Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk heyeti endüstriyel pil gazı krizini çözmek için İran’ı ziyaret etti

makale içeriği

(Bloomberg) – İran’ın doğal gaz ihracatını askıya alması, üretimi kesintiye uğratması ve piyasaların düşmesinin ardından Türkiye sanayiye elektrik tedarikini kesti.

Devlete ait boru hattı şirketi Botaş’tan yetkililer, Türkiye’nin on yıllardır en kötü enerji krizine yol açan ve tüm büyük ihracatı durdurmakla tehdit eden kapatmayı tersine çevirmeye çalışmak için acil bir görevle Tahran’a gönderildi. Türk hükümeti bu hafta yüzlerce organize sanayi bölgesine üç günlük elektrik kesintisi getirdi.

reklam

makale içeriği

İran gaz akışını askıya aldığı için Türkiye fabrika kesintisi konusunda uyardı

Sanayi, Türkiye’nin ekonomik üretiminin yaklaşık dörtte birini oluşturuyor ve ülkenin işgücünün yaklaşık %10’u sanayi bölgelerinde çalışıyor, bu nedenle elektrik kesintisinin etkileri ülke genelinde yankılanabilir. Ülke elektriğinin yarısından fazlası gazla çalışan santraller tarafından üretiliyor.

Türkiye’nin ana gaz tedarikçisi olan İran, teknik aksaklıklar nedeniyle 10 günlük bir kesinti ilan ettikten sonra Perşembe günü elektrik beslemesini kesti. Bloomberg ile anonim olarak konuşan Türk yetkililer, gaz akışının devam etmediğini söyledi.

İran, sızıntı kesintilerinin ardından Türkiye’ye gaz ihracatını yeniden başlattı: Shana

Arz limitlerindeki düşüş hızlı oldu. Türk gazetelerinin bildirdiğine göre, birçok şirket borsadaki faaliyetlerinde aksama olduğunu bildirdi ve otomobil üreticisi Renault SA’nın yerel birimi Bursa fabrikasındaki üretimi 15 gün süreyle askıya alacağını duyurdu.

reklam

makale içeriği

Halihazırda küresel bir çip sıkıntısı çeken Türkiye’nin otomotiv sektörü, 2021 yılına kadar tüm ihracatın %11’ini gerçekleştirerek ülkenin en büyük ihracatçısı konumunda.

READ  Lori Harvey tatil sıcaklığını dekolte bir mayoyla getiriyor

Porsche İstanbul 100 endeksi %4.95 düşerken, sanayi şirketlerinin liderliğindeki Türk hisseleri düştü – piyasada bir devre kesiciyi tetikleme olasılığı çok daha düşük. Çelik üreticisi Erdemir %5,9, petrol rafinerisi Dubras ise %6,3 düştü. Cam üreticisi Şişecam %5, otomobil üreticisi Ford Otosan %6,4 değer kaybetti.

Araştırmacılar Eser Özdil ve Meral Gülcan, Glocal Grup’tan yaptıkları açıklamada, “endüstriyel üretimin maliyetli olacağını ve bazı sanayi tesislerinin kolayca başlama ve durma esnekliğine sahip olamayacağını” söyledi. Potass’ın donan havalarda talebi tam olarak karşılayabilmesi için iki veya üç spot sevkiyat daha alması ve yüzer sıvılaştırılmış doğal gaz depolama ünitelerini tam olarak kullanması gerekiyor.

reklam

makale içeriği

Akaryakıt tedarikindeki aksaklıklar, Türkiye’nin gaz ithalatının artan maliyetini son derece zayıf olan lira ile dengelemek için mücadele etmesine neden oluyor. İstanbul Enerji Borsası’nın verilerine göre, Türkiye’nin 18 Ocak’ta 1,2 milyar metreküp doğalgaz deposu vardı.

Ülkenin doğalgaz tüketimi Ocak 20’sinde rekor seviyeye ulaştı. Sıcaklıklar mevsimsel normların daha da altına düşerken, enerji krizi önümüzdeki günlerde daha da kötüleşebilir ve İran arzı sıkarken gaz talebini artırabilir.

Hükümet, ailelerin elektrik kesintisinden ve sınırsız gaz arzından etkilenmeyeceğine söz verdi.

© 2022 Bloomberg LP

Bloomberg.com

reklam

Yorumlar

Postmedia, canlı ancak sivil bir tartışma forumu sürdürmeye kararlıdır ve tüm okuyucuları makalelerimiz hakkındaki görüşlerini paylaşmaya teşvik eder. Sitede görünmeden önce yorumların incelenmesi bir saat kadar sürebilir. Yorumlarınızı alakalı ve saygılı tutmanızı rica ediyoruz. E-posta bildirimlerini etkinleştirdik – yorumunuza bir yanıt alırsanız, takip ettiğiniz geri bildirimler veya kullanıcı yorumlarda sizi takip ederse, şimdi bir güncelleme alacaksınız. Ziyaretimiz Topluluk Rehberleri Kendinizi nasıl düzelteceğinizle ilgili daha fazla bilgi ve ayrıntı için E-posta Ayarlar