Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukraynalı tahıllarla büyük rahatlama, ancak gıda krizi hiçbir yere gitmiyor

Ukraynalı tahıllarla büyük rahatlama, ancak gıda krizi hiçbir yere gitmiyor

Rus ablukası, 20 milyon mt’dan fazla Ukraynalı buğday ve mısırın Odessa’da mahsur kalmasıyla bu yıl rekor seviyelere ulaşan tahıl emtia fiyatlarını artırdığı için milyonlarca insanı açlığa sürükledi.

Düşünce kuruluşu Chatham House’da Çevre ve Toplum Programında kıdemli bir araştırmacı olan Laura Wellesley, CNN’ye verdiği demeçte, tüm bu etkileşimli faktörlerin “bir süre kalacak” dedi. “Gıda fiyatlarında tekrar artışlar ve gıda güvensizliğinde zirve görebiliriz, ancak yakın zamanda bu duruma kesinlikle bir çözüm yok.”

Dünya Gıda Programına göre, küresel açlık 2019’da 135 milyon ciddi gıda güvensizliğinden 2022’de 345 milyona çıkarak çarpıcı bir şekilde arttı. Dünya Gıda Programı İcra Direktörü David Beasley şunları söyledi: Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi 20 Temmuz’da Körfez ülkeleri gibi diğer bağışçı ülkelere de çağrıda bulundu. adım atmak “Felaketten Kaçının” bölümünde.
Bugünkü kriz, 2007’den 2008’e ve 2010’dan 2012’ye gıda fiyatlarında yaşanan ve her ikisi de devrimler de dahil olmak üzere dünya çapında isyanlara yol açan önceki artışlardan çok daha kötü. Orta Doğu’da.
Gıda güvenliği uzmanları büyük jeopolitik riskler konusunda uyarıyor Herhangi bir işlem yapılmazsa. Bu yıl zaten “Sri Lanka, Mali, Çad ve Burkina Faso’da siyasi istikrarsızlık, Kenya, Peru, Pakistan ve Endonezya’da isyanlar ve protestolar… Bunlar sadece işlerin daha da kötüye gideceğinin göstergeleri” dedi.

Açlık Sıcak Noktaları

Afrika Boynuzu’nda bir Dört yıllık kuraklık Yardım gruplarına göre bu, gıda güvensizliği ve kıtlığa yol açtı. Somali sağlık tesisleri, yıllarca süren başarısız yağışlı mevsimlerin, iki katına çıkan buğday fiyatlarının ve COVID-19 pandemisinin ekonomik etkisinin ardından rekor düzeyde yetersiz beslenme yaşıyor.
Ajabo Hassan bu yıl yetersiz beslenme nedeniyle üç çocuğunu kaybetti. CNN’e söyler İki yaşındaki kızı, yardım istemek için başkent Mogadişu’ya yaptığı yolculuk sırasında yere yığıldı ve öldü.

“Çok ağladım, bilincimi kaybettim” dedi.

Somali'de kıtlık korkusuyla çocuklarını gömmek zorunda kalan anneler

Hassan gibi çaresiz ebeveynler ruhlarını ertelemeye çalışırken, Birleşmiş Milletler 7 milyon insanın – ya da Somali nüfusunun yarısından fazlasının – yeterince yiyecek bulamadığı tahmininde bulunuyor.

Bu arada Afganlar hayatlarının dönüşümüne tanık oldular. Kötüden kötüye Taliban 2021’de iktidarı ele geçirdiğinden beri. ABD’nin geçen Ağustos ayında ülkeden hızlı bir şekilde çekilmesinden sonra, Washington ve müttefikleri, yıllardır büyük ölçüde yardıma dayanan ülke için uluslararası fonları kesti ve ülkenin dış rezervlerinden yaklaşık 7 milyar doları dondurdu.

Afganistan’daki ekonomik kriz, yıllardır yoksulluk, çatışma ve kuraklığın bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Ancak bu yıl, ortalamanın altındaki mahsuller ülke genelinde eşi görülmemiş açlık seviyelerine yol açtığından, başkent Kabil’in orta sınıf mahallelerinde bile her yerde uzun yardım kuyrukları var.

