Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yalnız bir dağ aslanı dünyanın en büyük yaban hayatı köprüsünü nasıl yarattı?

Yalnız bir dağ aslanı dünyanın en büyük yaban hayatı köprüsünü nasıl yarattı?CNN

Bir Disney filminin konusuna benziyor: Los Angeles otoyollarında mahsur kaldığı için eş bulması engellenen bir dağ aslanı ünlü olur ve dünyanın en büyük yaban hayatı köprüsünün inşasına ilham verir.

Ama gerçekten oldu.

Kaliforniya Ulusal Yaban Hayatı Federasyonu müdürü Beth Pratt, “O, şimdiye kadarki herhangi bir erkek dağ aslanından çok daha küçük bir alanda yaşadı – sekiz mil kare” dedi. “Ortalama erkek dağ aslanının menzili 150 mildir.”

P-22 adı verilen puma, Hollywood yıldızları arasında bir ünlü haline geldi ve bazen onu Los Angeles’taki Griffith Park yakınlarındaki mahallelerin yakınında dolaşırken fark etti.

Milli Park Hizmeti

P-22 Dağ Aslanı’nın fotoğrafı

Kolunda P-22’yi dövmeyle anan Pratt, “Los Angeles’ta bir dağ aslanı yaşıyordu ve insanlar ondan korkmuyordu” dedi. “Onu yakınlarda gördüler; akşam yemeği yiyorlardı ve geceleri yemek odalarının önünden geçiyordu ve bir fotoğraf paylaşıp ‘Hey, P-22 beni ziyaret etti’ diyorlardı.”

Kariyerinin en önemli anlarından biri, HBO dizisi “Succession” ve Pratt’in en sevdiği film “Ferris Bueller’s Day Off”tan aktör Alan Ruck’tan, Hollywood’daki evinin çatısından P-22’yi gördüğünü söyleyen bir e-posta almasıydı. Tepeler.

P-22’nin popülaritesi nedeniyle insanlar dağ aslanının ve onun gibi diğerlerinin yoğun, altı şeritli Los Angeles 101 Otoyolunun ötesindeki alanlarda dolaşmasına yardım etmek istedi. Yaban hayatı köprüsü fikri ilgi çekiyordu ama bunun finansmanı başka bir konuydu.

Böylece dışarıda rahat kıyafetler ve yürüyüş botlarıyla kendini en rahat hisseden Pratt, kendini Bel Air’in gösterişli malikanelerinde bağış toplarken buldu.

Leonardo DiCaprio, Rainn Wilson, Barbra Streisand ve David Crosby gibi ünlülerin yanı sıra Güney Los Angeles’taki Watts sakinlerinden de bağış yağdı.

Pratt, Watts sakinlerinin P-22’yi “sosyal adalet şampiyonu” olarak gördüklerini açıkladı.

“O aynı zamanda toplulukların içinden otoyol geçirmenin adaletsizliğinden de etkilenen biri” dedi. “Senin olsun [living in] Beverly Hills, ister [living in] Watts, yaban hayatı hakkında hepimiz bir araya geliyoruz.

READ  Jeffrey Dahmer hapishane gözlükleri 150 bin dolara satılıyor

İki yıl içinde açıldığında Wallis Annenberg Yaban Hayatı Yolu’nun altından günde 300.000 ila 400.000 araba geçecek.

Geçişte, uzun ağaçlar ve yemyeşil tarlalardan oluşan doğal ses bariyerlerinin yanı sıra özel olarak tasarlanmış akustik duvarlar da yer alıyor. Yol çok gürültülü olduğunda çoğu hayvan korktuğu ve geri döndüğü için her şey otoyol gürültüsünü filtrelemek için tasarlandı.

Ulusal Yaban Hayatı Federasyonu’nun izniyle

Tamamlanan Wallis Annenberg Yaban Hayatı Yolunun bir görünümü

Mühendisler ayrıca hayvanların parlak ışıklardan korktuklarını da dikkate alıyor.

Pratt, “Bu farlardan gelen tüm ışıklar yaban hayatı için caydırıcıdır” diye açıkladı. “Aslında sadece geçişte değil, geçişe yaklaşırken de ışık bariyerleri tasarlıyoruz, böylece korkmazlar ve geri dönmezler ve olan da budur.”

Yaban Hayatı Geçişi, Kaliforniya Ulaştırma Bakanlığı ile işbirliği içinde Ulusal Yaban Hayatı Federasyonu tarafından yürütülen bir kamu-özel projesidir. 100 milyon dolarlık maliyetin neredeyse yarısı özel bağışlarla finanse edildi; buna katkısı projenin ilerlemesinde etkili olan hayırsever Wallis Annenberg’in 26 milyon doları da dahil.

Milli Park Servisi 20 yıldır otoyol köprüsünün tam olarak nereden geçmesi gerektiğini araştırıyor. Otoyolun en işlek kısmını aradılar; bu, çoğu hayvanın bu köprü olmadan geçemeyeceğini bildikleri bir bölgeydi.

Pratt, “Bu yolda koşmam için bana bir milyon dolar ödeyemezsiniz” dedi. “Bu otoyol o kadar büyük, gürültülü ve gürültülü ki, o kadar çok ışık var ki… ve hayvanlar bunu denemiyor bile.”

Yaban hayatı geçişleri ilk kez 1950’lerde Fransa’da kuruldu. Avrupa çapında kullanılırlar ve özellikle Hollanda’da popülerdirler.

Martha Gölge/CNN

Fransa’nın Brignoles kentinde bir yaban hayatı köprüsü – Fransızca “ecopont”.

Yaban Hayatı Koridorları özellikle zeki sayılmayan hayvanlarla çalıştı.

