Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Zengin Türklerin mirasçıları kritik bir anda teknolojide bir servet kazandı

Zengin Türklerin mirasçıları kritik bir anda teknolojide bir servet kazandı

(Bloomberg) — Türkiye’nin en zengin adamının en büyük oğlu olan Yahya Ulkar, ailesinin milyarlarca dolarlık işini devralmaya yazgılıydı. Ancak 29 yaşındaki yerel girişimcileri ve risk sermayedarlarını destekleyerek farklı bir yol seçti.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Credit Suisse Group AG’de işletme diploması ve görevinin ardından, 78 yıldır ailesine ait olan, dünyanın en büyük üçüncü atıştırmalık üreticisi olan Yıldız Holding A.Ş.’de yönetim rolü üstlenmeden risk sermayesine geçti. Babası Murat Ulkar, Godiva çikolataları ve McQuitties bisküvileri gibi uluslararası markaların sahibi ve Forbes’a göre 4,7 milyar dolar değerinde.

2019 yılında Yahya Ulkar, doğrudan girişimlere ve girişim sermayesi fonlarına yatırım yapmak üzere 50 milyon dolar ile Yıldız Ventures’ı kurdu. Şirket, İstekelsin ve Almanya’nın Earlybird Venture Capital ve Türkiye’nin Revo Capital gibi VC fonları dahil olmak üzere birçok e-ticaret girişimini destekledi. Şimdi “tüm yatırımlarda en az iki kat büyüme” hedefliyor – yaygın enflasyonun yirmi yıldan fazla bir süredir en yüksek seviyede olduğu ve düşen para biriminin anlaşmalara zarar verdiği bir ülkede olumlu getiriler.

Yahya Ülker yakın tarihli bir telefon görüşmesinde, iş ortamının “hızla değiştiği” için Yıldız Ventures’ın “çevik ve cesur bir şekilde” hareket etmesi gerektiğini söyledi. Şirket, “Yiltis Holding’in ana faaliyet alanları ile sinerji yaratmanın temellerini atabilmemiz için e-ticaret, perakende ve gıda sektörlerindeki girişimlere odaklanıyor.”

özel servet

Yahya Ulkar, servetlerini harcamak için daha az geleneksel bir yol seçen Türkiye’nin en büyük holdinglerinden bazılarının üçüncü nesil mirasçılarından biridir. Ülkenin özel servetinin risk sermayesinde bir güç olarak ortaya çıkması için tam zamanında, faiz oranları, piyasa oynaklığı ve finansmanda küresel bir yavaşlama, 2021’deki patlamadan sonra bir endüstrinin beklentilerini tehdit ediyor.

READ  Parallel Wireless, Türk Telekom ve Juniper Networks Türkiye'de Öncü Açık RAN ​​Girişimini Duyurdu

CB Insights’a göre, küresel girişim finansmanı son üç ayda 74,5 milyar dolara düştü, dokuz çeyrekteki en düşük seviye. Bu, üç ayda bir %34’lük bir düşüşü temsil ediyor, bu on yılın en büyük düşüşü.

Buna karşılık, startups.watch’ın verilerine göre, Türk startup’ları, yılın ilk dokuz ayında risk sermayesi fonlarından, özel sermaye fonlarından ve aile ofislerinden 1,5 milyar dolarlık yatırım çekti; bu, bir yıl önceki 1,44 milyar dolardı.

Bu arada, girişim veri platformu Magnit’e göre, Türk girişim sermayesi fonları, 2022’nin ilk yarısında geçen yılın toplamının dörtte üçünden fazlasını topladı. Ülkedeki şirket veya aile ofisi liderliğindeki risk sermayedarlarının sayısı son altı yılda dört kattan fazla arttı.

New York merkezli ComposeVC’nin kurucusu Cem Kemal Mimaroğlu, “Türkiye’nin holding şirketleri ve aile ofisleri, risk sermayesi varlık sınıfında bir patlama yaşıyor” dedi. Ülkenin risk sermayesi ekosistemi, “oldukça muhafazakar ve vizyon kısıtlı kurumsal kültürü ve öngörülemeyen ekonomisi” nedeniyle “geç benimseyen” bir konumdadır.

hava düşüşü

Ucuz iş gücü, ekonomik büyüme ve tüketici harcamalarının bir araya gelmesiyle ülkenin harcamaya hevesli en büyük şirketleri için beklenmedik bir durum ortaya çıktıktan sonra, cepleri büyük Türk holdingleri en büyük küresel yatırımcılara rakip olmak için bir finansal destek kaynağı haline gelebilir. Ülkenin en büyük şirketi olan Koç Holding A.Ş., 2021’de 40 milyar dolar ya da Türkiye’nin GSYİH’sının %5’i, Yıldız Holding’in ise 5,4 milyar doları vardı.

