Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Wall Street’teki yaz rallisi azalırken Dow haftaya başlamak için 400 puan düşürdü

Wall Street'teki yaz rallisi azalırken Dow haftaya başlamak için 400 puan düşürdü

Euro dolar karşısında yeni bir dip gördü ve paritenin altına düştü

Pazartesi günü euro yine dolar ile aynı seviyeye düşerek dolar karşısında 0.9926 ile yeni bir dip seviyeye ulaştı ve 2 Aralık 2002’den bu yana en düşük seviyesini gördü.

Euro’da düşüş, dolar endeksinin 109.097 ile 14 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaşmasıyla geldi. Bu arada sterlin dolar karşısında Mart 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Dolar endeksi son işleminde %0.7 artarak 108.93’e yükselirken, euro dolar karşısında %0.92 düşüşle 0.9942’ye geriledi.

Samantha Sobin, Gina Francola

İşte gün ortasında en büyük hamleleri yapan isimler

AMC Tiyatro dizisinin hisseleri düştü Yatırımcı ağırlığı Şirketin yeni tercih edilen hisse senedi sınıfı ve Cineworld ile rekabet ettiği ve iflas etmeyi düşündüğü haberleri.

sağlık işareti – Sunulan evde sağlık hizmetlerinin kotaları zıplamak Wall Street Journal ve Bloomberg News’in Amazon’un şirket için teklif verenler arasında olduğunu bildirmesinden sonra.

kale Ford’un hisseleri, jürinin eski kamyonetlerinden birinin çatı gücüne odaklanan ölümcül bir kaza davasında otomobil üreticisi aleyhine karar vermesinin ardından battı.

Tüm hikayemize göz atın Burada.

— Michelle Fox, Fred Imbert

10 yıllık getiri, bir ay içinde ilk kez tekrar %3’ün üzerine çıktı

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Cuma sabahı saat 10.00’da (ET) yıllık Wyoming konferansında konuşuyor.

Wells Fargo’dan Michael Schumacher, diğer Fed yetkililerinden gelen son şahin yorumların ardından, piyasanın Powell’ın faiz oranlarını artırma konusunda kararlı bir şekilde konuşmasını beklediğini söyledi. Geçen hafta, örneğin St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Eylül ayında art arda üçüncü bir 0,75 puanlık faiz artırımı görmek istediğini söyledi.

“Pençeleri çekip sert görüneceğine ikna olmadım. Bence korku onun sert olması.” Schumacher diyor.

– Patty Doom

Ford, 1,7 milyar dolarlık bir kararın ardından yüzde 5 düştü

Ford F-150 Lightning, 2022 New York Otomobil Fuarı’nda.

Scott Millian | CNBC

Ford Motor hisseleri, Cuma günü bir jürinin eski kamyonetlerinden birinde çatının sağlamlığına odaklanan bir davada otomobil üreticisi aleyhine karar vermesinin ardından %5,4 düştü.

Geçen hafta bir Georgia jürisi, şirketin F-250 kamyonetinin karıştığı 2014 kazasında ölen iki kişinin ailelerine 1,7 milyar dolar ödemesine karar verdi.

Teknoloji hisseleri faiz artırımı korkularıyla düştü

Teknoloji hisseleri, yatırımcıların Federal Rezerv’in daha şiddetli zamlardan korkması ve yatırımcıların bu hafta Wyoming’de Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın yorumlarını dört gözle beklemesiyle Pazartesi günü düştü.

Büyük teknoloji isimleri elmaVe AmazonVe Alfat sırasıyla %1,7, %3,3 ve %2,4 azalırken, Netflix %5’ten fazla batar. Yarı iletken stokları da etkilendi nvidiaVe mikron Ve gelişmiş mikro cihazlar her biri %2’den fazla düştü.

READ  Solana valisi kripto ağına darbe indirdi

Popüler yazılım isimleri de büyük başarı elde ederek pay aldı Atlassian Ve veri köpeği Her düşüş %4’ten fazla.

– Samantha Sobin

Bitcoin kısaca 21.000 doların altına düştü

19 Mayıs 2021’de çekilen bu çizimde sanal para birimi Bitcoin’in bir temsili bir hisse senedi grafiğinin önünde gösterilmektedir.

Dado Rovich | Reuters

değeri Bitcoin Pazartesi günü saat 04:15 ET’de 21.000 doların altına düştü. CoinMetrics’e göre kripto para birimi, sabah 9:46’da sadece %1 düşüşle 21,297$’a yükseldi. Ethereum Ayrıca Pazartesi sabahı %3’ten fazla düşüşle 1.571,35$’a geriledi.

Günün 24 saati işlem gören Bitcoin de hafta sonu düşüş yaşadı.

Kripto para birimi ile ilgili hisse senetleri de düştü. hisseler mikro strateji Ve Blockchain isyanı %1’den fazla kayma.

Sanal para birimindeki düşüş, Wall Street’teki yaz telaşının azalmaya başladığı bir zamanda geliyor. Üç ana endeks Pazartesi günkü seansa düşüşle başladı ve üç endeks de önceki haftayı kayıplarla kapattı.

