Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Genç Türkler için test zamanı: The Tribune India

Avijit Pathak

Sosyolog

Gücün nasıl manipüle edildiğini, yayıldığını ve işlediğini ve mevcut siyasetin içinde yaşadığımız sosyo-kültürel manzaranın doğasını nasıl yansıttığını keşfetmek önemlidir. Bu nedenle, Kanhaiya Kumar ve Jignesh Mewani gibi genç liderler Hindistan Ulusal Kongresi’ne katıldıkça ilgimizi çekiyor. Pekala, Rahul Gandhi’nin Kongre’nin karakterini değiştirmeye mi yoksa genç / solcu zihinleri partiye mi yoksa Hindistan Komünist Partisi’ne mi davet ederek yeni bir yaşam gücü aşılamaya mı çalıştığını göreceğiz. Merkezi bürokrasisi, Kanhaiya Kumar gibi genç bir adamın yaratıcı enerjisinden faydalanmayı başaramadı ya da bu genç beyinler bile gücün tadını “kokladı” ve “hırslı” oldular. Ancak asıl önemli olan, gençliğin ruhunun mevcut siyasi kültürün karakterinde niteliksel bir değişiklik meydana getirip getiremeyeceğini araştırmak.

Kurtuluş siyasetinin görevi özgürleştirmektir. Zehirli bir kast hiyerarşisi duygusu olan insanlar.

Başlangıçta, memnuniyetsizliği hatırlatılır. İlk olarak, çoğumuzun alaycı bir çağda yaşadığını görüyoruz. Büyük siyasetin (büyük partilerin seçim siyaseti) çok az veya hiç etik olmayan vekillerine bakıldığında başka ne beklenebilir? Hedef nörolojik bir araç olduğunda – kronik kibir, güç arzusu ve ne pahasına olursa olsun seçimleri kazanmak, her şey mümkündür: Yüzbaşı Amarinder Singh ve Amit Shah arasındaki yeni bir “dostluğun” izini anlatın, Yogi Adityanath’ın reklam panolarında “başarıları”. Uttar Pradesh veya Mayawati’nin kendisi ‘Brahmin -Dalit ittifakının ‘kurtarıcısı’ olmaya aday. Oportünizmi ve her şeyden önce yalan doktrinini normalleştirmek gibi. hafife alındık mı? Yoksa bu tarz bir siyaset de bizim halimizi mi ifade ediyor? Günlük sosyal hayatımızda, sen ve ben kabaca “pragmatik”, fırsatçı ve faydalı olduk mu? Bu politikacılar gibi olmak istiyor muyuz – görünüşte ‘güçlü’, güvenlik güçleri tarafından korunuyor ve psikopatlar tarafından seviliyor muyuz?

İkincisi, mevcut ana siyasetin – özellikle de egemen düzenin siyasetinin – ayırt edici bir özelliği, Nazizm kültüdür. Geniş propaganda makinesi, yüce liderin dramatik performanslarının görüntülerinin sonsuz dağılımı ve hepsinden önemlisi, liderin sizden ve temsilcimden çok uzak olduğu inancıyla ünlüdür. Soru sorulamaz. Narsisizm kültü, militan milliyetçilik takıntısı ve neo-liberal reklamcılık ve hatta siyaseti bir meta olarak satma doktrini, görüşümüzü bulandıran bir kültür yarattı. Hindu-Müslüman ikilisinin zehirli psikolojisinin ortasında, neo-liberal şirket kapitalizmi ve militan milliyetçiliğin kutsal olmayan ittifakının bizi nasıl zayıflattığını, sosyo-ekonomik eşitsizliği nasıl yoğunlaştırdığını ve büyümeyi teknoloji-şirketin parıltısına nasıl indirdiğini göremedik. aynalar. Vista Projesi veya Delhi-Mumbai Otoyolu.

READ  Turk, Sudan'ın Wat Al Nawara kentindeki cinayetler karşısında derinden şok oldu [EN/AR] - Sudan

Üçüncüsü, kendimizi yeniden tanımlamaktan ve kast ve din gibi sınırlı kimliklerin ötesine bakmaktan aciz hale geldik. Ayrıca Dalit, Yadav, Jat, Brahman, Muslim, Sih ve daha birçok kast modelini takip eden politikacılarımızı görmeye devam ediyoruz. Mevcut siyaset, eşitlik, kardeşlik, adalet, dürüstlük ve evren gibi ortak insani kaygıların ekolojisi aracılığıyla kendimizi bu kimliklerin ötesinde yeniden tanımlamamızı istemiyor. Bu nedenle, militan bir Ambedkar, Kanhaiya Kumar’ı ‘ileri kast ev sahibi’ olarak görür; Saranjit Singh Sunny’de bizden sadece bir ‘Dalit’ şefini görmemiz isteniyor; Aramızda sadece Mahatma Gandhi’nin “kastını” – doğruluk testlerini değil – gören entelektüeller bile var. Eh, kast hiyerarşileri vardır; Ama o zaman, kurtuluş siyasetinin görevi onu daha fazla teşvik etmek veya yaymak değil, insanları bu zehirli duygudan kurtarmaktır. Kast mantığıyla savaşarak kast hiyerarşilerinin üstesinden gelinemeyeceğini ne zaman anlayacağız?

Son zamanlarda, üniversite eğitimli, siyaset felsefeleri konusunda bilgili ve coşkulu idealizmle dolu gençlerimizin olağanüstü bir cesaret gösterdiğini söylemekten çekinmiyorum. Farklı seslerini yükseltme, halkı nefreti körükleme, bilinci toplumsallaştırma, Hindistan algısını çarpıtma siyasetine karşı mücadele ettiler. Güçlü devletin konuşkan olmayan yapısı, hain suçlamaların salgını ve her türlü tehdit, hegemonik karşıtı politika girişimlerini henüz azaltmayı başaramadı. Bir bakıma Kanhaiya Kumar ve Jignesh Mewani gibi insanlar bu politik-kültürel arayıştan ortaya çıktı. Entelektüel netlikleri ve alt kıtaya entegre olma yetenekleri, görmeye alışık olduğumuz politikacılardan canlandırıcı bir şekilde farklıdır. Bir anlamda gençliğin ruh-sınıf/sınıf/cinsiyet hiyerarşisinden arınmış yeni bir dünya hayal ederler. Gandhi, Ambedkar, Marx ve Bhagat Singh – dünyaya bakmanın yolu farklı ideallerin bir kombinasyonu olabilir.

Yine de, bu genç politikacıların direnmeleri gereken iki davanın farkında olmaları da aynı derecede önemlidir. Birincisi, medya simülasyonları herkesi bir “yıldız” veya “ünlü” yaparken, çalışan sakin ve alçakgönüllü zihniyeti sürekli yenilemeli ve yıldız ve başarı psikolojisini derhal bırakmalıdır. İkincisi, yüksek fikirlilik tuzağından kurtulmak kolay değildir; Üstelik, tarihin gösterdiği gibi, azizleri ve devrimcileri bile baştan çıkarabilir ve dikkatlerini dağıtabilir. Bu genç aşırılık yanlılarının bu önemli sınavı geçip geçemeyeceklerini zaman gösterecek.

READ  Türk demokratik programı İran karşıtı, İsrail yanlısı bir ağla bağlantılı