Haziran 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Warren Buffett’ın Banka Başarısızlıklarıyla Başa Çıkma Hataları, ABD İçin İyimser, Berkshire

OMAHA, Nebraska (Reuters) – Warren Buffett Cumartesi günü bankacılık sektöründeki son kargaşayı ele alışını eleştirdi ve ABD’li holding Berkshire’a güvenoyu vermiş olsa bile, bir borç tavanı açmazının finansal sistemde “kargaşaya” yol açabileceğini söyledi. Hathaway.Inc (BRKa.N).

Berkshire’ın yıllık hissedarlar toplantısında konuşan Buffett, “çok kötü” mesajlarının mevduat sahiplerini gereksiz yere korkuttuğunu söyleyerek, politikacıların, düzenleyicilerin ve basının Silicon Valley Bank, Signature Bank ve First Republic Bank’ın son zamanlardaki başarısızlıklarını ele alma şeklini eleştirdi.

“Korku bulaşıcıdır” dedi ve insanlar paralarının bankalarda güvende olup olmadığından endişe duyduklarında “bir ekonomiyi yönetemezsiniz” dedi.

Buffett, partizanlığın insanları birbirleriyle konuşmaya ittiği Washington’da büyüyen “kabilecilik” konusunda da uyarıda bulundu.

“İlerledikçe demokrasimizi belirli bir şekilde bilemek zorundayız. Ama yine de bir seçeneğim varsa, Amerika Birleşik Devletleri’nde doğmak isterim. Her zamankinden daha iyi bir dünya.”

Buffett, Berkshire’ın üç ayda bir 35,5 milyar dolar kâr açıklamasının ardından saatler sonra konuştu ve hisselerinin değerinin düşük olduğunu düşündüğünü belirterek 4,4 milyar dolarlık hissesini geri aldığını söyledi.

Buna karşılık, S&P 500 Endeksinin (.SPX) %7 arttığı bir çeyrekte diğer şirketlerin hisselerini 13,3 milyar dolara sattı.

Dünyanın en zengin altıncı kişisi olan Buffett, 1965’ten beri düzinelerce işletmesi arasında otomobil sigorta şirketi Geico, BNSF demiryolu ve Dairy Queen ve Fruit of the Loom gibi tüketici isimleri bulunan Berkshire’ı yönetiyor.

Berkshire ayrıca yaklaşık yarısı Apple Inc’de (AAPL.O) olmak üzere 328 milyar dolarlık hisseye sahiptir.

Toplantıda, Berkshire’ın başkanı ve CEO’su 92 yaşındaki Buffett ve 99 yaşındaki Başkan Yardımcısı Charlie Munger beş saatlik hissedar sorularını yanıtladı. 60 yaşındaki Başkan Yardımcıları Greg Appel ve 71 yaşındaki Ajit Jain sabah katıldı.

Buffett Cumartesi günü Abel’ın CEO olarak onun yerini alacağını yinelerken, Abel’in yapamaması durumunda hiçbir planı olmadığını da sözlerine ekledi.

READ  Bitcoin, 'Stablecoin' Çöküşünden Sonra Rekor Kayıp Serisine Sahip

yanan kibrit

Buffett, düzenleyicilerin Silikon Vadisi banka mevduat sahiplerine garanti vermede haklı olduklarını ve bunu yapmamanın “felaket olacağını” söyledi.

Munger, müşterilerden çok zengin olmakla ilgilenen yöneticileri eleştirirken, banka hissedarları ve yöneticilerinin kötü yönetim risklerini almaları gerektiğini de söyledi.

Buffett, “Yanan kibrit bir yangına dönüşebilir veya patlayabilir” dedi. “Yanlış bir şey yapan insanları cezalandırmalısın.”

Buffett ayrıca, Washington’un borç tavanını yükseltme konusundaki çıkmazdan kurtulmaması veya hükümetin ne kadar borç alabileceği de dahil olmak üzere, politikacıların veya düzenleyicilerin “küresel finansal sistemi bozmaya” istekli olduğunu hayal edemediğini söyledi.

Bankacılıkla ilgili soruları öngören Buffett, önüne “Satışa Uygun” yazan bir tabela ve Munger’in önüne “Emzirmeye devam edin” yazan bir başka tabela koyarak kahkahalara neden oldu.

Bunlar, son bankacılık krizinde merkezi bir konu olan borç verenlerin menkul kıymetlerini nasıl muhasebeleştirdiklerine atıfta bulunuyor.

