diye ekledi.

Turk, aktivistler tarafından Suriye'den komşu Türkiye'ye götürüldükten sonra 2018'de Fransa'ya kaçtı. 2002 yılında eski cumhurbaşkanı Hafız Esad'ın ölümünün ardından “diktatörün öldüğünü” duyurması nedeniyle hapisten çıktıktan sonra saklanmıştı.

Hafız Esad ve daha sonra oğlu Beşar, Suriye cumhurbaşkanı olduklarında çeşitli suçlardan dolayı çoğunlukla yargısız olmak üzere toplamda 17 yıl hapis yattı.

Devamını oku Yalnızca aboneler Suriyeli muhalif isim ve mülteci Ahmed Kati'nin İstanbul'da rahatsız edici şekilde ortadan kaybolması

'Suriye'deki demokrasinin en iyi savaşçıları'

Turk, Beşar Esad tarafından yasadışı ilan edilen ve daha sonra Suriye Demokratik Halk Partisi olarak yeniden adlandırılan muhalif Suriye Komünist Partisi'nin siyasi bürosunun uzun süre başkanıydı. 2011 yılında Suriye'de patlak veren barışçıl hükümet karşıtı protestolara destek verdi ve ülkedeki iç savaş yoğunlaşırken Esad karşıtlarını birleştiren Suriye Ulusal Konseyi'ne destek verdi. Turk, Ekim 2011'de “Devrimimiz barışçıldır, halkçıdır ve mezhepçiliği reddeder ve Suriye halkı birdir” dedi. “Bu diktatörlük rejimini ortadan kaldırma hedefimiz konusunda hiçbir uzlaşma veya müzakere olmayacak.”

Pek çok Suriyeli muhalif isim, yazar Yasin el-Hac Salih'in “Suriye'deki demokrasinin en iyi savaşçısı” olarak tanımladığı Türk'e saygı duruşunda bulundu.

READ  Rampur: BJP, Rampur'da kazanmak için Türkler ve Pathans'a karşı mücadele ediyor

Suriye'deki çatışma, yabancı orduların, milislerin ve cihatçıların dahil olduğu bir savaşta yarım milyondan fazla insanın ölümüne ve milyonlarca kişinin yerinden edilmesine neden oldu.

Devamını oku Yalnızca aboneler Kıbrıs'taki Suriyeli sürgünlerle toplumsal dayanışma: 'Adım adım sürdürülebilir bir yaşam inşa ediyoruz'

AFP ile Le Monde