­Darla Mercado, Nick Wells

AMC açılışta %30’dan fazla düştü

AMC Tiyatrosu, 2 Haziran 2021’de New York, New York’un Manhattan ilçesindeki Times Meydanı’nda fotoğraflandı.

Carlo Allegri | Reuters

AMC hisseleri yaklaşık %38 düştü Rakip tiyatro zinciri Cineworld’ün iflas başvurusunda bulunmayı düşündüğünü açıklamasının ardından Pazartesi günü ticaretin ilk dakikalarında.

AMC’nin “APE” birimleri olarak adlandırılan yeni tercih edilen hisse senedi sınıfı da Pazartesi günü işlem görmeye başlayacak. Hisseler, mevcut hissedarlara temettü olarak dağıtıldı ve AMC’nin gelecekte para toplaması için bir araç olabilir.

APE temettü hisse bölünmesine benzer olduğundan, hareket bu sabah AMC’nin adi hisse senetleri üzerinde baskı oluşturabilir.

– Jesse Pound

Hisseler Pazartesi günü düşüşle açılıyor

Hisse senetleri Pazartesi günü, yaz rallisinin Federal Rezerv’in Jackson Hole semineri öncesinde azalmasıyla düştü. Dow Jones Sanayi Ortalaması 376 puan veya %1,12 düştü. S&P 500 ve Nasdaq Composite sırasıyla %1.29 ve %1.42 düştü.

– Sarah Min

VIX, 3 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyesinde

VIX adı verilen hisse senedi oynaklığının bir ölçüsü, 3 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

bu Cboe Volatilite Endeksi Pazartesi günü 2.6 puan yükselerek 23.16’ya yükseldi, ancak Haziran’da 30’un üzerine çıktığındaki son zirvesinden hala uzak.

– Sarah Min

Wolf Research, Powell’ın Jackson Hole’da “önemli ölçüde daha sert” olacağını söyledi

Jerome Powell, Jackson Hole, Wyoming’de, 24 Ağustos 2018.

David A. Grosjean | CNBC

Wolfe Research’e göre, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Cuma günü Jackson Hole konuşmasında enflasyona karşı sert bir duruş sergileyecek.

Wolfe Research’ten Chris Sinek Pazartesi günü bir notta, “Powell’ın Jackson Hole’da daha şahin görünmesini bekliyoruz” dedi.

READ  Warren, faiz oranı yorumları için Jerome Powell'ı eleştiriyor: 'Fed'in bu ekonomiyi resesyona iteceğinden çok endişeliyim'

“Daha önce uzun uzadıya tartıştığımız gibi, Fed’in enflasyonu FOMC’nin %2 uzun vadeli hedefine doğru sürdürülebilir bir yola geri döndürmek için Fed fon oranını %4,5+’e yükseltmesi gerektiğine inanıyoruz” diye ekledi.

Araştırma firması, merkez bankasının “eğrinin gerisinde” olduğunu söyledi ve yavaşlayan küresel büyüme ve şişirilmiş kazanç beklentileri de dahil olmak üzere bir ralli durumunda satın almaması gereken nedenleri sıraladı.

– Sarah Min

AMC hisseleri, Cineworld iflas başvurusunda bulunurken düşüş yaşadı

Amazon’un raporundaki ani artışları gösterir

Signify Health hisseleri, Pazartesi günkü piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık %38 arttı. Wall Street Journal’ın raporu Amazon’un sağlık şirketine teklif veren birçok şirket arasında olduğunu söyleyerek.

Teknoloji devi, CVS Health ve UnitedHealth Group ile birlikte, konuya aşina olan kişilere atıfta bulunan rapora göre, Signify’a 8 milyar dolardan fazla değer verecek bir açık artırmada yarışıyor.

Amazon hisseleri Pazartesi günü işlemlerde %2 düştü.

Buffett’in Occidental Corporation’ın tamamını devralmayacağı söyleniyor.

Warren Buffet

Jerry Miller | CNBC

CFRA, Netflix’i satma zamanı diyor

Netflix Temmuz ortasından bu yana keskin bir şekilde toparlandı, ancak CFRA’ya göre yayın envanteri için iyi zamanlar uzun sürmeyecek.

Analist Kenneth Lyon, Netflix’in satış için satış notunu düşürdü ve şunları kaydetti: “NFLX için ana teşvik – yeni reklam ödemeli abonelik planları sunmak – 2023’e kadar görünmeyebilir.”

Netflix hisseleri birincil pazarda %2 düştü.

CNBC Pro aboneleri bir dosyayı okuyabilir hikayenin tamamı burada.

—Fred Imbert, Carmen Renick

Euro dolar paritesine geri döndü

Sayılan euro banknotlarının resmi.

Leonard Weger | Reuters

bu euro Euro bölgesindeki resesyon korkularının yeniden su yüzüne çıkmasıyla, Pazartesi günü Temmuz ortasından bu yana ilk kez kısa bir süre ABD doları ile paritenin altına düştü.

