Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yonga üreticisi TSMC, Tayvan'da son 25 yılın en büyük depremini atlatmak için dökümhanesini nasıl güçlendirdi?

Yonga üreticisi TSMC, Tayvan'da son 25 yılın en büyük depremini atlatmak için dökümhanesini nasıl güçlendirdi?

Dev yarı iletken çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), Çarşamba günü ülkeyi sarsan ve büyük bir hasar bildirilmeyen 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından çalışanlarını tahliye etti. Çalışanları, adada meydana gelen artçı sarsıntılardan yalnızca birkaç saat sonra işlerine döndü. Bu, şirketin doğal afetlerle mücadele ettiği ilk rodeosu değil.

dedi, Apple'ın ve yapay zekanın önemli çip tedarikçilerinden biri olan TSMC, sevgili Nvidia şans Deprem ve artçı sarsıntılar nedeniyle önlem olarak bazı üretim merkezlerinden işçilerini uzaklaştırdı ve faaliyetlerini geçici olarak durdurdu. Şirket, “az sayıda” alette hasar olduğunu bildirirken ve hasarın tamamını değerlendirmek için devam eden bir inceleme yürütürken, üretim tesislerinin depremden sonraki 10 saat içinde aletlerin %70'ini kurtardığını ve “kritik aletlerin” onarıldığını söyledi. “litografi araçları gibi” kaldı Milyonlarca dolar değerindeki UVB zarar görmeden kaldı.

TSMC yaptığı açıklamada, “TSMC, tam bir iyileşme için mevcut tüm kaynakları kullanıyor ve etkilenen tesislerin bir gecede üretime devam etmesi bekleniyor.” dedi. şans.

Üretici, hasar limitlerinin de gösterdiği gibi, doğal afetler karşısında çevik olmaya yabancı değil. Merkeze göre Tayvan yılda yaklaşık 2.200 depreme maruz kalıyor Merkezi Meteoroloji Dairesi Sismik MerkeziBunlardan 200'den fazlası hissedilebiliyor. Bu olayların her yerde olması, şirketi operasyonlarında gerekli değişiklikleri yapmaya zorladı.

Capital Economics'in Asya baş ekonomisti Mark Williams, 3 Nisan tarihli notunda “Sismik aktivite, herhangi bir sektörde en hassas üretim süreçlerini uygulayan şirketler için önemli bir zorluk teşkil ediyor” diye yazdı. “Fakat Tayvanlı çip üreticilerinin birlikte büyüdüğü şeylerden biri de bu.”

TSMC bana söylemedi şans Denetim sonuçları veya iş durdurmanın işleri nasıl etkileyeceği Ancak Çarşamba günkü aksiliklerin emsalleri var: 2016'da 6,6 büyüklüğünde bir deprem TSMC'nin Tainan üretim tesislerini sarstı. Felaketin ardından şirket, depremin ilk çeyrek sevkiyatlarını %1'den fazla etkilemeyeceği konusunda ısrar etti. Aslında, gofret sevkiyatlarında çeyrek çeyreğe göre %1,8'lik bir düşüş görüldü, ancak çeyrekte gelir %8,3 düştü.

READ  Yabancılar önce Gazze'den Refah sınır kapısından Mısır'a geçiyor

Kıdemli Laura Ho, “6 Şubat depremi ilk çeyrekte çip sevkiyatlarında bazı gecikmelere neden olsa da, orta ve alt sınıf akıllı telefon segmentlerinde artan talep ve müşteri envanterinin yeniden stoklanması nedeniyle işlerde bir artış gördük” dedi. TSMC'de insan kaynaklarından sorumlu başkan yardımcısı ve ardından CFO, 2016 ilk çeyrek kazanç raporunda söyledi.

Felaketin ardından TSMC Güçlendirilmiş tavanlar Ekstra destekli ve durduruculu kurulumlarından, kaymayı önleyen kule depolama raflarına kadar.

Geçmişten ders almak

TSMC'nin protokollerini ve altyapısını ciddi şekilde incelemeye başlaması büyük bir doğal felaket gerektirdi. Çarşamba günkü deprem rekoru 7,4 büyüklüğündeydi 1999 şoku 7,6 büyüklüğündeydi2.415 kişinin öldüğü, 11.000'den fazla kişinin yaralandığı ve 300 milyon dolar hasara yol açan olay.

1999 depreminin ardından TSMC, sismik katsayıyı veya sismik aktiviteye eşdeğer yükleri (yeni ana binaları için yasal olarak gerekenden %25 daha fazla) iyileştirdi ve ekipmanlarına ek stabilizatörler ekledi. Ekstra yapıldı Kademeli değişiklikler Altyapısına depremlerin neden olduğu kinetik enerjiyi dağıtan damperler dahil edilerek binaların hissettiği sismik aktivite %15-20 oranında azaltılıyor. TSMC 2015 yılında deprem erken uyarı sistemi kurdu. Şirket yanıt vermedi şansÇarşamba günkü doğal afetin ardından yapmayı planladığı değişiklikler hakkında yorum yapılması istendi.

TSMC'nin depreme hazırlık durumu, Tayvan'ın depreme bağlı hasar ve ölümleri azaltmak için altyapısında yaptığı değişikliklerin bir kesitidir. Çarşamba günkü depremin ardından 300.000'den fazla evin elektriği kesilirken, bunların yüzde 70'inde elektrik vardı. 09:30'da geri yüklendi

Ulusal Tayvan Üniversitesi'nde yer bilimleri profesörü ve Ulusal Afet Azaltma Bilim ve Teknoloji Merkezi'nde ekip lideri olan Wu Yemin, Bloomberg'e söyledi Tayvan, son üç ila beş yıl içinde afet yönetimi için bir afet müdahale ekibi geliştirdi. Ekip, yardımın nereye gönderileceğini bildirmek için bilgileri çevrimiçi olarak tarayabilir ve hasarı ve trafik düzenini değerlendirmek için cep telefonu sinyallerini tespit edebilir ve gözetleme görüntülerinin ekran görüntülerini görüntüleyebilir.

READ  Vitaly Gerasimov: Ukrayna, Rus generalin Harkov'da öldürüldüğünü iddia etti

Wu, “Tayvan bu teknolojileri geliştirmeye devam ediyor ve bizim de avantajlarımız var” dedi.

Yapay zekanın iş dünyasının geleceğini nasıl şekillendirdiği hakkında bilgi sahibi olmak için Eye on AI bültenine abone olun. Ücretsiz kayıt olun.