Eylül 26, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Turks ve Caicos Adaları’nın Covid-19 İyileşmesi – Manyetik Medya Yoluyla Sosyal, Ekonomik ve Çevresel Direnç Oluşturma

Turks ve Caicos Adaları’nın Covid-19 İyileşmesi – Manyetik Medya Yoluyla Sosyal, Ekonomik ve Çevresel Direnç Oluşturma

Yeni proje lansmanının bir parçası olarak bir TCI Topluluk Anketi yayınlandı

#TurksandCaicos, 25 Ocak 2023 – Turks ve Caicos Adaları’ndaki (TCI) Covid-19’un sosyal, ekonomik ve çevresel etkisi, AB tarafından finanse edilen yeni bir projenin parçası olarak bugün resmi olarak başlatılan bir topluluk araştırmasının odak noktası: Turks ve Caicos Adaları’nda Yeniden Yerleşim Topluluğunun Covid-19’dan Kurtulması.

TCI Hükümeti Çevre ve Kıyı Kaynakları Departmanı (DECR) ve Ortak Doğa Koruma Komitesi (JNCC), sürdürülebilirliği belirlemek için TCI Balıkçılık Kooperatifi, TCI National Trust ve Invest Turks ve Caicos dahil olmak üzere kilit proje ortaklarıyla birlikte çalışıyor. Yani geçim çabaları Aynı zamanda doğal çevreyi iyileştiren TCI, insanlara yeni beceriler ve istihdam fırsatları yaratma fırsatları sunar.

Proje, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen 40 milyon Euro’luk bir proje olan Karayip Denizaşırı Ülkeler ve Bölgeler (OCT’ler) Direnç, Sürdürülebilir Enerji ve Deniz Biyolojik Çeşitliliği Programı’ndan (RESEMBID) 939.422 Euro’luk bir hibe ile finanse edildi. Bir Fransız şirketi.

Bugün yayınlanan topluluk anketi, proje tarafından kurulan ve yerel olarak yönetilen bir topluluk merkezi aracılığıyla adalardaki en az 150 topluluk üyesine ulaşmak için eğitim programlarının geliştirilmesine bilgi sağlamaya yardımcı olacak.

Ayrı bir anket, farklı sektörlerin pandemiden nasıl etkilendiğini anlamak ve daha dayanıklı bir ekonomi inşa etmek için fikir toplamak amacıyla TCI’daki işletmelerin deneyimlerini de toplayacak. Bu anket, TCI’da sürdürülebilir yatırım fırsatlarını belirleyen bir doğal sermaye yatırım planının geliştirilmesine bilgi sağlayacaktır.

Seyahat yetkilendirmesi için vize hizmeti sağlayıcısı olan Elektronik Seyahat Yetkilendirme Sistemine (ESTA) göre, TCI pandemi sırasında 452 milyon ABD doları turizm geliri kaybı yaşadı ve ekonomi %23 küçüldü. Pandeminin başlangıcında turizm faaliyetinin ve sosyal mesafenin kısıtlanması, turizm endüstrisini ve otel ve restoranlardan gelen talebe dayanan yerel balıkçılık da dahil olmak üzere turiste bağımlı endüstrilerdeki istihdam fırsatlarını etkiledi.

READ  Turks ve Caicos Adaları Dünya Seyahat Ödülleri'ndeki zaferlerini kutluyor

2022’de turizm yeniden başlayacak olsa da TCI, Covid-19’dan etkilenmeye devam ediyor. Turizm ve balıkçılık endüstrileri, gelecekteki risklere karşı hala oldukça savunmasızdır. Program, ekonomiyi yeni ve mevcut sektörlerde çeşitlendirmek için eğitim fırsatlarını belirleyecek ve TCI’nin çevreye duyarlı ve dayanıklı bir şekilde pandemiden kurtulmasına yardımcı olacaktır.

DECR Direktörü Lormega Williams, MSc, şunları söyledi:

“Çevre ve Kıyı Kaynakları sektörünün görev alanı, iklim değişikliği sorumluluğuyla genişledi ve Covid-19 salgınının ardından çevresel ve iklim stres faktörlerinin Turks ve Caicos Adaları üzerinde önemli bir etkisi oldu. RESEMBID Dirençli Toplumu Covid-19’dan Kurtarma Projesi- Turks ve Caicos Adaları’ndaki 19 Eylül, Turks ve Caicos Adaları’nın pandemiden daha sürdürülebilir ve sorumlu bir şekilde kurtulmasına yardımcı olacak. Gelecekte, sektör içinde ve dışında kapasite geliştirme ve eğitim ihtiyacını destekleyin.

DCI Balıkçılık Kooperatifi Başkanı Papaz Oscar Talbot şunları söyledi:

“Covid-19 sonrası en savunmasız kişilerin geçim kaynaklarını sürdürmenin önemini vurguladığı için bu projenin bir parçası olduğumuz için minnettarız.”

JNCC İcra Kurulu Başkanı Dr Gemma Harper şunları söyledi:

JNCC, Turks ve Caicos Adaları’ndaki ortaklarımızla birlikte bu projeyi desteklemekten mutluluk duymaktadır. Proje, Covid-19’un Turks ve Caicos Adaları’ndaki toplulukların, ekonominin ve çevrenin direncini artırma üzerindeki etkisini değerlendirecek. Daha da önemlisi, yerel topluluklar ve işletmeler, adalarının toparlanmasını şekillendirmeye yardımcı olmak için bugün başlatılan anketlerle pandemi deneyimlerini paylaşmaya davet ediliyor. Bu çalışma aracılığıyla sürdürülebilir geçim kaynakları için yeni fırsatlar yaratmada TCI topluluklarını desteklemeyi dört gözle bekliyoruz.

Proje, TCI çalışanlarına daha güvenli ve sürdürülebilir bir gelecek yaratmak için adaların Covid-19’dan ekonomik ve çevresel iyileşmesini şekillendirmek için eşsiz bir fırsat sunuyor. Daha fazla bilgi edinmek veya anketleri tamamlamak için http://www.jncc.gov.uk/community-resilience-tc proje web sayfasını ziyaret edin veya daha fazla bilgi için [email protected] ile iletişime geçin.

READ  Bir Karayip Tatil Yeri, Yiyecek İsrafıyla Mücadele Ediyor (ve Yeşiller Yetiştiriyor): Bir Haftalık Gezi