READ  Çin, sıcaklıklar arttıkça "aşırı sıcak" güne hazırlanıyor | Çin

Somali ve Afganistan gibi ülkelerde uzun süredir devam eden çatışmalar, insanların gıdaya erişimini etkiledi ve iklim krizi durumu daha da kötüleştiriyor. Avrupa ve Kuzey Amerika gibi başlıca mahsul üreten bölgelerdeki kuraklıklar gıda fiyatlarını artırdı.

Kuzey Afrika’nın bazı bölgelerinde şiddetli hava koşulları, abluka olsun ya da olmasın, buradaki gıda arzının zaten çok güvensiz olduğunu hatırlatıyor. Bölge, başta Ukrayna olmak üzere Avrupa’dan gelen buğdaya bağlıdır. Örneğin Tunus, günlük ekmeğini yapmak için buğdayının neredeyse yarısını ülkeden alıyor.

Uydu görüntüleri kullanılarak elde edilen EarthDaily Analytics’ten elde edilen veriler, buradaki bazı ülkelerin herhangi bir boşluğu kendilerinin kapatmasının ne kadar zor olduğunu gösteriyor. Fas’taki mahsul örtüsüne bakıldığında, görüntüler ülkede 2021’in sonunda başlayan ve bu yılın başına kadar devam eden kuraklık nedeniyle son yıllara göre çok daha düşük üretimle ülkede “felaket bir buğday mevsimi” olduğunu gösteriyor.

EarthDaily Analytics mahsul analisti Mikael Attia’ya göre Fas, buğday üretiminin beşte birini Ukrayna’dan ve Fransa’dan %40 daha fazla alıyor.

Fatima Abdullah, Temmuz ayında Somali'de ağır beslenme yetersizliği nedeniyle hastaneye kaldırılan 8 aylık kızı Abdi'ye dokunmak için elini uzatıyor.

“Kuzey Afrika’daki, özellikle Fas’taki mevcut kuraklık, mahsullerini üretme yeteneklerini büyük ölçüde etkiliyor, geçmişte Ukrayna’nın ülkeye en büyük gıda ihracatçılarından biri olduğunu söylemeye gerek yok. Ve bunu değiştirmenin maliyeti çok yüksek. yüksek ve çatışma,” dedi Attia, CNN için.

“Ülkenin yapısal nedenlerle ithalat yapması gerekiyor – her yıl ulusal tüketim üretimden çok daha yüksek – ve ülke düzenli olarak büyük hava olaylarına maruz kaldığı için, kuraklık ve iklim değişikliği gelecekte işleri daha da kötüleştirecek.”

Tarlaları savaştan etkilendiği için Ukrayna’nın buğday üretiminin de geçen yıla göre %40 daha düşük olması bekleniyor; Gübreler ve pestisitlerin elde edilmesi zordur; Ancak ülkenin batısındaki erken ilkbahar soğuğu ve kuraklık paterni nedeniyle Attia, etkilerin gelecek yıla kadar devam edebileceğini de sözlerine ekledi.

“Ukrayna tahılının üretim ve ihracat güçlükleri nedeniyle kısmen veya maddi olarak eksik olması, bu yıl ve önümüzdeki yıl artan gıda güvensizliğine yol açacaktır” dedi.

Diğer büyük buğday ihracatçısı ülkeler de iklim değişikliğinin şiddetlendirdiği aşırı hava koşullarından ciddi şekilde etkilenmiştir. Attia, Fransa’nın geçen yıla göre %8 daha az buğday üretmesi gerektiğini söyledi.

Attia, “Mayıs Avrupa’nın çoğunda kuraktı ve Batı Avrupa’da çılgınca sıcaktı, bu da özellikle Fransa ve İspanya’dan gelen mahsulleri etkiledi” dedi. “Haziran ayrıca Avrupa’nın çoğunda kurak ve sıcak bir ay oldu ve Fransa, İspanya ve Romanya’da mahsul düşüşleri hızlandı.”

