Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fed, faiz artırımları için bir moratoryumu tartarken nakit almak için en iyi yerler

Fed, faiz artırımları için bir moratoryumu tartarken nakit almak için en iyi yerler
  • Federal Rezerv, faiz oranı duraklamalarını dengelerken, kısa vadeli nakitleri nerede tutacağını bilmek daha zor olabilir.
  • Hedeflerinize bağlı olarak, yüksek getirili tasarrufları, mevduat sertifikalarını, Seri I tahvilleri veya para piyasası fonlarını değerlendirebilirsiniz.

Kahraman Resimleri | Kahraman Resimleri | Getty Resimleri

İster acil bir fon oluşturuyor olun, ister kısa vadeli tasarruflar yapıyor olun, paranız için en iyi yeri bulmak kolay değil – özellikle de Federal Rezerv faiz oranlarını yükseltmeye ara vermeyi düşündüğü için.

Çarşamba günü, merkez bankası çeyrek puanlık bir faiz artışı daha açıkladı ve bunun son olabileceğine dair işaretler verdi. Ancak hareket, birçok kişinin sonunda bir oran indiriminin ne zaman gerçekleşebileceğini merak etmesine neden oluyor. Zaman çizelgesi net olmamakla birlikte, bazıları Uzmanların tahmini Faiz indirimi 2023’ün sonunda başlayabilir.

FA Playbook’tan daha fazlası:

İşte bir finansal danışmanın işini etkileyen diğer hikayelere bir bakış.

Yatırımcılar şu anda tasarruf hesapları, mevduat sertifikaları ve diğer ürünler için daha yüksek faiz görüyor olsa da, bu oranlar Federal Rezerv’in gelecekteki hareketlerini takip edebilir ve bazı ürünler bu ekonomik döngüde daha yüksek oranlar görebilir.

Ancak Bankrate’in baş mali analisti Greg McBride, “alışveriş yapmak isteyenler” için daha yüksek getirilerin hala mevcut olduğunu söyledi. İşte dikkate değer seçeneklerden dördü.

Daha yüksek oranlara rağmen, pek çok tasarruf sahibi, tasarruf hesaplarının daha yüksek getirisinden yararlanmamaktadır. Yakın tarihli bir Bankrate anketine göre, yalnızca %22’si %3 veya daha fazla faiz kazanıyor.

Ortalama tasarruf oranı ise hala %0,5’in altındabazı yüksek getirili çevrimiçi tasarruf hesapları, 4 Mayıs itibarıyla %4’ün üzerinde ödeme yapıyor.

Oklahoma City’deki Radix Financial’da baş yatırım danışmanı olan sertifikalı finansal planlamacı Amy Hubble, elbette, ne kadar süre daha yüksek oranlar kazanacağınızın bir garantisi yok ve bu oranlar hızla değişebilir, dedi.

READ  Jeep, Dodge, Ram yeni bir Stellants turboşarjlı altı silindirli motor alıyor

Özellikle Fed faiz oranlarını daha fazla yükseltmezse, tasarruf hesaplarının getirilerinde sınırlı bir artış var.

Greg McBride

Bankrate’de Baş Mali Analist

McBride ekliyor, “Tasarruf hesaplarının getirilerinde sınırlı bir artış var, özellikle de Fed faiz oranlarını daha fazla yükseltmezse. Önümüzdeki altı ayda düşmeleri, yükseleceklerinden daha olası.”

Daha uzun bir süre için daha yüksek bir oranda kilitlemek istiyorsanız, bir Mevduat Sertifikası veya farklı şartlara sahip birden çok CD arasında parayı bölmeyi içeren bir CD merdiveni düşünebilirsiniz.

Bankrate’e göre şu anda en yüksek bir yıllık mevduat sertifikaları %5’ten fazla ödeme yapıyor, ancak getiriler daha uzun süreler için daha düşük. McBride, “Gözlerinizi çok yıllı vadeye diktiyseniz, şimdi onu güvence altına almanın tam zamanı,” dedi.

Bununla birlikte, CD’ler genellikle tasarruf hesaplarından daha az likittir çünkü vade dolmadan para çekmek için bir ceza borcunuz olabilir.

A Serisi tahvillerin yıllık oranı Ekim ayında %4,3’e düşerek varlığı kısa vadeli getiri arayanlar için daha az çekici hale getirdi.

Milwaukee’deki Keil Financial Partners’ın mali ilişkiler direktörü Jeremy Keil, “Bonds iki yıldır şehirdeki tek oyun oldu” dedi. “Ve şimdi onlar sadece karışımın bir parçası.”

Faiz oranlarını neden desteklediğimin iki kısmı var: Sabit kalan sabit bir oran satın aldıktan sonra aynıEnflasyona göre altı ayda bir değişen değişken bir oran. Sabit faiz oranı Kasım’daki %0,4’ten Mayıs’ta %0,9’a çıktığı için tahviller uzun vadeli yatırımcıları çekmeye devam edebilir.

Bununla birlikte, I-bonoları tasarruf veya CD’lerden daha az likittir çünkü fonlara en az bir yıl boyunca erişiminiz olmaz ve parayı beş yıl içinde geri ödemek için bir ceza borcunuz olur.

CFP ve VLP Financial Advisors’ın Viyana, Virginia’daki ortağı Chris Mellon’a göre, kısa vadeli para piyasası fonları dikkate alınmaya değer başka bir seçenek.

READ  Yapay zeka İnternet kadar büyük olabilir

Para piyasası fonları çeşitli düşük riskli kısa vadeli borç türlerine yatırım yapabilirken, Mellone şu anda vadesi 30 gün veya daha kısa olan Hazine bonoları içerenlere odaklanmaktadır. Müşteriler, esnekliği korurken daha yüksek getiri elde edebilir. “Zaten yan bir ortamdayız ve müşteriler bunun gibi bir üründen %5’e yakın para toplayabilir” dedi.

Zaten bir yan ortamdayız ve müşteriler %5’e yakın toplayabiliyor ve bunun gibi bir ürün.

Chris Mellon

VLP Financial Advisors’ta Ortak

Ekonomik bir gerileme olursa, müşterilerin piyasa düştüğünde diğer varlıkları satın almak için fonlarını hızla kaldırabileceklerini söyledi, “böylece gerçekten her iki dünyanın da en iyisini elde edersiniz.”

Mellon, bankaların genellikle tasarruf hesapları gibi ürünlere daha düşük faiz teklif ettiğini çünkü işin diğer bölümlerinden gelen baskıyı hissettiklerini söyledi. “Faiz oranlarını daha da yükseltmek için ayaklarını sürüyecekler çünkü bu ortamda o kadar borç veremezler.”