Avustralya’nın Queensland kentinde koala sayısındaki azalmanın nedeninin araba kazaları olduğu düşünüldüğünde, mühendisler kalabalık yollardan kaçınmalarına yardımcı olmak için bir dizi tünel ve köprü inşa etti.

READ  Logan Roy Rupert Murdoch mu? "Veraset", "evet" anlamına gelir.

Ancak Avustralyalı yaban hayatı yetkilileri, ağaçlarda uzanıp okaliptüs yudumlamalarıyla ünlü koalaların onları fark etmeyeceğini tahmin ediyordu. Dolayısıyla aynı yaban hayatı yetkilileri, koalaların bunu düzenli olarak kullanmaya başlamasının üç haftadan kısa sürmesi karşısında şaşırdılar.

Kanada’da Banff Ulusal Parkı’ndaki bir dizi yaban hayatı köprüsü ve tünelinin çok başarılı olduğu kanıtlandı. Parkı ikiye bölen dev Trans-Kanada Otoyolu’nun üzerinden ve altından yaban hayatı parkurları geçmektedir.

Boz ayılar, kara ayılar, geyikler, geyikler ve pumalar da dahil olmak üzere düzinelerce büyük hayvan bu sistemi kullanıyor. Sistem, parkın her iki tarafındaki arkadaşlarına erişim sağlayarak boz ayıların popülasyonlarını korumalarına yardımcı olduğu biliniyor.

Otoyolun yerel pumaların yaşam alanını ikiye böldüğü Wallis Annenberg Yaban Hayatı Koridoru’nda da olması gereken tam olarak bu.

Federal Karayolu İdaresi’ne göre, her yıl Amerika yollarında araba kazaları nedeniyle 1 ila 2 milyon arasında büyük hayvan ölüyor. Pratt, gerçekte rapor edilen tek olay bu olduğundan bu sayının “önemli ölçüde eksik sayıldığını” söylüyor.

Pratt, “Ve eğer küçükleri (kurbağaları ve kelebekleri) eklerseniz milyarlardan bahsediyoruz” dedi.

Geçişlerin geniş bir desteğe sahip olduğuna inanıyor: “Siyasi görüşünüz ne olursa olsun veya nerede yaşıyor olursanız olun, bunun bir önemi yok. Çoğu insan yaban hayatını seviyor ve ona zarar verilmesini görmekten hoşlanmıyor.”

Pratt’e göre, bunlar istihdam yaratan ve insan güvenliği açısından fayda sağlayan altyapı projeleri olduğundan ekonomik faydaları da var.

Pratt, bunun basit ve kanıtlanmış bir çözümü olan bir çevre sorunu olduğunu ve bunu inşa etmenin önünde duran tek şeyin para olduğunu söylüyor.

“Kötü adam yoktur. Teknolojiyi çözmemize gerek yok. Sadece finansmana ihtiyacımız var.”

Wallis Annenberg Yaban Hayatı Geçişi, devasa ölçeğinin yanı sıra, üzerinde tam bir ekosisteme ev sahipliği yapacak olmasıyla da dünyadaki diğer yaban hayatı köprü sistemlerinden farklılaşıyor.

READ  Buckingham Sarayı, Kraliçe Elizabeth'in bu yıl İngiltere Parlamentosu'nu açmayacağını söyledi

Üst geçidin altında bulunan bir bitki fidanlığı, sonunda geçidi kaplayacak olan yerel yangına dayanıklı bitkiler yetiştiriyor.

Pratt, “Yıllardır çevredeki ekosisteme uyum sağlamak için tohum topluyoruz ve bu iklim açısından önemli; hem yaban hayatının hem de bitkilerin seçeneklere ihtiyacı var” diyor.

Her yerde bulunan siyah hardal da dahil olmak üzere yangınları körükleyen istilacı bitkiler bölgeden kaldırılacak. Geçişe uyum sağlamak için yakındaki elektrik direklerinin taşınması gerekiyordu, bu yüzden artık yer altına yerleştirilecekler, bu da yangına dayanıklılık konusunda da yardımcı olacak.

Pratt, “Sadece dağ aslanları ve vaşaklar gibi yabani hayvanların üzerinden geçmekle kalmayacak, aynı zamanda üzerindeki süt otunun üzerine yumurtalarını bırakan kral kelebekleri ve üzerinde yaşayan batı çit kertenkeleleri de olacak” dedi.

“Bu projenin bir parçası da, sadece kavşakta değil, çevredeki manzarayı da restore edip olması gerektiği haline döndürmek. Bu, yangın riskinin yanı sıra birçok şeye yardımcı olacak. ”

P-22, ilham kaynağı olduğu yaban hayatı geçişini kullanmak için buralarda olmayacak. Aralık 2022’de, Ulusal Yaban Hayatı Federasyonu ve Kaliforniya Ulaştırma Bakanlığı’nın köprü inşaatına başlamasından sadece birkaç ay sonra puma öldü.

Ulusal Yaban Hayatı Federasyonu’nun izniyle

Beth Pratt P-22 dövmesini gösteriyor.

Ölümü yürek parçalayıcı olsa da Pratt, bir dağ aslanına göre uzun bir hayat yaşadığını söyledi.

“Ama bundan da öte, şöhretini iyilik için kullandı. Ben onu ‘en iyi puma şöhret fenomeni’ olarak adlandırıyorum.

Hikayesinin bölgedeki diğer dağ aslanlarının geleceğini güvence altına aldığını söyledi.

Ona bir şükran borcumuz var. Wallis Annenberg Yaban Hayatı Geçişi’nin inşasına ilham verdi. O olmasaydı bunu başaramazdık.”