READ  ABD ve müttefikleri tarafından uygulanan yeni yaptırımlar Putin'in kızlarını ve Rus bankalarını hedef alıyor

Salgın ve korumacılık

Bu arada, birçok ülkenin pandemi nedeniyle gıda güvensizliğini hafifletme çabaları sekteye uğradı. Küresel ekonomi, 2020 yılında bir durgunluğa girerek tedarik zincirlerini alt üst etti ve istihdam ve ulaşım sorunlarına neden oldu. Chatham House’dan Wellesley, hükümetlerin enflasyonist baskılarla yüzleşmeye başladığını ve küresel gıda fiyatlarının üretim kesintileri ve Çin gibi ülkelerden gelen talebin artmasıyla “arz ve talep arasındaki dengeyi gerçekten sıkılaştırdığını ve fiyatları yükselttiğini” söyledi.

Yoksul ülkelerin ekonomilerinin paramparça olduğunu ve orta gelirli ülkelerin önemli miktarda borç altına girerek hükümetlerinin sosyal güvenlik ağları ve gıda arzı krizi sırasında en savunmasız olanlara yardım edecek hükümler sağlama yeteneklerini sınırladığını da sözlerine ekledi.

Peru ve Brezilya’da, büyük kayıt dışı iş sektöründe çalışan insanlar, pandeminin neden olduğu karantinalar sırasında tasarruflarını ve kazanma kapasitelerini kaybetti. Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) baş ekonomisti Maximo Torero CNN’e verdiği demeçte, “Yani bu insanlar orta sınıflardan yoksullara taşındı … Brezilya’da akut gıda güvensizliği içinde yaşayan insanların sayısı çok yüksek.”

2021’de Brezilyalıların %36’sı açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya kaldı ve ilk kez küresel ortalamayı aştı. Getulio Vargas Vakfı’na (FGV) göreGallup verilerini analiz eden Brezilyalı bir akademik kurum.
Ukraynalı bir çiftçi, Temmuz ayında Ukrayna'nın güneyindeki Odessa'da bir depoda çalışıyor.
Savaş, karmaşık ve küreselleşmiş bir mal sistemine bağımlı hale gelen insan ve ülkelerin sayısını eve getirdi. Avrupa’nın Rus gazına bağımlılığı Onun zayıf yönlerini ortaya çıkarın. Türkiye, Mısır, Somali, Kongo ve Tanzanya gibi ülkeler Ukrayna ve Rus buğdayına en çok bağımlı olan ülkeler iken, Eritre gibi ülkeler satın aldı. Sadece tahıllar 2021 yılında her iki ülkeden

Analistler, tedarik zinciri krizinin daha yerel veya bölgesel tedarik stratejilerine yol açabileceğine dikkat çekiyor – ancak bu biraz zaman alabilir.

Torero, “Size bir örnek vereyim – Afrika dünyadaki gübrenin %3’ünü kullanıyor” dedi, ancak Nijerya’daki Dangote gübre fabrikası, ürünlerinin %95,5’ini Latin Amerika’ya gönderiyor. “Afrika’da hiçbir şey kalmıyor. Dangote (fabrika) Afrika’ya ihracat yapmak istemiyor, bu (çünkü) Afrika’nın (diğer bölgelerine) ihracatının önünde çok fazla engel var” dedi ve altyapının yetersiz olduğunu da sözlerine ekledi. fakir ve riskler yüksekti.

Bu Doğu Afrika ülkesi istikrarı ile tanınır.  Ancak kuraklık ve artan fiyatlar güvensizliği körüklüyor
Diğer yöne gitmek ve korumacı politikalar uygulamak da sorunlu. Rus işgalinin ardından yükselen gıda fiyatları ile ülkeler ihracatı kısıtlamaya başladı. Dünyanın en büyük şeker üreticisi Hindistan, Şeker İhracatı Sınırlı 10 milyon tona çıkarılması ve buğday ihracatının yasaklanması. Bugün, daha fazla 20 ülke Bir tür ihracat kısıtlamaları var ve bu maddelerin başka yerlerdeki açlığı hafifletmeye yardımcı olabileceğine dair umutlar kırılıyor.

