Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Küçük ama önemli güncelleme

Küçük ama önemli güncelleme

Samsung HW-Q990C, çoğunlukla mükemmel sesi ve bir subwoofer ve arka hoparlörlerle birlikte gelmesi nedeniyle geçen yıl test ettiğim en iyi çok yönlü ses çubuğuydu. Şirket, 2024 sürümü HW-Q990D için pek bir değişiklik yapmadı, ancak bir değişiklik geçen yılın modelinin sahip olması gereken bir özelliği sunuyor: HDMI 2.1. Bazı yeni ses modları da var ancak bunları diğer Samsung ses cihazlarında da bulabilirsiniz. Q990D hâlâ her zamanki kadar güçlü ama yine de pahalı 2000 dolar. Q990C’yi zaten satın aldıysanız, şirket henüz yükseltme yapmanız için size bir neden sunmamıştır.

SAMSUNG

Q990D’ye yapılan en büyük ekleme, Samsung’un amiral gemisi soundbar’ında zaten sahip olması gereken bir özellik.

Pozitifler

  • HDMI2.1
  • Hepsi bir arada surround kurulumu
  • Mükemmel, sürükleyici ses
  • Yararlı özellikler
Eksileri

  • pahalı fiyat
  • Geçen yılın modeline kıyasla çok büyük bir güncelleme değil

Walmart’ta 1.698 dolar

Q990D’deki en büyük eklenti HDMI 2.1’dir. Bu nedenle Samsung, rakiplerin çoğunun standardı zaten benimsediği bir zamanda geçen yıl piyasaya çıkan Q990C’ye yönelik ana eleştirimi yapmış oldu. HDMI 2.1, 120 fps’de 4K geçiş sunar; bu, bir PlayStation 5 veya Xbox Serisi bağlarsanız görselleri iyileştirir

Q990D ayrıca yeni ses modlarıyla birlikte geliyor. Özel Dinleme tüm ön sürücüleri kapatır ve yalnızca uydunun arka hoparlörlerini kullanır. Temel olarak, birçok şirketin aile veya oda arkadaşları uyurken bası azaltmak amacıyla ses çubuklarında sunduğu Gece Modunun genişletilmiş bir versiyonudur. Evim açık kat planına sahip ve televizyonum yatak odalarına giden koridora bakıyor, bu da herhangi bir hoparlörün o yöne gürültü yayacağı anlamına geliyor. Özel Dinleme, sesi ters yöne gönderir ve genel kaliteden bir miktar ödün vermeniz gerekse de, biraz daha sessiz olmanız gereken zamanlar için yeterince iyidir.

READ  Pixel Watch 2 alüminyum kullanacak, Fitbit 'Coach' geliyor

Ayrıca bir partiye ev sahipliği yaparken daha iyi bir deneyim için tweeter’larınız ve arka hoparlörleriniz arasında daha dengeli ses sağlayan yeni bir Parti Oyunu modu da var. Bu aktif olduğunda, sadece arkanızdaki hoparlörler için özel olarak programlanmış kanallar yerine tüm ses aralığını elde edeceksiniz. Aslında hoparlörleri çevirdim ve yeniden düzenlenmiş sesi diğer ortak alanlara yansıtmak için onları oturma odasının dışına doğru çevirdim. Bu, filmler ve TV için daha da büyük bir fark yaratıyor çünkü müzik aslında arka hoparlörlerden daha dengeli seviyelerde çalınıyor.

Bu iki mod Q990D’ye özgü değildir; 2024 Q serisi serisinin geri kalanı da bunu kullanabilecek. Bunu ilk kez test ediyorum ve Samsung’un en pahalı hoparlörlerinde gerçekten iyi çalıştığını belirtmekte fayda var.

Sol taraftan Samsung Q990D hoparlör, sürücünün yandan çekim yaptığını gösteriyor. Sol taraftan Samsung Q990D hoparlör, sürücünün yandan çekim yaptığını gösteriyor.

Engadget adına Billy Steele

Sürücü donanımlı hoparlörler, büyük bir subwoofer ve daha güçlü arka hoparlörlerin birleşimi, oturma odamı çevreleyen sürükleyici bir ses üretiyor. İster müzik, ister ses klibi dinliyor olun Kum tepecikleriQ990D selefinin sonik yeteneğini koruyor. Disney+’ın Dolby Atmos içeriği her zamankinden daha sürükleyici. Filmin açılış sahnelerinde Knowhere’ın inceliklerini duyabiliyordum. Galaksinin Koruyucuları Vol. 3, Radiohead’in “Creep” şarkısının hoparlörde çalınmasının gerçekçi bir yankısı da dahil. Hareket eden insanların gürültüsü de dahil olmak üzere şehrin yön veren sesleri, sanki orada duruyormuşsunuz gibi hissettiriyor.

