Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Schulze, Biden ve Macron’un diplomatik teklifinin ardından Putin’i aradı

Süspansiyon

RIGA, Letonya — Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cuma günü Almanya Başbakanı Olaf Scholz’a, Moskova’nın Ukrayna sivil altyapısına yönelik amansız hava saldırılarının, Ukrayna’nın Kırım Köprüsü’ne ve diğer Rus hedeflerine yönelik saldırıları nedeniyle “zorunlu ve kaçınılmaz” olduğunu söyledi. “. Rusya’nın başlattığı savaşı uzatmak için Ukrayna’nın destek politikası.

Berlin tarafından başlatılan bir saatlik görüşme, Rusya’nın savaş alanında bir dizi yenilgiye uğramasından ve Moskova’nın Ukrayna’nın enerji altyapısına füzeler ve kendi kendine patlamalar kullanarak saldırı dalgasına başlamasından bu yana Putin’in G7 lideriyle yaptığı ilk görüşmeydi. Dronlar. Bu saldırılar Ukrayna’nın birçok yerinde elektrik, ısıtma ve su hizmetlerini keserek bu kış bir insani felaket riskini artırıyor.

Görüşme, Başkan Biden’ın Washington’da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile düzenlediği basın toplantısında, Rus liderin “savaşı sona erdirmenin bir yolunu aramakla” gerçekten ilgilenmesi koşuluyla Putin ile konuşmaya istekli olduğunu söylemesinden bir gün sonra gerçekleşti. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Cuma günü Rusya’nın yasa dışı bir şekilde ilhak ettiğini iddia ettiği topraklardan herhangi birini devretme olasılığını dışladı.

Kremlin’e göre Putin, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya silah göndermesinden ve ülke ordusunu eğitmesinden ve “Ukrayna’ya kapsamlı siyasi ve mali desteklerinden” şikayet etti.

Kremlin’den yapılan açıklamada, “Rusya Devlet Başkanı, Alman tarafını Ukrayna olayları bağlamındaki yaklaşımlarını yeniden gözden geçirmeye çağırdı.”

Rusya ve Ukrayna insansız hava araçları kullanarak ilk tam ölçekli savaşlarını veriyor

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Avrupa Birliği’nin Ukrayna’da Rus savaş suçları iddiasıyla ilgili bir mahkeme kurma önerisi üzerine Putin, Ukrayna’yı “sivil halka karşı giderek daha fazla kanlı suç işlemekle” suçlayarak mezalimlerin sorumluluğunu üstlenmeye çalıştı. .

Alman hükümetinden yapılan açıklamada, Schulz’un görüşme sırasında Ukrayna’daki sivil altyapıya yönelik Rus hava saldırılarını kınadığı ve “Almanya’nın Rus saldırganlığına karşı savunma kabiliyetini sağlama konusunda Ukrayna’yı destekleme kararlılığını vurguladığı” belirtildi.

READ  Ukrayna, Rusya'nın bir alışveriş merkezine düzenlediği füze saldırısında en az 13 kişinin öldüğünü söyledi.

Putin, Ukrayna’ya silah ve mali destek sağlayan Batı’nın “yıkıcı hattının” “Kiev’in herhangi bir müzakere fikrini tamamen reddetmesine yol açtığından” şikayet etti.

Macron’la birlikte görünen Biden, “Savaşı sona erdirmenin bir yolunu aradığına karar vermesinde bir çıkar varsa, Bay Putin ile konuşmaya hazırım. Durum buysa ve Fransız ve NATO arkadaşlarımla istişare ederek, Neler olup bittiğini görmek için Bay Putin’le oturmaktan mutluluk duyarım. “Aklında. O yapmadı.”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Rusya’nın Kırım da dahil olmak üzere yasadışı olarak işgal ettiği tüm Ukrayna topraklarından çekilmesini gerektiren Birleşmiş Milletler Şartı’na tam saygı da dahil olmak üzere bir barış anlaşması için parametreler belirledi. Aralarında Schulz, Biden ve Macron’un da bulunduğu G7 liderleri, Ekim ayında yayımladıkları bir bildiriyle Zelenskiy’nin önerisini resmen onayladılar.

