Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yapay zekaya sahip genel bilgisayarlar

Yapay zekaya sahip genel bilgisayarlar

Microsoft CEO’su (CEO) Satya Narayana Nadella, 26 Ekim 2016’da Manhattan, New York City’deki Microsoft canlı etkinliğinde konuşuyor.

Lucas Jackson | Reuters

MicrosoftBuild’in Build geliştirici konferansı Salı günü başlıyor ve bu ay OpenAI tarafından düzenlenen yüksek profilli etkinliklerin ardından şirkete en son AI projelerini sergileme fırsatı veriyor ve Google.

Microsoft’un AI yarışında diğerlerine göre açık bir avantaja sahip olduğu alanlardan biri, şirkete büyük bir bilgisayar kullanıcı tabanı sağlayan Windows işletim sistemine sahip olmasıdır.

Microsoft CEO’su Satya Nadella Ocak ayında yaptığı açıklamada, 2024’ün yapay zekanın “her bilgisayarın en üst kademesinin parçası” haline geleceği yılı işaretleyeceğini söyledi.

Şirket, Copilot sohbet robotu asistanını halihazırda Bing arama motorunda ve bir ücret karşılığında Office üretkenlik yazılımında sunuyor. Artık PC kullanıcıları, yapay zekanın Windows’a nasıl entegre edildiği ve yeni yapay zeka destekli bilgisayarlarda onunla neler yapabilecekleri hakkında daha fazla bilgi alabilecek.

Yapı, arama devinin şimdiye kadarki en güçlü yapay zeka modelini açıkladığı ve Gemini yapay zekanın bilgisayarlarda ve telefonlarda nasıl çalışacağını gösterdiği Google I/O’dan birkaç gün sonra geldi. OpenAI, Google etkinliği öncesinde yeni GPT-4o modelini duyurdu. Microsoft, OpenAI’nin baş yatırımcısıdır ve Copilot teknolojisi OpenAI modellerine dayanmaktadır.

Microsoft için zorluk iki yönlü: yapay zekada öne çıkan konumu korumak ve pandemi sırasındaki yükseltme döngüsünden sonra son iki yıldır durgun olan bilgisayar satışlarını artırmak.

Yakın zamanda yayınlanan bir notta Vadi Yatırımcılar için, Morgan Stanley analisti Eric Woodring, müşterilerden gelen geri bildirimler ve orijinal tasarım üreticisinin (ODM) “dizüstü bilgisayarlarda yapılan son yükseliş revizyonları” nedeniyle “PC pazarının toparlanması konusunda iyimser” kaldığını yazdı.

Teknoloji sektörü araştırmacısı Gartner, bilgisayar sevkiyatlarının çok yıllık bir düşüşün ardından çeyrekte %0,9 arttığını tahmin etti. Microsoft’un finans şefi Amy Hood, şirketin geçen ayki üç aylık kazanç açıklamasında, kişisel bilgisayarlara olan talebin “beklenenden biraz daha iyi” olduğunu söyledi.

READ  Rapor: iOS 18, kullanıcıların uygulama simgelerini yeniden renklendirmesine ve bunları ana ekranda istedikleri yere yerleştirmesine olanak tanıyacak

Microsoft’un yeni yapay zeka araçları, kurumsal ve tüketici müşterilere, ister daha önce yapılmış olsun, eski bilgisayarlarını yükseltmeleri için başka bir neden verebilir… HPVeya Dell veya Lenovo.

“Windows için Copilot doğrudan para kazanmayı artırmasa da, Windows’un benimsenmesini, Windows yapışkanlığını ve müşterilerin daha güçlü, daha yüksek fiyatlı bilgisayarlara (ve dolayısıyla cihaz başına daha fazla Microsoft gelirine) yönelmesini ve potansiyel arama gelirini artırması gerektiğine inanıyoruz.” Bernstein analistleri, Microsoft’un kazanç açıklamasının ertesi günü, 26 Nisan’da yatırımcılara bir not yazdı.

Microsoft, internete gönderilen yapay zeka görevlerinden bazılarını yerine getirecek yazılımı sağlayacak olsa da, bilgisayarları çiplerden güç alacak. AMD, Intel Kurumu Ve Qualcomm Çevrimdışı AI işlevselliği için. Bu, örneğin Copilot’tan metni çevrimdışı olarak özetlemesini istemek için sesinizi kullanmayı içerebilir.

