Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler rezervler arasında ayçiçek yağı almak için sıraya girdi, fiyat artışı konuşuldu-Xinhua

Türkler rezervler arasında ayçiçek yağı almak için sıraya girdi, fiyat artışı konuşuldu-Xinhua

İstanbullu Fazilet Demir, 7 Mart 2022’de İstanbul’da bir süpermarkette verdiği röportajda konuşuyor. Türk halkı, ayçiçek yağı almak için son iki gündür ülke genelinde bakkal ve süpermarketlere akın ediyor. Ürünlerin tükendiği ve fiyatların yükseldiği söyleniyor. (Xinhua / Shatadi)

İSTANBUL, 7 Mart – Türk halkı son iki gündür ülke genelinde bakkal ve süpermarketlere ayçiçek yağı almak için akın ediyor.

Ayçiçek yağı şişelerini toplayan, rafları boşaltan ve mağazalarda sıraya giren insanların videoları hafta sonu viral hale geliyor.

Ülkenin en büyük şehri İstanbul, Pazartesi günü 5 litre yemeklik yağın fiyatının 200 TL’ye (14 ABD Doları) yükselmesiyle son üç günde yüzde 35 arttı.

Türkiye’nin ayçiçek yağında kendine yeterlilik oranı yaklaşık yüzde 64, geri kalanı ise ağırlıklı olarak Rusya ve Ukrayna’dan yapılan ithalata bağlı.

Ancak son dönemde iki ülke arasında yaşanan anlaşmazlık Türkiye’nin ayçiçek yağı ihracatını riske attı.

Gelişmelerin ardından Türkiye Tarım ve Orman Bakanı Wahid Kriski, Türkiye’nin arz sıkıntısı yaşamamak için ayçiçek yağı ihracatını durdurduğunu açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nooruddin Nepati, halka güven vermek için “hiçbir şey yapmasak bile” Temmuz ayına kadar stokta yeterince ayçiçek yağı olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, özellikle İstanbul’da Türk sakinlerinin üzerinde titremeler hala devam ediyor.

İstanbul’da ikamet eden Fossilite Demir, süpermarket sahiplerini depolarda yüksek fiyatlara mal biriktirmekle suçlayarak, yetkilileri spekülatörlere para cezası vermeye çağırdı.

“Hafta sonu bir şişe (5 litre ayçiçek yağı) 145 lira olduğunu gördüm, sonra (market sahipleri) 159 liraya değiştirip raflardan kaldırdılar” diye mırıldandı. sadece 4 bin lira emekli maaşı olan kocası yaşam mücadelesi veriyor.

Bir başka kadın, “Artık pazara gelmek istemiyorum, dükkana gelmek istemiyorum… Birilerinin buna bir son vermesi gerekiyor. Bu pazarlar her gün etiketleri istedikleri gibi değiştiriyor” dedi. Adını yayınlamayın.

READ  THY uçuşları iptal etti: Türk Hava Yolları uçuşları iptal mi etti?

Bu arada uzmanlar, üretimi artırmak ve ülkenin ithalata bağımlılığını azaltmak için Nisan ayında büyük miktarlarda ayçiçeği ekilmesini tavsiye ediyor.

Krisky’ye göre Türkiye’de ayçiçek yağı üretimi 2021 yılına kadar yüzde 17 artacak. Ancak salgın durumu iç tüketimini tamamlayarak Türkiye’yi daha fazla ithalat yapmaya zorladı.

Bir kadın 7 Mart 2022’de İstanbul’da bir süpermarkette ayçiçek yağı fiyatını kontrol ediyor. Türk halkı, ayçiçek yağı almak için son iki gündür ülke genelinde bakkal ve süpermarketlere akın ediyor. Mallar tükeniyor ve fiyatlar yükseliyor. (Xinhua / Şatadi)

7 Mart 2022 Bir işçi İstanbul, Türkiye’de bir süpermarkette ayçiçek yağı şişeleri düzenliyor. Türk halkı, ayçiçek yağı almak için son iki gündür ülke genelinde bakkal ve süpermarketlere akın ediyor. Mallar tükeniyor ve fiyatlar yükseliyor. (Xinhua / Shatadi)

7 Mart 2022’de çekilen fotoğraf, İstanbul, Türkiye’de bir süpermarkette satılık ayçiçek yağı şişelerini gösteriyor. Türk halkı son iki gündür ülke genelinde bakkal ve süpermarketlere ayçiçek yağı almak için akın ediyor. (Xinhua / Şatadi)

Biri 7 Mart 2022’de İstanbul, Türkiye’deki bir süpermarkette ayçiçek yağı fiyatını kontrol ediyor. Türk halkı son iki gündür ülke genelinde bakkal ve süpermarketlere ayçiçek yağı almak için akın ediyor. Mallar tükeniyor ve fiyatlar yükseliyor. (Xinhua / Şatadi)

7 Mart 2022’de çekilen fotoğraf, İstanbul, Türkiye’de bir süpermarkette satılık ayçiçek yağı şişelerini gösteriyor. Son iki gündür Türkiye’de insanlar ayçiçek yağı almak için ülke genelindeki bakkal ve süpermarketlere akın ediyor. (Xinhua / Shatadi)