Biden, Putin ile görüşebileceğini söyledi – ama şimdi değil

Biden’ın herhangi bir görüşmeyi Rusya’nın Ukrayna’dan çekilmesi şartına bağladığını kaydeden Peskov, Moskova’nın bunu yapmaya istekli olmadığının “açık” olduğunu sözlerine ekledi. Peskov Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, “Başkan Biden aslında ne dedi? Müzakereler ancak Putin Ukrayna’dan ayrılırsa mümkün olacak.”

Özel askeri operasyon devam ediyor” dedi. Putin’in müzakerelere her zaman açık olduğunu, çünkü Rusya’nın Ukrayna’daki hedeflerine “barışçıl diplomatik yollarla” ulaşmayı tercih ettiğini de sözlerine ekledi.

Putin, Scholz ve Macron ile en son Eylül ortasında, Ukrayna’nın Luhansk, Donetsk, Zaporijya ve Herson bölgelerini yasadışı bir şekilde ilhak etme girişiminden önce ve ayrıca Rusya’nın Ukrayna altyapısına yapılan saldırılardan kaynaklandığını söylediği Kırım köprüsündeki patlamadan önce konuştu. . O zamandan beri Rusya, bölgesel başkent Herson’dan çekilmesi de dahil olmak üzere önemli alanları kaybetti.

Bu toprak kayıpları göz önüne alındığında, ekonomisi çöktüğü ve küresel etkisi azaldığı için Putin giderek daha fazla kuşatılmış, paranoyak ve düşmanca görünüyordu.

Ukrayna savaşındaki aksilikler Rusya’nın bölgesel müttefikleri üzerindeki etkisini baltaladı

Giderek daha üst düzey Rus yetkililer taviz vermeye istekli olduklarının sinyalini vermek yerine, çarpıtılmış ve asılsız iddialar yayınlamaya başladılar, Rusya’nın gerçekten de savaşın kurbanı olduğu konusunda ısrar ettiler ve devam eden savaşın suçunu, bunu kabul etmeyi reddettiği için Ukrayna’ya yüklemeye çalıştılar. Rusça terimler.

READ  Rusya, Ukrayna güçlerini önemli bir doğu kentinin eteklerine itiyor

Putin’in yasadışı ilhakları, Kiev’in asla kabul etmeyeceğini bildiği şartlarla, yeni Rus kırmızı çizgileri oluşturmak ve gelecekteki barış müzakerelerinde toprakları masadan kaldırmak için tasarlandı. Ancak Rusya, Rus yetkililerin “yeni toprakları” nükleer silahlarla savunacaklarını defalarca ima etmelerine rağmen, Herson şehrini ve Dinyeper Nehri’nin batısındaki diğer bölgeleri teslim etmek zorunda kaldı.

Moskova ve Kiev, kendi kaderlerini belirleyebilecek sert bir kış kampanyasına hazırlanıyor.

Schultz, Putin ile bir saatlik temasa Cuma günü başladı, ancak bunun müttefiklerle veya hatta son günlerde bir plan üzerinde anlaşmaya varmak için mücadele eden diğer AB ülkeleriyle koordinasyon içinde yapılıp yapılmadığı net değil. bir kapağı zorlamak Rus petrol fiyatları hakkında. AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu sözcüsü, Schulze’nin aramasından önce konu hakkında bilgilendirilmediğini söyledi.

Macron ve Scholz, Putin ile ara sıra temasları nedeniyle eleştirilere maruz kaldı.

Macron, Rus liderin Ukrayna’da gidişatını değiştirmeye istekli olmadığını gösterdiğinde bile Putin’le ilişkilerde saf kalmakla suçlanıyor.