Londra saati ile 09:15 itibariyle, ortak para birimi kısmen toparlandı ve tam olarak 1 dolardan işlem görüyor.

– Elliot Smith

Avrupa piyasaları faiz artırımı korkularının yeniden su yüzüne çıkmasıyla düştü

Avrupa piyasaları Pazartesi günü ABD’den daha agresif faiz artırımı korkuları üzerine düştü. Federal Rezerv ve Avrupa Merkez Bankası Öne döndü.

pan avrupa 600 Londra’da sabah yarısı %1.2 düştü, otomobiller %2.9 düşüşle tüm büyük sektörler ve borsalar negatif bölgede işlem görürken kayıplara öncülük etti.

Bundesbank Başkanı Joachim Nagel’in bir Alman gazetesine ECB’nin Almanya’daki resesyon riskleri büyürken bile faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi gerektiğini söylemesiyle birlikte, Avrupa Merkez Bankası politika yapıcılarından gelen iyimser sinyaller risk duyarlılığını azalttı.

Avrupa Merkez Bankası’nın son politika toplantısının tutanakları Perşembe günü yayınlanacak, yatırımcılar ise Salı günü Euro Bölgesi PMI’larını yakından takip edecek.

READ  Rivian, yeni ve eski rezervasyonlar için R1T ve R1S fiyatlarını yükseltti

Çin merkez bankası borç verme oranlarını düşürdü

bu Çin Halk Bankası, gösterge bir yıllık borç verme oranını düşürdü Çevrimiçi bir açıklamaya göre, 5 baz puan ve beş yıl için 15 baz puan ile fiyatlandırıldı.

Bu, bir yıllık kredi ana oranını %3,65’e ve beş yıllık LPR’yi %4,3’e getirir.

Reuters tarafından ankete katılan analistler, bir yıllık LPR’den 10 baz puanlık bir indirim bekliyorlardı ve yanıt verenlerin yarısı, beş yıllık oranın 15 baz puan indirilmesini bekliyordu.

– Abigail Ng

CNBC Pro: Profesyonellere Göre Portföyünüzdeki Riski Şu Anda Nasıl Azaltabilirsiniz?

Durgunluk korkuları, enflasyonist baskı ve diğer makro risklerin bir araya gelmesi piyasaları alt üst ettiğinden, hisse senetleri bu yıl dalgalı bir seyir izledi.

Goldman Sachs, Wells Fargo ve diğerlerine göre, yatırımcıların risklerini azaltmak veya zararlarını azaltmak için portföylerini ayarlayabilecekleri üç yol var.

Profesyonel aboneler şunları yapabilir: Daha fazlasını buradan okuyun.

– Weezin Tan

CNBC Pro: JPMorgan, büyüme stoklarındaki rallinin ne zaman sona ereceğini tahmin ediyor

Yatırımcılar son zamanlarda artan hisse senetlerine akın etti, ancak durgunluk korkuları arttıkça, piyasa gözlemcileri bunun yerine daha güvenli bahislere geçip geçmemeye karar veriyor.

Ancak JPMorgan, rallinin daha yapacak çok şeyi olduğuna inanıyor ve gelişmekte olan hisse senetlerinde bir rotasyon düşünülürken izlenmesi gereken birkaç gösterge belirledi.

Profesyonel aboneler şunları yapabilir: Hikayeyi buradan okuyun.

– Xavier Ong

Kazanç sezonu kapanıyor

Yatırımcılar, S&P 500’de henüz başlamamış sadece birkaç düzine şirketle kazanç sezonunu tamamlıyor. FactSet’e göre, daha geniş piyasa endeksinde kazanç bildiren şirketlerin %95’inin %75’i beklentileri aştı.

– Sarah Min

Paul Jackson Hole’un konuşmasından ne bekliyorsunuz?

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın bu hafta Wyoming, Jackson Hole’da merkez bankasının yıllık sempozyumunda konuşması ve gelecekteki faiz artışlarının hızına ışık tutması bekleniyor.

Powell, yatırımcıların kısmen Fed’in daha az agresif görünümü nedeniyle bir yaz rallisi yaşamasına rağmen, yakın zamanda enflasyonla mücadele taahhütlerini yineleyen Fed yetkililerinden şahin yorumlarda bulunabilir.

Ancak, St. Louis Fed Başkanı James Bullard geçen hafta yaptığı bir röportajda şunları söyledi: Wall Street Journal Eylül toplantısında 0,75 puanlık bir faiz artırımı daha düşünüyor.

için CNBC Pro’ya göz atın Fed Başkanından neler beklenebileceği hakkında daha fazla bilgi.

– Sarah Min

Vadeli işlem sözleşmeleri düşük açıldı

Vadeli işlemler Pazar gecesi aşağıdan açıldı. Dow Jones Endüstriyel Ortalama vadeli işlemleri 94 puan veya %0.28 düştü. S&P 500 ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri sırasıyla %0,36 ve %0,69 düştü.

– Sarah Min