Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Altı yaşındayken annesi cüzdanını kaybetti. 65 yıl sonra bir aile, kayıp geçmişiyle yeniden bağlantı kuruyor

Altı yaşındayken annesi cüzdanını kaybetti.  65 yıl sonra bir aile, kayıp geçmişiyle yeniden bağlantı kuruyor

Nezaket Plaza Tiyatrosu

Atlanta'daki Plaza Tiyatrosu'nun banyo duvarının arkasında bulunan cüzdan.CNN

Yeni bir 1959 Chevrolet kazanmak için bir piyango bileti; Manyetik şeridi olmayan kredi kartları; Siyah beyaz aile fotoğrafları: Hepsi Plaza Tiyatrosu'nun banyo duvarının arkasına gizlenmiş, onlarca yıldır dokunulmamış.

Daha 65 yıl önce bile müteahhitler tadilat sırasında banyoda yıkılan bir duvarın arkasında gizli bir alan keşfettiler. Bir toz dağının altında, eskiden dolap olarak kullanılan yerde, zamanla donmuş, solmuş bordo bir cüzdan duruyordu.

Oradan Plaza Theatre'ın sahibi Chris Escobar, cüzdanı aileye iade etmeye kararlı olduğunu söyledi.

Escobar, CNN'e “Bu, geçmişteki bir portaldı” dedi. “Sonra 65 yıldır bu mahallede yaşayan gerçek insanlardan oluşan bu ailede bunun eksik olduğunu fark ediyoruz. Onları bulabileceğimizi hayal edin.”

Atlanta'nın en eski sineması ve kültürel bir dönüm noktası olan Plaza Tiyatrosu, her türden eskiye ev sahipliği yapmaktadır. Escobar, üzerinde kabartma harfler bulunan eski patlamış mısır vitrinleri ve artık modası geçmiş alkollü içki şişeleri bulduklarını söyledi. Ancak yarım asırdır görülmeyen bu cüzdanı bulmanın farklı olduğunu söyledi.

Escobar, cüzdanın “tarih dolu” olduğunu ve bunun da sahibinin ailesini bulmak için ona iyi bir başlangıç ​​noktası sağladığını söyledi.

Nezaket Plaza Tiyatrosu

Cüzdan, yenileme çalışmaları sırasında bu duvarın arkasında bulundu.

Nezaket Plaza Tiyatrosu

Cüzdan içeriği bulundu.

Cüzdanın içindeki lisansa göre bu kişinin sahibi Floy Culbreth'ti. Ancak Escobar ilk sorunuyla karşılaştı; o zamanlar kadınlar genellikle kocalarının isimleriyle anılıyordu, bu nedenle Culbreth'in adı için yapılan arama pek az sonuç verdi.

Escobar, cüzdanın sahibinin izini sürmesi için “İnternet dedektifi” olarak adlandırdığı karısı Nicole'u görevlendirdi.

Floy'un kocası Roy Culbreath için bir ölüm ilanı bulmayı başardım. Oradan onları çocuklarla ve torunlarla dolu bir çukura sürükledi, ta ki kar amacı gütmeyen bir aile tarafından işletilen serebral palsili bir kuruluş için hayır amaçlı bir golf turnuvası olan Culbrith Kupası için bir web sitesi bulana kadar. Daha sonra aile soyunun izini Culbrith'in kızı Thea Chamberlain'e kadar sürmeyi başardılar.

READ  Night Country - Issa Lopez ve Barry Jenkins devraldı

Escobar, “Bu tarihi alanı yönetip işletebilmenin büyük bir onur olduğunu düşünüyorum” dedi. “Ama kelimenin tam anlamıyla aile geçmişini geri getirmek. Bu bir hediye.”

Chamberlain, annesinin Myrna Loy gibi güzel ve ateşli, “June Cleaver” kişiliğiyle tanımlandığını söyledi. Mahalledeki çocukların, annesini izlemenin “Lucy'yi Seviyorum”u izlemekten daha eğlenceli olduğunu söylediğini hatırlıyor.

Kızı, Culbreth'in aynı zamanda toplumla da çok ilgili olduğunu, Pazar okulunda öğretmenlik yaptığını ve bahçe kulübüne katıldığını, aynı zamanda serebral palsili insanlara yardım etmek için kar amacı gütmeyen çalışmalarında bulunduğunu söyledi.

Chamberlain cüzdanında kendi eşyalarından bazılarını bile buldu: bazı sigorta kartları ve bir doktor randevu notu. Şimdi 71 yaşında, annesi cüzdanını kaybettiğinde henüz 6 yaşındaydı.

Chamberlain, çantadaki mücevherlerin şüphesiz annesine ait olduğunu söyledi. Culbreth'in Chevrolet çekilişini kazanmayı ya da alışveriş kartlarını saklamayı umduğunu hayal edebiliyordu.

Chamberlain, “Çok duygusaldı” dedi. “Bir sürü anı geri geldi ve bu onu bir nevi geri getirdi.”

Culbreth'ler Kasım ayında bir araya geldi Cüzdanı almak ve ailelerini anmak için.

Escobar, “Yanımızda çocuklarımız, torunlarımız ve torunlarımızın çocukları vardı” dedi. “Yani birkaç nesil Culbreth, aile tarihinin bu kayıp parçasını kurtarmak için oradaydı.”

Chamberlain, yedi ve beş yaşlarındaki iki torununun dikkatli bir şekilde faturaları ve fotoğrafları inceleyerek ebeveynlerine geçmişlerini sormasını izledi.

“Bunun takdir edilecek bir şey olduğunu biliyorlardı” dedi. “Bu özel bir andı.”