Yapay zeka bilgisayarı nedir?

Ana donanımı bir yapay zeka bilgisayarına eklemek, sinirsel işlem birimi olarak adlandırılan şeydir. NPU’lar, geleneksel merkezi işlem birimlerinin (CPU’lar) yeteneklerinin ötesine geçer ve yapay zeka görevlerini yerine getirmek için özel olarak tasarlanmıştır. Geleneksel olarak şirketler tarafından kullanılmaktadırlar. elma Fotoğrafları ve videoları geliştirmek veya konuşma tanıma için.

Microsoft, yapay zeka destekli bilgisayarların internet bağlantısı olmadan neler yapabileceğini henüz söylemedi. Ancak tam donanımlı bir bilgisayar işlemcisine sahip olmayan Google’ın PIxel 8 Pro’su, Gemini Nano AI ile kayıtları özetleyebilir ve yazıya dökebilir, kısa mesaj yanıtları önerebilir ve daha fazlasını yapabilir.

Intel’in özel bir NPU’ya sahip en yeni Lunar Lake yonga seti ile donatılmış bilgisayarların 2024 sonlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Qualcomm’un Snapdragon’u bu çeyrekte.

Intel Kurumu o diyor Çipler “gerçek zamanlı dil çevirisi, otomatik muhakeme ve gelişmiş oyun ortamları” gibi şeylere olanak tanıyor.

Apple yıllardır NPU’ları kullanıyor ve yakın zamanda iPad Pro’nun yeni M4 çipinde bunları öne çıkardı. M4 çipinin bu yıl Mac’lerin bir sonraki turunda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

READ  OpenAI CEO'su: Vision Pro, iPhone'dan sonra "en etkileyici ikinci teknoloji"

Koldaki pencereler

QualcommFarklı Intel Kurumu Ve AMDtarafından desteklenen çipler sunuyor kol-Mevcut mimari. Microsoft’un oturumlarından birinde “Yeni Nesil Windows on Arm” hakkında konuşulacak ve bu oturumda muhtemelen Windows’un Qualcomm çipleri üzerinde nasıl çalıştığı ve bunun Intel ve AMD’nin Windows sürümlerinden nasıl farklı olduğu ele alınacak.

En son raporlara göre Intel hala PC çip pazarının %78’ini kontrol ediyor ve onu %13 ile AMD takip ediyor. Canalys’ten veriler.

Geçmişte Qualcomm, daha uzun pil ömrü, daha ince tasarımlar ve hücresel bağlantı gibi diğer avantajları öne sürerek Snapdragon Arm tabanlı bilgisayarların tanıtımını yapmıştı. Ancak Qualcomm çiplerinin önceki versiyonlarının tüketicilere sundukları sınırlıydı. Örneğin 2018 yılında şirketin Snapdragon 835 yongası çoğu Windows uygulamasını çalıştıramıyordu.

Microsoft, o zamandan beri Windows’u Arm’daki geleneksel uygulamaları yönetecek şekilde geliştirdi, ancak sorular hala devam ediyor. Şirket bile var Sıkça sorulan sorular sayfası ARM donanımı üzerinde çalışan bilgisayarlar için tasarlanmıştır.

Yapay zeka her yerde

Microsoft ayrıca bulutta çalışan cihazlarda “üretken yapay zeka modellerinin nasıl hızlandırılacağını” kapsayan “Her Yerde Yapay Zeka” gibi oturumlara da ev sahipliği yapacak.

“Azure AI Studio” oturumunda geliştiricilerin kendi Copilot sohbet robotlarını nasıl oluşturabilecekleri incelenecek; bu, Google ve OpenAI’nin Gemini ve ChatGPT ile yaptıklarına benzer olabilir. Örneğin, çalışanların sağlık yardımlarını seçmelerine yardımcı olabilecek bir sohbet robotu yaratan bir şirket düşünün.

İzler: Yapay zekanın geleceğine yatırım

Yapay zekanın geleceğine yatırım yapmak: Teknoloji yatırımcısı Paul Meeks bu beş hisse senedinden bahsediyor