Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

WNBA Draftı: Caitlin Clark Indiana Fever'dan 1 numarayı seçerken Camila Cardoso ve Angel Reyes Chicago'ya gidiyor

WNBA Draftı: Caitlin Clark Indiana Fever'dan 1 numarayı seçerken Camila Cardoso ve Angel Reyes Chicago'ya gidiyor


New York
CNN

Kadın basketbolunda heyecan belki de şimdiye kadarki en yüksek seviyede.

Ve şimdi, NCAA kadınlar basketbol turnuvasından birkaç yıldız – Iowa Eyaleti'nden Caitlin Clark, Stanford'dan Cameron Brink, LSU'dan Angel Reyes ve Güney Carolina'dan Camila Cardoso da dahil olmak üzere – yeteneklerini WNBA'ya taşıyor.

Beklendiği gibi, üniversitedeki son sezonunda ülke çapındaki arenalarda rekor sayıda televizyon izleyicisi çekmesine ve satış yapmasına yardımcı olan Clark, Pazartesi günü New York'taki Brooklyn Müzik Akademisi'nde WNBA draftında Indiana Fever tarafından genel klasmanda 1 numara seçildi. .

Clark, ESPN yayınında “Seçimden önce biraz gergindim” dedi. Daha sonra şunu ekledi: “İkinci sınıftan beri bu anın hayalini kuruyordum. Çok fazla sıkı çalışma, pek çok iniş ve çıkış gerektirdi, ama her şeyden önemlisi sadece bunları bir araya getirmeye çalışmak.”

Brink, Los Angeles Sparks'ın ardından genel klasmanda ikinci oldu. Üçüncü seçilen Chicago Sky Cardoso'yu alırken, Tennessee'den Rickea Jackson Sparks adına dördüncü oldu. İlk beşi tamamlayan Dallas Wings, Ohio State'den Jesse Sheldon'ı seçti.

Brezilyalı Cardoso, 15 yaşındayken profesyonel basketbol oynama hayalinin peşinden gitmek için ülkesini terk etmeyi düşündüğünde duygulandı.

Sarah Steer/Getty Images

Camila Cardoso, Chicago Sky tarafından üçüncü sıradan seçilmesinin ardından WNBA Komiseri Cathy Engelbert ile birlikte poz veriyor.

ESPN'e gözyaşları içinde şunları söyledi: “Bu gece burada olmak ve aileme daha iyi bir yaşam sunmak gibi bir hedefim vardı, bu yüzden burada olabildiğim için çok minnettarım.”

UConn'dan Aaliyah Edwards, Washington Mystics'e karşı genel klasmanda altıncı oldu. Bu arada Rees, çaylak Cardoso'ya katılarak yedinci sırada Sky'a düştü. Reese, LSU'nun ulusal şampiyonluğu kazandığı 2023 Final Four'un En Seçkin Oyuncusu oldu; Cardoso, bu yıl Güney Carolina'nın yenilmez bir sezonu tamamlayıp programın üçüncü ulusal şampiyonluğunu kazanmasının ardından bu onuru kazandı.

Reese, “(LSU'ya) geri dönmek benim için harika olurdu, ancak kendim için daha fazlasını istedim” dedi. “Yeniden başlamak istedim. Ulusal şampiyonayı kazandığımdan beri en yüksek seviyede olduğumu hissediyorum ve dibe vurmak istiyorum.”

READ  Eagles'tan DeVonta Smith'in ayak bileğinden küçük bir sakatlık geçirdiğine inanılıyor - NBC Sports Philadelphia

“Yeniden bir başlangıç ​​oyuncusu olmak istiyorum. Veterinerler tarafından bırakılmak istiyorum, ayağa kalkıp büyüyebilmek ve sünger olabilmek istiyorum. Harika oyuncularla ve harika oyunculara karşı oynayacağım için çok heyecanlıyım.”

Sarah Steer/Getty Images

Angel Reese, Sky tarafından yedinci genel seçim olarak seçildikten sonra LSU antrenörü Kim Mulkey ile kutlama yapıyor.

Utahlı Alyssa Bailey, Minnesota Lynx'te 8. sırada yer aldı. Fransa'dan iki oyuncu ilk 10'a girdi: The Wings dokuzuncu sıradan Carla Lett'i, Connecticut Sun ise 10'uncu sıradan Laila Lacan'ı seçti.

Taraftarlar, memleketi New York Liberty'nin seçilmesini alkışlarken, Ole Miss'ten Markisha Davis 11. sırada yer aldı. Atlanta Dream, ilk turu tamamlamak için 12. sıradan Avustralyalı Nyadeo Bosh'u seçti.

Geçen yılın 1 numaralı seribaşı Aliyah Boston'la eşleştirilecek olan Clarke'ın etrafındaki heyecan, yüksek beklentileri ve daha da fazla ulusal izleyiciyi çekme potansiyelini beraberinde getiriyor. WNBA Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Fever'ın 40 maçından 36'sının WNBA'nın ulusal yayın ve yayın ortakları tarafından gösterileceğini duyurdu.

Fever baş antrenörü Christy Sides, “Caitlin, WNBA'ye üniversite seviyesinden girdiğini gördüğüm en doğal yetenekli basketbolculardan biri” dedi. Şut atma ve pas verme yetenekleri tüm basketbol hayranlarını büyüledi ve etrafındakileri geliştirme yeteneği üniversite kariyeri boyunca hiç bu kadar belirgin olmamıştı. Onu Indiana'ya getirmek ve sezon sonrasına dönmeye hazır bir grupla birlikte soyunma odamıza dahil etmek için sabırsızlanıyoruz.