VC’lerin yükselişi, çoğunlukla Türkiye’de yatırım yapan yerel VC fonları kurarlarsa vergi teşviklerinden yararlanmak isteyen şirketlere atfedilir. Mimaroğlu, “Sonuç olarak, yerel VC ekosistemi artan dolar arzı ve değerlemelerde göreceli bir artış görüyor.” Dedi.

Coke Holding, 2010 yılında 110 milyon dolarlık yatırımla ülkenin en büyük CVC fonu olan Inventram’ı kurdu. Nasdaq listesinde yer alan online pazar yeri hepsiburada.com’un kurucusu Hanzade Doğan Boyner, Londra merkezli 100 milyon dolarlık bir D4 Ventures fonu kurarken, İnci Holding’in Vinci VC’si 2018’de kuruluşundan bu yana 50 milyon dolar topladı.

READ  'Jön Türkler' sunucusu Cenk Uygur, 'polisi geri alın' söylemini 'garip bir şekilde ters etki' olarak eleştirdi

Mimaroğlu, “2022’de küresel değerlemeler ve yatırımlar yeniden kalibre edilecek olsa da, Türk startup’lar bir önceki dönemin dalgalarını sürüyorlar” dedi. Değerlemeler ve yatırımlar düşüyor, ancak Avrupa ve ABD’dekinden çok daha yavaş bir oranda ve hızda.”

Gethir, Insider ve Dream Games’in yılın başlarındaki mega anlaşmalarının ardından, finansman keskin bir şekilde düştü. Dubai merkezli Magnitt’in CEO’su Philip Bahoshi, sonuç olarak Magnitt’in kapsadığı diğer gelişmekte olan girişim pazarlarına kıyasla Türk VC’lerin ilk üç aydan itibaren ikinci çeyrekte en büyük düşüşü gördüğünü söyledi.

İşten çıkarmalar ve düşen hisse senedi fiyatları gibi zorluklara rağmen, Türkiye’deki birçok girişim dünyanın en büyük yatırımcılarından bazılarının desteğini almayı başardı.

Bakkal dağıtım uygulaması Getir, Mubadala Investment Co., Sequoia ve Tiger Global Management dahil olmak üzere yatırımcılardan 768 milyon dolar toplayarak bu yıl ülkenin şimdiye kadarki en büyük anlaşmasında 11,8 milyar dolar değerleme sağladı. E-ticaret platformu Trendyol, Softbank Group Corp. ve Abu Dabi’nin ADQ’su da dahil olmak üzere yatırımcılardan 1,5 milyar dolar topladıktan sonra 16.5 milyar dolarlık değerlemeyle Türkiye’nin en büyük girişimi oldu.

Tüm bu yatırımlar sözleşmelere dönüşüyor. Getir’in, Türk şirketine İngiltere ve Almanya da dahil olmak üzere önemli Avrupa pazarlarında ölçek kazandıracak rakip Gorillas Technologies GmbH’yi satın almak için ileri görüşmelerde olduğu söyleniyor. 2018 yılında milyarder Hüsnü Özyeğin’in Fibabanka’sı tarafından kurulan kurumsal VC fonu Finberg, Finberg yönetim kurulu üyesi İhsan Elgin’e göre Getir ve Türk ödeme kuruluşu United Payments’taki ilk yatırımının en az 10 katını iki kısmi çıkışta topladı.

Startups.Watch’ın kurucusu Serkan Ansel’e göre, risk sermayesi yapısı ne olursa olsun, geleneksel şirketlerin onlarca yılda kazandığı parayı birkaç yılda kazanabilirsiniz. “Büyük holdinglerin ve aile ofislerinin iştahını kabartıyor.”

READ  Başsağlığı: John Durk, Endokrinoloji Profesörü, 73 - The Source

Bloomberg Businessweek’ten en çok okunanlar

©2022 Bloomberg LP