Wellesley, “Bunun fiyatların artması üzerinde hemen bir etkisi var, ancak zamanla küresel pazarda güveni ve öngörülebilirliği bir şekilde aşındırıyor.” Dedi.

READ  Melenchon ısrar ediyor: Başkanlığı unutun, Fransa'yı Fransa cumhurbaşkanı olarak yönetebilirim

Sonra, üretimleri önemli miktarda enerji gerektirdiği için yüksek kalan gübre fiyatları sorunu var ve Rusya ve Ukrayna, ana bileşenlerinin ana tedarikçileri: üre, potasyum ve fosfat.

Bazı analistler, gübre kullanımı azaldıkça 2023’te daha düşük getiriler göreceğimiz konusunda uyarıyorlar. Ana endişe tahıl arzı olsa da, bazıları Asya ve Sahra altı Afrika’daki birçok diyetin temel taşı olan pirinç üretimi konusunda endişeli. , artan gübre maliyetleri nedeniyle zarar görebilir.

Şu anda yüksek pirinç stokları olsa bile korumacılık ve insanların buğdaya alternatif olarak pirince yönelmesi fiyatları etkileyebilir. FAO’dan Torero, “Sahra Altı Afrika dünyadaki pirincin çoğunu ithal ediyor, bu nedenle pirincin fiyatı yükselirse, en savunmasız ülkeler büyük ölçüde etkilenecek” dedi.

Afgan bir kadın, Kabil'in batısındaki Jay Rais bölgesindeki bir Dünya Gıda Programı dağıtım noktasından ailesi için aylık temel gıda maddelerini alıyor.

Sierra Leone’de kayıtlı olan ve şu anda Lübnan’a giden “Razzoni” gemisi, yaklaşık 26.500 mt mısır taşıyor. Emtia veri grubu Gro Intelligence’ın baş analisti Jonathan Haines CNN’e verdiği demeçte, “Ağustos 2021’de nakliye seviyelerini karşılamak için, işler eskisi gibi olana kadar her gün bu gemilerden yedisinin gerçekleştiğini görmemiz gerekecek.” Bunun gerçekleşip gerçekleşemeyeceği konusunda çok fazla belirsizlik olduğunu, ancak akışın şüphesiz “gerçekten yükseleceğini” de sözlerine ekledi.

Ukrayna hükümeti ve Türkiye savunma bakanlığı, Cuma günü tahılla birlikte üç geminin daha Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından ayrılmasının beklendiğini söyledi.

Buğday fiyatları savaş öncesi seviyelere düştüğünde Torero, Ukrayna ve Rus tahılının piyasaya geri dönmesinin buğday fiyatlarını daha da düşürebileceğinden ve mahsullerini yetiştirmek için daha yüksek gübre ve enerji maliyetlerine katlanan yoksul çiftçileri yoksullaştıracağından endişe ediyor.

Gıda krizinin insanlar üzerinde geniş ve çeşitli etkileri olduğu gibi, çözümler de karmaşık ve çok yönlüdür. Bunlar, gübrelerin nasıl kullanıldığına ilişkin iyileştirmeleri, sosyal güvenlik ağlarına yapılan yatırımları, sera gazı emisyonlarını azaltırken gıda üretimini fosil yakıtlara bağımlılıktan ayırmayı ve üretim ve ticaret ilişkilerini çeşitlendirerek tarım sektörünü küresel şoklara karşı daha dayanıklı hale getirme çabasını içeriyor. söylemek.

Wellesley, “Mevcut durumun ciddiyeti göz önüne alındığında, bunların hepsi başka bir gün ele alınacak gibi görünüyor. Öyle değil” dedi. “Bunlar, mevcut duruma katkıda bulunan (ve özellikle iklim etkileri kötüleşmeye devam ettikçe) önümüzdeki yıllarda tekrar edecek olan sorunlardır.”