Buffett, Berkshire’ın bankalar konusunda temkinli davrandığını ve son altı ayda bazı banka hisselerini sattığını söyledi.

Cumartesi günkü toplantı, Buffett’in “Kapitalistler için Woodstock” adını verdiği ve on binlerce insanı memleketi Omaha, Nebraska’ya çeken bir hafta sonunun odak noktası.

Katılım 2022’ye göre arttı. Geçen yılın aksine toplantıya ev sahipliği yapan şehir meydanı tamamen doldu.

BUFFETT: “ELMA DAHA İYİ ÇALIŞIYOR”

Berkshire’ın performansını tartışırken Buffett, ekonomik faaliyet yavaşladıkça, faaliyet gösteren işletmelerin çoğunun 2023’te muhtemelen 2022’de olduğundan daha kötü olacağını söyledi.

Ancak Berkshire’ın, Nisan ayında satın aldığı 7 milyar dolarlık Hazine bonoları da dahil olmak üzere yatırımlardan elde edilen daha fazla gelirle bunu dengeleyebileceğini söyledi.

Buffett, Berkshire’ın Apple’a yaptığı 151 milyar dolarlık yatırımın büyüklüğünü savundu ve tüketicilerin 1.500 dolarlık iPhone’larını, diyelim ki 35.000 dolarlık ikinci arabalarından daha az çöpe attıklarını söyledi.

READ  Hisse senetleri üst üste üçüncü gün sıçradı, Dow 200 puan yükseldi

Buffett, “Apple, sahip olduğumuz diğer şirketlerden farklı” dedi. “Sadece daha iyi çalışıyor.”

Berkshire kısa süre önce Apple’ın %5,6 hissesini satın aldı ve Buffett daha fazlasını satın alabileceğini söyledi.

CFRA Research’ün başkan yardımcısı Cathy Seifert, “Portföy yönetimi uygulamaları, bu portföyde çok sayıda Apple olduğu için kesinlikle yoğunlaşma riski olduğunu gösteriyor” dedi.

Ayrıca, Berkshire’ın Occidental Petroleum’un (OXY.N) kabaca dörtte birine sahip olmasına rağmen, şirketin kontrolünü ele geçirme planları olmadığını da söyledi.

Berkshire’ın elektrikli otomobil şirketi BYD’ye yaptığı yatırıma liderlik eden eski bir Çinli boğa olan Munger, bu ülke ile ABD arasındaki gerilimlerin azaltılması ve ticaretin artırılması çağrısında bulundu.

Buffett, sermayeyi Japonya’da konuşlandırırken Tayvan’dan daha rahat hissettiğini söyleyerek bu gerilimlere atıfta bulundu.

hatta bekle

Toplantıdan önce, Berkshire’a ait NetJets’in düzinelerce üniformalı pilotu, düşük ücretleri ve uzun çalışma saatlerini protesto ederek arenanın dışında gösteri yaptı.

Bu arada binlerce hissedar, sabah 7 CST (1200 GMT) açılışından önce arenanın dışında sıraya girdi. Birçoğu, yaşları göz önüne alındığında, Buffett ve Munger’ı görmenin son şanslarından biri olabileceğini fark etti.

Kanada, Vancouver’dan bir yatırım ortağı olan Vidya Vivekananda, kendisinin ve kocasının ilk görüşmelerine 30 dakika erken geldiklerini söyledi.

“Uzun zamandır listemizdeydi” dedi. “Warren ve Charlie’nin onu teslim etmeleri ne kadar sürer bilmiyoruz.”

Şangay’da yaşayan ve bir varlık yönetimi şirketinde araştırmacı olan Yongsheng Zhao, Buffett ve Munger’ı sekizinci kez görmek için gecenin bir yarısı sandalyeyle göründüğünü söyledi.

“Tutkularından ve normalliklerinden ilham aldım” dedi. “Umarım bir beş yıl veya daha fazla harcarlar.”

(Raporlayan Jonathan Stempel) Omaha, Nebraska’da; New York’ta Carolina Mandel ve John McCrank tarafından hazırlanan ek raporlar; Kurgu: Megan Davies, Ira Iosbashvili ve Diane Kraft

READ  Musk, halefi olarak "bir aptal" bulur bulmaz Twitter'ın CEO'su olarak istifa ediyor

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.