Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türklerle görüşme Rum yönetimini alt üst etti

Ankara’da Türk Milletler Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti bayrağının kullanımı KuzeyKıbrıs Kalabalıkta bir karışıklık oldu Kıbrıs Rum Yönetimi.

Türk Milletler Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ev sahipliği yaptı. Erdoğan Ankara’da Rum Yönetimi (GKRY) rahatsız oldu. Rum Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Theodoros Kotzis, toplantıda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) bayrağının kullanıldığını ve Üye ve Gözlemci Ülkeler Örgütü nezdinde önlem aldıklarını söyledi.

Gotzis, KKTC sembollerinin Macar makamlarının huzurunda kullanılmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı. Avrupa Birliği (AB), Güney Kıbrıs’ın duyduğu derin rahatsızlığı Budapeşte’ye iletti. bunu söylemek Macaristan Bir açıklama istedi, Gotsis dedi ki, “Dışişleri Bakanımız Konstantinos Kombos AB Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısında rahatsızlığımızı Macaristan Dışişleri Bakanına iletecektir.”

‘Mutlulukla poz verdim’

KKTC’nin Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı nezdinde temsili ve bayrağının kullanılması Rum basınında geniş yer buldu. Kanal ANT1 dedi ki, Ersin Tatar, toplantıya katılan ülke liderleriyle sahte devletin bayrağı önünde mutlu bir şekilde poz veriyor. Yunanistan bölgesinde yayınlanan çok sayıda gazete de Cumhurbaşkanı Tatar’ın zirvede yaptığı konuşmada mutlu göründüğünü bildirdi.

Tatar: Bizim için çok önemli

KKTC lideri Tatar ise şunları söyledi: “Uluslararası bir toplantıda ilk kez diğer devlet başkanlarıyla bir toplantıya katılmak gerçekten anlamlıydı, anayasal adımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. O bayrakların önünde. Tarih yazdık. Zirveye dinleyici olarak katılmalarının KKTC’nin Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve bağımsızlığı mücadelesinde “önemli bir kilometre taşı” olduğunu belirten Tatar, şunları kaydetti: “KKTC, Türk Milletler Teşkilatı toplantısına katılarak önemli bir adım atmıştır. Kıbrıs Türklerinin egemen ve ayrı bir devlet olduğunu bir kez daha tüm dünyaya ispatlamış bulunmaktayız. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Toplantının organizasyonu, adada bir Türk hükümeti var, bunu artık görmeleri lazım.

READ  Nakit sıkıntısı çeken Türkler için yaz tatili çoktan iptal edildi | Alexandra D Cramer