Müziğe gelince, istendiğinde derin, gürleyen bir bas var ve filmlerde duyduğunuz o net ayrıntılar da orada. Adalet Aşırı dram Dokulu synth’lerin eşlik ettiği “Neverender” gibi şarkılardaki düşük seviyeli sürüş tonuyla Q990D’nin menzilini gösteriyor. Miles Davis’in albümleri gibi caz gibi daha yumuşak türler de akustik cover görevi görüyor. Mavi gibi Kendinizi stüdyodaymış gibi hissetmenizi sağlayacak ince detayları sunuyoruz.

READ  Apple, iOS 16 beta 3 için palyaço balığını geri getiriyor

Q990D’nin en sevdiğim yanı, tam surround ses kurulumu için ihtiyacınız olan her şeyin kutuda olması. Subwoofer ve arka hoparlörler hoparlörlerle birlikte gelir ve ek bir satın alma gerektirmez. Uydu hoparlörlerinin yan sürücüleri de vardır; bu durum rakiplerdeki benzer aksesuarlarda her zaman geçerli olmayabilir. Ve kurulum her şeyi takmak kadar kolaydır çünkü sistemin geri kalanıyla eşleştirme otomatik olarak gerçekleşir.

Q990D'nin arka hoparlörlerinden biri ahşap bir masanın üzerine yerleştirilmiştir. Q990D'nin arka hoparlörlerinden biri ahşap bir masanın üzerine yerleştirilmiştir.

Engadget adına Billy Steele

Hepsi bir arada kurulum harika, ancak bu aynı zamanda Q990D’nin pahalı olduğu anlamına da geliyor. İhtiyacınız olan her şeyi pakette alsanız bile 2.000 $ değerinde bu büyük bir yatırımdır. Q990D şu anda 1.750 dolardan satışta ancak bu indirimin ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Karşılaştırma için, Sony’nin yakında çıkacak olan Bravia Bar 9’un fiyatı 1.400 dolardır. En ucuz subwoofer ve arka hoparlörleri sırasıyla 400 $ ve 350 $ karşılığında alabilirsiniz, bu da toplam maliyeti 2.150 $ yapar. Elbette Sony’de altyazılar ve duvar kağıtları için birkaç seçeneğiniz var ve hepsini satın almanıza gerek yok. LG, bu rotaya gitmek istiyorsanız biraz rahatlama sunuyor çünkü S95TR’nin fiyatı 1.500 dolar ve bir subwoofer ve yüksek sesli sürücülere sahip arka hoparlörler içeriyor.

Hoparlörlerin genel boyutu dikkate almanız gereken başka bir şeydir. Q990D’de 11 adet öne bakan hoparlör, iki sürücü ve bir subwoofer bulunur. Tüm bu bileşenlerin alana ihtiyacı var ve bunları barındırmak, bu hoparlörün 48,5 inç genişliğinde oldukça büyüyeceği anlamına geliyor. Bu kendi başına bir anlaşma bozucu olmasa da, biraz planlama gerektiriyor, bu nedenle geniş alana ihtiyacınız olacağını bilin.

Diğer şirketlerin soundbar’ları gibi Q990D de Samsung TV’lere özel bazı kullanışlı özelliklere sahiptir. Örneğin, ses özelliklerini genişletmek için subwoofer’a ek olarak TV’nin hoparlörlerini de kullanan Q-Symphony, uyumlu bir 2020-2024 Samsung TV gerektirir. Q990D bu olmadan harika görünüyor, ancak desteklenen bir TV’niz olmadığı sürece tüm püf noktalarını elde edemeyeceğinizi bilin.

READ  Görünüşe göre Camelot resmi web sitesini altın güneş sanat eseriyle güncelledi

En son HDMI standartlarını önemsemediğiniz sürece… Q990D Geçen yılın modeline göre önemli bir yükseltme sunmuyor. Tasarım ve özellik menüleri, iki yeni ses modu ve 4K/120 geçişi dışında neredeyse aynı. Bu ekstralardan bazıları daha uygun fiyatlı Samsung hoparlörlerde mevcuttur. Yani, eğer geçen yıl Q990C’ye zaten para harcadıysanız, muhtemelen başka bir büyük yatırım yapmak için yeterli nedeniniz yoktur. Halihazırda amiral gemisi bir Samsung soundbar’a sahip değilseniz, Q990D, artık sahip olmanız gereken tüm modern kolaylıklara sahip, hepsi bir arada bir pakette çarpıcı, etkileyici ses sunar.