Fever geçen sezon ligdeki en kötü rekorlardan birine sahipti ancak Boston ve Clark yan yana olursa spor dünyasının en sıcak biletlerinden biri olabilirler.

Clark, drafttan önce turuncu halıda CNN'e “Basıncın orada olduğunu kesinlikle biliyorum” dedi. Ama kendime olan güvenimin tamamının yaptığım işten ve ekip arkadaşlarımdan geldiğine inanıyorum. Bunun bir takım sporu olduğunu biliyorum. Basketbolu bu yüzden seviyorum. Bu bireysel bir spor değil, dolayısıyla tüm güvenim buradan geliyor. Strese girdiğim anlarda veya işlerin baskı altında olduğunu hissettiğimde her zaman güvendiğim şey budur. Sanki şimdi geri döneceğim şey bu.

READ  Ten Hag, Man United'ın ana planında Chuamini'yi hedef alır; Real Madrid, Mbappe konusunda iyimser

Spora olan ilginin artmasının tek nedeni Clark değil. ne münasebet.

Normal sezonda ve NCAA Turnuvasında Cardoso, Reese ve Brink gibi büyük sahnede parlayan birçok üniversite yıldızı vardı.

Bu arada WNBA, ligin başlangıcından bu yana yıldızlarla dolu. Lig yirmi sekizinci sezonuna girerken de bu durum değişmedi.

Ancak son yıllarda profesyonel ve üniversite düzeyindeki en büyük fark, bunların izlenmesinin ne kadar kolay olduğu (ve medyada ne kadar yer aldıkları) oldu.

Brink turuncu halıda CNN'e şunları söyledi: “İnsanların bunun tarihi bir süreç olduğunu söylediğini biliyorum, ama bence önümüzdeki taslaklara da bakmamız gerekiyor çünkü onlar izleyerek büyüdüğümüz kadınlar.” . “Yani biz bunu onlar için yapıyoruz. Onlar öncüler ve bu sınıf harika olmasına ve bizimle gurur duymama rağmen, bunu gerçekten yapanlar bizden önceki kadınlardı.”

Pazartesi günkü WNBA Draftı'nın biletleri 30 dakikadan kısa sürede tükendi.

Pazartesi günkü draft öncesinde WNBA Komiseri Cathy Engelbert, ligin hedefinin 16 takıma çıkmak olduğunu söyledi ve bunun 2028 yılına kadar gerçekleşebileceğinden “çok emin” olduğunu söyledi. Ligde şu anda 12 takım var ve lig 2025'te 13 takıma genişleyecek. Bir'in oluşumuyla. San Francisco Körfez Bölgesi'ne eklendi.

2023'te WNBA, 21 yılın en çok izlenen normal sezonunu yaşadı ve sezon sonu WNBA Finalleri, 20 yılın en çok izlenen Finalleri oldu. 2023 sezonunda WNBA katılımı 2022'ye kıyasla %16 arttı.

Adam Açlık/AFP

Soldan sağa, Reese, Caitlin Clark ve Stanford'dan Cameron Brink, WNBA Draftının başlamasından önce fotoğraf için poz veriyor.

Reese turuncu halıda CNN'e şunları söyledi: “Oyunun şu anda gittiği noktayı seviyorum ve sadece büyümenin bir parçası olmak istiyorum.” “Ne olursa olsun, bunun bir parçası olmak istiyorum.”

Bu arada, Güney Carolina ve Iowa arasındaki kadınlar NCAA turnuvası şampiyonluk maçı yaklaşıyor Ortalama 19 milyon izleyiciNielsen tarafından tüm zamanların en çok izlenen kolej basketbol maçı olma rekorunu kırdı.

READ  Oakland A'lar, Las Vegas'a taşınmadan önce 2025'ten itibaren Sacramento'daki Sutter Health Park'ta oynayacak

Nielsen'e göre bu maç sadece Purdue ve UConn arasındaki erkekler finalini dört milyondan fazla izleyici tarafından geçmekle kalmadı, aynı zamanda son beş yılın en çok izlenen basketbol maçı oldu ve o dönemdeki tüm NBA müsabakalarını geride bıraktı.

Geçen yılki ulusal şampiyonluk maçındaki yürek burkan mağlubiyetin ardından Clark'ın Hawkeyes'la son dansı neredeyse bir peri masalıyla sonuçlanıyordu.

Her ne kadar Iowa son engelde yine mağlup olsa da (bu kez namağlup Güney Carolina'ya karşı), Clark'ın 2023-2024 kampanyası onun üzerindeki etkisini vurguladı. Popülerliği ve becerileriyle kadın basketbolu.

Andy Lyons/Getty Images/Dosya

Clark, Iowa Hokey Ligi'nde tarihi bir 2023-24 sezonu geçirdi.

Geçtiğimiz sezon hem erkeklerde hem de kadınlarda Division I kolej basketbolunda tüm zamanların en skorer oyuncusu oldu ve seçildi. Naismith Yılın Oyuncusu Üst üste ikinci sezonda 14 oyunculu kadın milli basketbol takımı antrenman kampı kadrosuna seçildi ve bu da potansiyel olarak Olimpiyatlara katılmanın önünü açtı. Paris 2024. Ancak Clarke, Final Four ile aynı hafta yapıldığı için katılamadı.

Şimdi Clark'ın WNBA'de olmasıyla birlikte bu heyecan, profesyonellerde neler başarabileceğine doğru ilerledi.

Clarke'ın profesyonel düzeydeki performansı ilginin artmasına neden olacak mı? İşaretler bu yönde. Ancak diğer oyuncular da bunu başarıyor.

Bu hikaye ek bilgilerle güncellendi.