Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Üst düzey Fed yetkilileri, bankaların baskısıyla daha fazla faiz artırımına ihtiyaç duyulduğunu tartışıyor

Üst düzey Fed yetkilileri, bankaların baskısıyla daha fazla faiz artırımına ihtiyaç duyulduğunu tartışıyor

Üst düzey Fed yetkilileri arasında, son dönemdeki bankacılık kargaşasından kaynaklanan potansiyel kredi krizinin boyutuna ilişkin farklı görüşler arasında faiz artırımlarına devam edilip edilmeyeceği konusunda bir tartışma ortaya çıkıyor.

Chicago Fed Başkanı Austin Goolsby, Chicago Ekonomi Kulübü’nde yaptığı bir konuşma öncesinde yaptığı hazırlık konuşmasında, bölgesel bankaların bir bankanın iflas etmesinden sonra borç vermeyi ne kadar geri çekebileceklerinin belirsiz olduğunu söyleyerek, para politikasını belirlerken “sağduyu ve sabır” çağrısında bulundu. ve Banka geçen ay imzaladı.

Ocak ayında göreve başlayan ve bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi’nin oy hakkı olan üyesi olan Goolsby, “Bu finansal rüzgarların yönüyle ilgili belirsizliğin ne kadar yaygın olduğu göz önüne alındığında, dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Gelecek ay başka bir çeyrek puanlık faiz artırımını destekleyip desteklemeyeceğini açıkça söylemeyen Goolsby, “Daha fazla veri toplamalı ve Emir’den bize ne kadar ters rüzgarların işe yaradığını görene kadar oranları çok agresif bir şekilde artırma konusunda dikkatli olmalıyız” dedi. daha düşük enflasyon

Konuşmasının ardından yapılan tartışmada Goolsby, iş piyasasının “inanılmaz derecede güçlü” olmasına rağmen “biraz soğumaya” başladığını belirterek, Fed’in talebi kısma çabalarının meyvelerini vermeye başladığını öne sürdü.

Onun sözleri, New York Federal Rezerv Bankası Başkanı John Williams’ın bir sonraki politika toplantısıyla ilgili olarak başka bir çeyrek puanlık faiz artırımının “makul bir başlangıç ​​noktası” olduğunu söyleyen yorumlarının ardından geldi. Nihai kararın alınan verilere bağlı olacağını söyledi.

Bu, Boston Federal Rezerv Bankası Başkanı Susan Collins’in yakın tarihli bir konuşmasında “şu anda beklediğini” söylediği bir noktayı yineledi.[d] Bazı ek mütevazı politika sıkılaştırmaları ve ardından bu yılın sonuna kadar devam edecek.”

Politika yapıcıların Mayıs başındaki toplantılarında, geçen ay yayınlanan ve çoğu yetkilinin bu yıl bir çeyrek puanlık artışı desteklediğini gösteren bir tahmini onaylayıp onaylamamaya karar vermeleri gerekecek ve federal fon oranının Cent’te 5 ila 5.25 arasında zirve yapması bekleniyor. . 2024’e kadar herhangi bir kesinti öngörüsü yok.

READ  “Olağandışı” bir pazarda nasıl gezinilir?

Fed fonları vadeli işlem piyasalarına göre, tacirler, Fed’in rotayı tersine çevirmeden önce bu döngüde faiz oranlarını tekrar artıracağına bahse giriyor.

Tartışmayı yönlendiren, son bankacılık kargaşasının ekonomik etkisinin ciddiyeti. Federal Rezerv başkanı Jay Powell geçen ay bir dizi banka iflasının “faiz artışına veya belki daha fazlasına” eşdeğer olabileceğini söyledi, ancak bu değerlendirmeyi gerçek zamanlı olarak yapmanın kolay olmadığı konusunda uyardı.

Salı günü Williams, Yahoo Finance’e bankacılık sisteminin “gerçekten istikrara kavuştuğunu” ve henüz ilk günleri olmasına rağmen, kredi koşullarının önemli ölçüde sıkılaştığına dair henüz güçlü işaretler olmadığını söyledi.

Louis Federal Rezerv Bankası başkanı James Bullard da ekonomik görünüm konusunda daha iyimser bir ton benimsedi ve geçen hafta “kredi koşullarının ABD ekonomisini zora sokacak kadar sıkılaşacağı hikayesinden daha az etkilendiğini” söyledi. durgunluk.” Ayrıca, en olası senaryonun, Fed’in güçlü bir ekonomi ve inatla yüksek enflasyonla uğraşmak zorunda kalacağı olduğunu söyledi.

Sözler, Salı günü “tarih bize finansal stres anlarının krize dönüşmese bile daha sıkı kredi koşulları anlamına gelebileceğini öğretti” diyen Goolsby’nin uyarılarıyla keskin bir tezat oluşturuyor.

“Fed’in politika belirlerken dikkate alması gereken bir şekilde reel ekonomi üzerinde önemli bir etkisi olabilir” diye ekledi ve bunun, son bankacılık sistemi sorunlarının yol açması durumunda para politikasının “daha az yapması gerektiği” anlamına gelebileceğini kaydetti. sıkılaştırma Finansal.