Kasım 29, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Wall St Hafta Önümüzdeki Yatırımcılar ABD hisse senetlerindeki satışların ne zaman sona ereceğini merak ediyor

Wall St Hafta Önümüzdeki Yatırımcılar ABD hisse senetlerindeki satışların ne zaman sona ereceğini merak ediyor

22 Eylül 2022, New York City, ABD’deki New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) uzman bir tüccar faaliyet göstermektedir. REUTERS/Brendan McDermid

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

NEW YORK (Reuters) – Bir haftalık yoğun satış ABD hisse senetlerini ve tahvillerini sarstı ve birçok yatırımcı ileride daha fazla acıya hazırlanıyor.

Wall Street bankaları, herhangi bir gerileme belirtisi göstermeyen Federal Rezerv hesabı için tahminlerini ayarlıyor ve bu, bu hafta başka bir faiz artırımının ardından enflasyonla mücadele için daha fazla sıkılaşmanın devam ettiğini gösteriyor.

S&P 500 bu yıl %22’den fazla düştü. Cuma günü, kısa bir süre için Haziran ortasındaki en düşük seviye olan 3666’nın altına düştü ve ABD hisse senetlerindeki keskin yaz toparlanmasını silerek, kayıpları azaltıp bu seviyenin üzerinde kapattı.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

CFRA Research kıdemli yatırım analisti Sam Stovall, Fed’in faiz oranlarını beklenenden daha yüksek artırma niyetiyle, “Piyasa şu anda bir güven krizinden geçiyor” dedi.

Stovall, S&P 500’ün önümüzdeki günlerde Haziran ortasındaki dip seviyesinin altında kapanması halinde, başka bir ağır satış dalgasını tetikleyebileceğini söyledi. Bu, resesyonlara denk gelen ayı piyasalarındaki ortalama tarihsel düşüşle uyumlu olan göstergeyi 3200’e kadar düşürebilir.

Son veriler ABD ekonomisinin nispeten güçlü olduğunu gösterirken, yatırımcılar Fed’in sıkılaştırmasının deflasyona yol açacağından endişe ediyor. Devamını oku

Piyasa zaman çizelgesi

Tahvil piyasalarındaki çöküş hisse senetleri üzerindeki baskıyı artırdı. Fiyatlara ters yönde hareket eden 10 yıllık Hazine gösterge tahvillerinin getirileri, son zamanlarda yaklaşık %3,69 ile 2010’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Devlet tahvillerindeki daha yüksek getiriler, hisse senetlerinin çekiciliğini zayıflatabilir. Teknoloji hisseleri, artan getirilere karşı özellikle hassastır, çünkü değerleri, tahvil getirileri yükseldiğinde daha fazla iskonto edilen gelecekteki kazançlara büyük ölçüde bağlıdır.

READ  Nintendo Switch canlı blogu: Prime Day'de en iyi fiyatlar

BofA Global Research’ün baş yatırım analisti Michael Hartnett, daha yüksek enflasyonun ABD Hazine tahvillerini önümüzdeki beş ayda %5’e çıkaracağına ve hem hisse senetlerinde hem de tahvillerdeki satışları artıracağına inanıyor.

S&P 500’ün 3,020’ye düşeceğini ve bu noktada yatırımcıların hisse senetlerine “şımartması” gerektiğini tahmin ederek, “Getirilerdeki yeni zirvelerin, hisse senetlerindeki yeni en düşüklere eşit olduğunu söylüyoruz” dedi.

Bu arada Goldman Sachs, S&P 500 endeksi için yılsonu hedefini %16 düşürerek 4.300’den 3.600 puana indirdi.

Goldman analisti David Kostin, “Müşterilerimizin tartışmalarına dayanarak, hisse senedi yatırımcılarının çoğu sert bir iniş senaryosunun kaçınılmaz olduğu görüşünde” dedi. Devamını oku

Yatırımcılar, dibin yaklaşmakta olduğu bir kapitülasyon noktasının işaretlerini arıyorlar.

Wall Street’in korku göstergesi olarak bilinen Cboe Volatilite Endeksi, Cuma günü 30’un üzerine çıkarak Haziran sonundan bu yana en yüksek noktası oldu, ancak 1990’dan bu yana önceki piyasa düşüklerinde satışlarda artış gören 37 ortalama seviyesinin altına düştü.

Bank of America, EPFR verilerine atıfta bulunan bir araştırma notunda, tahvil fonlarının Çarşamba gününe kadar olan haftada 6,9 milyar dolar çıkış kaydettiğini, hisse senedi fonlarından 7,8 milyar doların çekildiğini ve yatırımcıların 30,3 milyar dolar nakit yatırım yaptığını söyledi. Banka, yatırımcı duyarlılığının 2008 küresel finansal çöküşünden bu yana en kötü olduğunu söyledi.

Charles Schwab’ın yatırım araştırması kıdemli direktörü Kevin Gordon, merkez bankalarının zaten zayıflamış gibi görünen küresel bir ekonomide para politikasını sıkılaştırmasıyla ileride daha fazla olumsuzluk olduğuna inanıyor.

Gordon, “Bu çıkmazdan çıkmak sadece dünyadaki yavaşlama nedeniyle değil, aynı zamanda Fed ve diğer merkez bankaları yavaşlamaya doğru gittiği için daha uzun sürecek” dedi. “Riskli varlıkların toksik bir kombinasyonu.”

Ancak Wall Street’teki bazıları düşüşlerin abartılı olabileceğini söylüyor.

READ  Blue Origin, yaklaşmakta olan uzay turizmi görevinde Pete Davidson'un yerini aldığını duyurdu

Trustee Advisory Services’in baş yatırım sorumlusu Keith Lerner, “Satış gelişigüzel hale geldi” diye yazdı. “Haziran S&P 500’de bir kırılma olasılığının artması, daha derin bir korkuyu uyandırmak için gereken şey olabilir. Korku genellikle kısa vadeli diplere yol açar.”

BNY Mellon’un kıdemli yatırım analisti Jake Jolly, önümüzdeki haftalarda izlenmesi gereken ana sinyalin, kurumsal kazanç tahminlerinin ne kadar keskin bir şekilde düşük olacağı olacağını söyledi. S&P 500’ün şu anda tarihsel ortalamanın oldukça üzerinde, beklenen getirilerin yaklaşık 17 katı ile işlem gördüğünü ve durgunluğun henüz piyasada fiyatlanmadığını gösterdiğini söyledi.

Jolly, resesyonun S&P 500 endeksini 2023’te 3.000 ile 3.500 arasında işlem görmeye iteceğini söyledi.

“Kazançların küçülmediğini görmemizin tek yolu, ekonominin bir resesyondan kaçınabilmesidir ve şu anda bu muhtemelen en iyisi gibi görünmüyor” dedi. “Fed yumuşak bir iniş planlayana kadar hisse senetleri konusunda iyimser olmak çok zor.”

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(David Randall raporlar). Saqib Iqbal Ahmed tarafından ek raporlama. Kurgu Ira Yusbashvili, Nick Ziminsky ve David Gregorio

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.