Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Turk, İngiltere'nin sığınmacıların derhal Ruanda'ya gönderilmesine yönelik yasal hamlelerinin gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Turk, İngiltere'nin sığınmacıların derhal Ruanda'ya gönderilmesine yönelik yasal hamlelerinin gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Birleşik Krallık hükümetinin sığınmacıları derhal Ruanda'ya göndermeye yönelik yasal tedbirleri (mahkemelerin sınır dışı etme kararlarını inceleme yetkisinin ciddi şekilde ortadan kaldırılması da dahil), hukukun temel ilkelerine ters düşme ve ciddi bir darbe alma riski taşıyor. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk bugün insan hakları konusunda uyardı.

Ruanda'nın Koruma (İltica ve Göç) Tasarısı, ister bir hükümet bakanı, ister göçmenlik memuru, ister sığınma kararlarını inceleyen mahkeme veya mahkeme olsun, her “karar vericinin”, mültecilerin korunmasında Ruanda'yı “güvenli bir ülke” olarak değerlendirmesini gerektirmektedir. Mevcut veya gelecekteki delillere bakılmaksızın sığınmacılar geri gönderilmeye karşıdır.

“Tartışmalı gerçeklere ilişkin sorunları (insan hakları açısından çok büyük sonuçlar doğuran sorunları) çözmek mahkemelerin görevidir ve Birleşik Krallık mahkemelerinin bunu derinlemesine ve kapsamlı bir şekilde yapma konusunda kanıtlanmış bir geçmişi vardır. Mahkemeler hangi adımların atılacağına karar vermek zorundadır. Hükümet yeterince karar aldı.” Turk, Yüksek Mahkeme'nin Ruanda'daki tehlikelere ilişkin kararına dikkat çekti. “Gerçekleri yasalaştıramazsınız.”

Sorunlu bir şekilde, Tasarı aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde belirtilen standartlara Birleşik Krallık'ta yasal etki sağlayan İnsan Hakları Yasası'nın uygulanmasını da önemli ölçüde kısıtlıyor. Bu bağlamda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin geçici koruma kararlarının gönüllü olarak uygulanmasını da öngörüyor.

Turk, “Bir grup insanı veya belirli bir durumdaki kişileri hukukun eşit korumasından dışlamak son derece endişe vericidir. Bu, ayrımcılık yapılmaksızın herkesin erişebildiği eşit adalete aykırıdır.” dedi.

BM mülteci örgütü BMMYK, BM İnsan Hakları Bürosu'nun da paylaştığı, bu planın uluslararası mülteci hukukuna uymadığı yönündeki endişelerini kamuya açık bir şekilde dile getirdi.

Turk, “Hükümetin eylemlerini standart yasal incelemeden korumaya çalışan bu yasa tasarısının birleşik etkileri, temel insan hakları ilkelerini doğrudan baltalıyor.” dedi. “Bağımsız, etkili yargı denetimi, hukukun üstünlüğünün temelidir; buna saygı duyulmalı ve güçlendirilmelidir. Hükümetler, yasama yoluyla uluslararası insan hakları ve sığınma yükümlülüklerinden vazgeçemezler.”

READ  Zengin Türklerin mirasçıları kritik bir anda teknolojide bir servet kazandı

Birleşik Krallık Parlamentosu'nun İnsan Hakları Ortak Komitesi geçen hafta, önerilen mevzuatın tamamıyla ilgili katı insan hakları ve hukukun üstünlüğü sorunlarına ilişkin endişeleri dile getiren eleştirel bir rapor yayınladı.

Yüksek Komiser bu endişeler ışığında tasarının yeniden gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Turk, “Birleşik Krallık hükümetini, Birleşik Krallık'ın uluslararası yasal yükümlülüklerine tam uyum sağlamak ve ülkenin gururlu bağımsız yargı denetim geçmişini sürdürmek için gerekli tüm adımları atmaya çağırıyorum. Böyle bir duruş bugün her zamankinden daha önemlidir.” diye vurguladı.