Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tüm açılış hafta sonu kayıtları

Tüm açılış hafta sonu kayıtları

Popüler Universal ve Blumhouse video oyununun korku uyarlaması olan Five Nights at Freddy’s, Kuzey Amerika’da 78 milyon, dünya çapında ise 130 milyon dolarla gişede büyük başarı elde etti.

Bütçesi 20 milyon dolar olan ve aynı anda internette (bu durumda NBCUniversal’in sahibi olduğu Peacock hizmeti) gösterime giren bir korku filmi için bu bilet satışları şu kadar önemli olacaktır: son Tiyatro kariyerinden. “Five Nights at Freddy’s”, yayınlandıktan yalnızca üç gün sonra 2022’deki “Cadılar Bayramı Sonları”nın (104 milyon dolar) küresel hasılatını çoktan geçti ve çok yakında, daha önce en büyük gişe rekorları kıran 2021’in “Cadılar Bayramı Öldürmeleri”ni (133 milyon dolar) geçecek. Universal ve Peacock’tan karma film gösterimleri. “Freddy’de Beş Gece”den farklı olarak bunlar, zamanla test edilmiş bir film serisinin devamıydı.

“Her stüdyonun dikkate alması gerekir. Bu, oyunun kurallarını değiştirebilir ve etkinlik düzeyindeki korku filmleri için başka bir açık plan olabilir.” [and] Boxoffice Pro’nun kıdemli analisti Sean Robbins, korku filmlerinin kitlesel çekiciliğine dikkat çekerek, “Bunlar sadece oyunda yapılan ince ayarlar” diyor. “FNAF, yükselen nesil sinemaseverlerin önemli bir bölümünü temsil eden genç ve tutkulu hayran kitlesiyle son on yılda bir kült klasik haline geldi.”

Freddy Fazbear’s Pizza adlı aile eğlence merkezinde bir gece güvenlik görevlisinin hikayesini konu alan korku filminde Josh Hutcherson başrolde. Ancak zor yoldan onun tam olarak Chuck E. Cheese olmadığını öğrenir çünkü bu animasyonlu maskot öldürülmeye eğilimlidir. “Five Nights at Freddy’s” filminin film versiyonu 2015’ten bu yana üzerinde çalışılıyor ancak Jason Blum’un Blumhouse’u sonunda kodu çözdü. Gişe analistleri, PG-13 reytinginin ve önemli Cadılar Bayramı yayın tarihinin de kendi lehine olduğuna inanıyordu.

“Çalıştığı zaman çok eğlenceli oluyor.” Bloom X’e yazdı, eski adıyla Twitter. “Five Nights at Freddy’s’de bize bu kadar sabırlı davrandığınız için hepinize çok teşekkür ederim.” Bunu hayranlar için anlamlı hale getirmek istedik. Odaklandığımız tek şey buydu.”

READ  "Elemental Kırsal Taraftarlar sevinebilir!"

İzleyiciler, etkilenmeyen eleştirmenlerin aksine (Rotten Tomatoes’da %25’lik bir oy oranına sahip) filme (A-Sinema Skoru alan) coşkuyla karşılık verdi. Ancak bu tür bir tutarsızlık genellikle korku türü için önemli değildir. Ağızdan ağza iletişim, genellikle korku filmlerinin başına bela olan ikinci hafta sonu çöküşünü önleyebilir. Ancak her iki durumda da “Five Nights at Freddy’s” şimdiden “The Nun II” (85 milyon dolar), “M3GAN” (95 milyon dolar) ve “Scream VI” (108 milyon dolar) ile en yüksek hasılat yapan korku filmleri arasında yer alıyor. Kesinlikle kâr yok. yıl.

Gişe başarısının yanı sıra “Five Nights at Freddy’s”, Peacock’ta gösterime girdiği 26 Ekim’den bu yana en çok izlenen ve abonelik açısından da en büyük etken oldu. Ancak Peacock’un Disney+ ve Netflix gibi rakiplerinden çok daha az abonesi var ve Peacock’ın da Disney+ ve Netflix gibi rakiplerinden çok daha az abonesi var. Yayıncı bu övgüleri destekleyecek ölçümler sağlamadı.

Bazı analistler hibrit sürümün parayı masada bıraktığına inanıyor. David A dedi ki: Film danışmanlık firması Franchise Entertainment Research’ün yöneticisi Gross, “Bir korku filmi izlemenin ayrıcalıklı deneyimi, karanlık bir odada omuz omuza oturmak, zıplamak, nefes nefese kalmak ve bir oda dolusu yabancıyla gülmek” diyor. “Bu hafta sonu evinde izleyen seyirciler bu deneyimi yaşamayacak ve bilet satışlarından mahrum kalacaklar.”

“Five Nights at Freddy’s” pek çok hayranın bilet satın almasını engellememiş gibi görünüyor. Universal’e göre “Five Nights at Freddy’s”in açılış haftasonunda kırdığı tüm gişe rekorları şöyle:

yerel

 • Bir Blumhouse filmi için en yüksek açılış hafta sonu, 2018’deki “Cadılar Bayramı”nı (76,22 milyon dolar) geride bıraktı
 • Blumhouse’un 19. filmi yurt içi gişede bir numaradan açıldı
 • Bir korku filmi için yılın en büyük açılış hafta sonu, “Scream VI”yı (44 milyon dolar) geride bıraktı
 • The Super Mario Bros. Movie’den sonra bir video oyunu uyarlaması için şimdiye kadarki en büyük ikinci çıkış. (146,3 milyon dolar)
 • 2021 Disney Marvel macerası “Black Widow”un (sinemalarda 80 milyon dolar, Disney+’ta 60 milyon dolar) ardından, gün ve tarih yayınına göre en iyi ikinci açılış hafta sonu.
 • Hibrit bir Universal ve Peacock sürümü için bugüne kadarki en büyük açılış hafta sonu, 2021’deki “Halloween Kills” (49 milyon dolar) ve 2022’deki “Halloween Ends” (40 milyon dolar) gibi slasher devam filmlerini geride bıraktı.
 • Bir Cadılar Bayramı filminin en yüksek hasılat yapan açılış hafta sonu, 2011’in “Puss in Boots” filmini (34 milyon dolar) geride bıraktı
 • 2017’deki “It” (123 milyon dolar) ve 2019’daki “It: Chapter Two” (91 milyon dolar)’dan sonra tüm korku filmleri arasında üçüncü en büyük çıkış.
 • 2001’deki The Mummy Returns’ü (68 milyon dolar) geride bırakarak PG-13 korku filmi için en iyi çıkış
READ  Alec Baldwin, annesi Carol Baldwin'in 92 yaşında vefat ettiğini Instagram'da duyurdu.

uluslararası

 • The Nun II’den sonra ikinci en büyük korku açılışı (52,7 milyon dolar)

Dünya çapında

 • The Nun II’den (88,1 milyon dolar) önce 2023’ün en büyük korku açılışı
 • Blumhouse’un “Cadılar Bayramı” öncesindeki en yüksek küresel açılışı (91,8 milyon dolar)