Putin’in 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinden sonraki ilk günlerde Schulz, silah sevkiyatının yavaşlığı ve kararsızlığı nedeniyle eleştirildi, bu da eleştirmenlerin onun Kremlin’e kapıyı açık tutmaya çalışıp çalışmadığını merak etmesine neden oldu.

Almanya dış politikada, güvenliğin güçlendirilmesinde ve Ukrayna’ya silah gönderilmesinde “Zeitenweinde” yani dönüm noktası dediği şeyi açıklasa da gerçeklik beklentileri karşılamadı.

Bu hafta başlarında Berlin’de düzenlenen bir güvenlik konferansında konuşan Schultz, Avrupa’da var olan eski “barış rejimine” dönüşü görmek istediğini söyledi. “Rusya’nın bugün yaptığı, daha güçlü bir ülkenin komşusunun topraklarını ele geçirebileceğine inandığı, on dokuzuncu, on sekizinci ve on yedinci yüzyılların emperyalist yaklaşımına dayanıyor” dedi. “Sınırların zorla değiştirilemeyeceği konusunda yeniden hemfikir olduğumuz bir duruma geri dönmeliyiz.”

Alman hükümeti Cuma günü yaptığı açıklamada, Schulz’un Putin’e “Rus güçlerinin geri çekilmesi de dahil olmak üzere mümkün olan en kısa sürede diplomatik bir çözüm bulunması gerektiğini” söylediğini söyledi.

READ  Cebelitarık, bir gaz tankeri ile çarpıştıktan sonra kıyıdaki bir kargo gemisinden dökülen petrolü durdurmak için zamanla yarışıyor

Bazı AB ülkeleri, Putin ile bu tür görüşmelerin, Ukrayna’yı desteklemek için birleşik bir cephe sunmaları gerektiğinde, Batılı müttefikler arasındaki bölünmeleri açığa çıkarma riskini de öne sürdüler.

Batılı müttefikler Rus petrolünün fiyatını varil başına 60 dolarla sınırlamak için harekete geçiyor

Yükselen enflasyon ve enerji maliyetlerinin yanı sıra savaşın artan maliyetinin halkın öfkesini körükleyebileceğine inanan Rusya, Ukrayna’ya verilen destek yerine Avrupa birliğinin kış aylarında çökeceği umutlarına sessizce bahse giriyor.

Doğu Avrupa’dan üst düzey bir yetkili, Schulze’nin aramasından önceden haberdar olmadığını ve bunu haber hesaplarından öğrendiğini söyledi. Hassas konuları görüşmek üzere isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkili, Scholz’dan gelen bir çağrının Putin tarafından Avrupa’nın zayıflığının bir işareti olarak yorumlanabileceği ve muhtemelen “Ukrayna’nın tamamen özgürleştirilmesinden” başka bir sonucu kabul etme isteğine işaret edebileceği yönündeki endişesini dile getirdi. “

Yetkili, şimdilik “diyalogla ilgili değil”, “Rusya’nın komşularını terörize etmeye devam etmesine yer kalmadığından emin olmakla ilgili olmalı” dedi. Yetkili, son zamanlarda Rusya’yı sorumlu tutmaya odaklanıldığından, “bu suçlardan birincil derecede sorumlu olan kişiyle” konuşmanın çelişkili bir sinyal gönderdiğini de sözlerine ekledi.

Perşembe günü, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Rusya’nın gerçekten de sivil enerji altyapısını bombaladığını söyledi, ancak bunun askeri bir hedef olduğunu ve saldırıların Batı’nın Ukrayna’ya silah sevkiyatını aksatmayı amaçladığını iddia etti.

Lavrov, Ukrayna enerji sisteminin “Kiev’in askeri çıkarlarına tabi” olduğunu iddia etti.

Morris Berlin’den ve Rohalla Brüksel’den haber veriyor.