Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tennessee, müzisyenleri yapay zekadan koruyan yasayı uygulayan ilk ABD eyaleti oldu

Tennessee, müzisyenleri yapay zekadan koruyan yasayı uygulayan ilk ABD eyaleti oldu

Kanishka Singh'in yazdığı

(Reuters) – Tennessee Valisi Bill Lee, perşembe günü müzisyenler de dahil olmak üzere sanatçıları yapay zekanın izinsiz kullanımına karşı korumayı amaçlayan bir yasa tasarısını imzaladı.

Bu mevzuata Ses Benzerliği ve Görüntü Güvenliğinin Sağlanması (ELVIS) Yasası adı verilmektedir.

Neden önemlidir?

Yapay zekanın müzik endüstrisindeki varlığının izleri 1950'lere kadar uzanabilirken, robotların artık dijital pop yıldızları gibi müzik yaptığı üretken yapay zekadaki son öncü gelişmeler sektördeki görüşleri böldü. Pek çok uzman yapay zekanın yasal ve etik kaygılara yol açtığını söylüyor.

Üretken yapay zeka, ChatGPT dil sistemi sayesinde geçen yıl popüler hale geldi ve orijinal sesler, şarkı sözleri veya şarkıların tamamını içeren içerikleri kendi başına üretebiliyor ancak sanatçılar genellikle seslerini iyileştirmek için daha basit yapay zeka kullanıyor.

Anahtar alıntılar

Valilik ofisi bir açıklamada, Tennessee mevzuatının, Tennessee Kişisel Hakları Koruma Yasasını “şarkı yazarlarını, sanatçıları ve müzik endüstrisi profesyonellerinin sesini yapay zekanın kötüye kullanılmasından korumayı” içerecek şekilde güncellediğini söyledi.

Valiliğe göre Tennessee'nin müzik endüstrisi eyalet çapında 61.617'den fazla işi destekliyor, gayri safi yurtiçi hasılaya 5,8 milyar dolar katkıda bulunuyor ve 4.500'den fazla müzik mekanını işletiyor.

Tennessee'nin önceden var olan yasası adı, resmi ve benzerliği koruyordu, ancak insan kimliğine bürünmeye olanak tanıyan ve kullanıcıların başkalarının görüntü ve sesinde yetkisiz sahtecilik yapmasına olanak tanıyan yeni üretken yapay zeka ve kişilik klonlama modellerini ve hizmetlerini özel olarak ele almıyordu.

Bağlam

Daha genel anlamda yapay zekanın yükselişi, demokratik süreci bozmak, dolandırıcılığı veya iş kayıplarını teşvik etmek için kullanılabileceği korkusu da dahil olmak üzere bir dizi başka korkuyu da körükledi. Avrupa, AI düzenlemeleri açısından Amerika Birleşik Devletleri'nin ilerisindedir ve yasa yapıcılar kuralların taslağını orada hazırlamaktadır.

READ  Taylor Swift, Tennessee Kasırga Acil Durum Fonu'na 1 milyon dolar bağışladı

Demokrat ABD Başkanı Joe Biden'ın yönetimi, yasa yapıcılara yapay zekayı düzenlemeleri için baskı yapıyor, ancak Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi'ni ve Demokratların Senato'yu kontrol ettiği kutuplaşmış ABD Kongresi, etkili düzenlemeyi onaylama konusunda çok az ilerleme kaydetti.

(Washington'dan Kanishka Singh tarafından raporlanıyor; Düzenleyen: Sandra Maler)