Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Walt Mossberg, Adalet Bakanlığı'nın Apple'ın tekel olduğu iddiasının gülünç olduğunu söyledi

Walt Mossberg, Adalet Bakanlığı'nın Apple'ın tekel olduğu iddiasının gülünç olduğunu söyledi

Apple, Adalet Bakanlığı'ndan önemli bir antitröst davasıyla karşı karşıya
Getty Images aracılığıyla Drew Angerer

  • Adalet Bakanlığı Apple'a karşı bir antitröst davası açtı ancak bazı analistler bunun zayıf bir dava olduğuna inanıyor.
  • Tanınmış teknoloji gazetecisi Walt Mossberg, Adalet Bakanlığı'nın Apple'ın tekel olduğu yönündeki iddiasını “gülünç” olarak nitelendirdi.
  • Davanın Apple'ı “rakiplerininki gibi bir iş modeline sahip olmadığı için” cezalandırdığını yazdı.

Bu hafta Adalet Bakanlığı, şirketin akıllı telefon üreticileri arasındaki rekabeti bastırmak için tekel gücünü kötüye kullandığını iddia ederek Apple'a karşı bir antitröst davası açtı.

Teknoloji endüstrisindeki içeridekiler ve analistler, 1990'larda Microsoft'a karşı açılan benzer bir antitröst davasında olduğu gibi ABD'nin anlaşmaya varabileceğini tahmin etse de, herkes davanın Adalet Bakanlığı'na öldürücü bir darbe vurduğuna ikna olmuş değil.

Ünlü teknoloji gazetecisi Walt Mossberg bir dizi gönderisinde “Apple'ı telefon 'tekeli' olarak tanımlamak gülünç” diye yazdı. İş Parçacığı. “Bağımsız analistlerin hepsi, iPhone pazar payının ABD'de %50'nin biraz üzerinde, küresel olarak ise %25'in biraz altında olduğunu tahmin ediyor. Bu bir tekel değil.”

Başta Wall Street Journal olmak üzere yaklaşık 30 yıldır teknolojiyle ilgilenen ve Apple içindeki derin kaynaklarıyla tanınan Mossberg, şirketin “dijital cihazlarından yalnızca bir platformdan daha fazlasını isteyen insanlar için bir akıllı telefon üreticisi” olduğunu yazdı. tamircilik için.” “, 1980'lerden bu yana Microsoft gibi şirketlerden farklılaşan özelliği.

Adalet Bakanlığı'nın, Apple'ın Apple ekosistemindeki diğer ürünlerle etkileşimde bulunurken Apple telefonlarındaki özellikleri daha iyi çalışır hale getirerek rekabete aykırı davranışlarda bulunduğu yönündeki iddialarının hükümet müdahalesini gerektirmemesi gerektiğini belirtti. Çünkü “Gmail yalnızca özel bir Gmail uygulamasında tam ve doğru çalışır.”

READ  Spotify, son teknoloji saç modellerinde işgücünün %6'sını azaltacak

Mossberg, davada Adalet Bakanlığı'nın iddialarını desteklemek için Apple'ın tekelinde olduğunu iddia ettiği pazarı dar bir şekilde tanımlamak zorunda kaldığını belirtti: “performans telefonları, yani pahalı telefonlar”.

Mossberg, “iPhone'un ABD'deki pazarın %70'ine sahip olduğunu iddia ediyor. Bu, aslında mütevazi bir genel pazar payına sahipken, en çok satan pahalı şarabı tekel olarak adlandırmaya benziyor” diye yazdı. “Adalet Bakanlığı, rakiplerin Apple'ın sahibi olduğu iMessage teknolojisini kullanma hakkı varmış gibi davranıyor. Peki şirketler ne zamandan beri böyle bir şey yapmak zorunda?”

Mossberg, bir avukat olmamasına ve sonuçta Apple'ın bazı spesifik konularda yasayı ihlal ettiğini kanıtlayabilecek olmasına rağmen, “davanın özü, Apple'ın ürün ve hizmet geliştirme ve şirketi bir işi olmadığı için cezalandırma felsefesiyle ilgili gibi görünüyor” diye ekledi. modeli beğendi.” rakiplerinin modeli.

“Komplo teorisyenleri” başlığında emekli olduğunu ve gönderileri için ücret almadığını belirten Mossberg, Business Insider'ın yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Teknoloji dünyasındaki olaylara ilişkin analizleri sektörü bilenler tarafından büyük ölçüde güvenilse de Mossberg konuya yönelik eleştirilerinde yalnız değil.

Yazılım mühendisi ve Microsoft'un Windows bölümünün eski başkanı Steven Sinofsky, “Sonuçta bu açıkça siyasi bir mesele. Adalet Bakanlığı 2019'da (!) önceki zamanlarda Büyük Teknoloji şirketlerinin peşine düşmek için yola çıktı” dedi. Mektubunda şunları yazdı:Zorlu yazılım“.

Şunları ekledi: “Adalet Bakanlığı büyük teknoloji şirketlerine karşı dava açmaya başladı ve elimizde olan bu. Apple'a karşı açılan davada buradayız. Zayıf ve kötü çerçevelenmiş bir dava ve bana öyle geliyor ki onlar bunu çözemiyorlar Neden.” Bu, pazarın çok farklı iki yaklaşımla, çok sayıda mutlu müşteriyle ve bir kez mahkemede kaybeden birkaç gürültülü ve sesli şikayet şirketiyle inanılmaz derecede iyi hizmet verdiği açık bir ikili ile ilgilidir.

READ  Şaşırtıcı derecede iyi olan bir başka istihdam raporu, ABD ekonomisinin patlama yaşadığını gösteriyor

Sinofsky, BI ile iletişime geçtiğinde olayla ilgili ek yorum eklemeyi reddetti.

Apple ve Adalet Bakanlığı temsilcileri BI'nin yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.