Eylül 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yunanistan, yerinden edilme korkusuyla Türklerin AB’ye vizesiz seyahatini destekliyor

Ankara: Avrupa İçişleri Komiseri Elva Johansson, göç yönetimi ve Avrupa Birliği ile Türkiye arasında vize serbestisi de dahil olmak üzere Ekim ayı ortasında Türk vatandaşları için ziyarete hazırlanırken Ankara ve Brüksel, uzun vadeli ilişkilerinde başka bir dönüm noktasını tartışmaya hazırlanıyor.

Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesinin ardından mültecilerin gelmesiyle ilgili korkular arasında, Yunanistan da dahil olmak üzere bazı önemli üye ülkeler beklenmedik bir şekilde Türkiye’nin Avrupa’ya girme haklarını verdi.

4 Ekim’de Die Welt’e konuşan Yunanistan Göç Bakanı Notice Mitarachi, Brüksel’i Türkiye’ye yönelik vize serbestisi taahhüdüne sadık kalmaya çağırdı. Sınırlar.

Benzer şekilde, Yunanistan Başbakanı Griagos Mitsodakis geçen ay Türkiye’nin Avrupa’ya yönelik yeni göç sorunlarının üstesinden gelmede kilit bir ortak olduğunu ve desteğe ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Ankara, birliğin temel haklar, göç yönetimi, güvenlik ve kamu düzeni ve belge güvenliği gereklilikleri de dahil olmak üzere vize serbestisi için belirlediği 72 kriterden 66’sını karşıladı.

Geriye kalan kriterler arasında terörle mücadele yasasının değiştirilmesi, ifade özgürlüğünün kapsamının genişletilmesi, Europol ile bir işbirliği anlaşması imzalanması, AB üye ülkeleriyle yasal konularda işbirliği yapılması, yolsuzlukla mücadele stratejisinin uygulanması ve kişisel verilerin korunması için yasanın değiştirilmesi yer alıyor. Diğer şeylerin yanı sıra, AB yasalarına uyun.

Türkiye ile AB arasında 2013 yılında imzalanan anlaşma, biyometrik pasaportlu Türk vatandaşlarının, Ankara’nın AB’ye giren yasadışı göçmenleri – özellikle de Avrupa’ya – Türkiye’ye geri göndermek için Türk toprakları üzerinden tüm yükümlülüklerini yerine getirmesinden sonraki bir ila iki yıl içinde Schengen bölgesine serbestçe seyahat etmesine izin veriyor. Yunan Adaları.

2015 yılında yaklaşık 861.630 kişi Yunanistan kıyılarına ulaştığında, bu sayı ertesi yıl 36.310’a düştü ve Ege Denizi’ndeki kayıp sayısı 2016’da 441’den 2019’da 71’e düştü.

READ  Rick Ross, Turk'ün onu Drink Champs'a çağırmasına tepki gösteriyor

Ancak, yıllar içinde AB-Türkiye ilişkilerinde patlak veren çeşitli siyasi parlamalar nedeniyle vizesiz süreç durduruldu.

2019’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilgili bakanlıklara kalan tüm kriterleri karşılama çabalarını koordine etme talimatı veren bir genelge yayınladı. Ancak, diğer sorunlar ve Türkiye-AB ilişkilerinde motive edici faktörlerin eksikliği nedeniyle bu sağlanamadı, “dedi. Haberler.

2020’deki çalkantılı bir yılın ardından Türkiye ve Avrupa Birliği, ilişkilerini düzeltmek ve siyasi farklılıkları daha iyi yönetmek için olumlu bir gündem peşinde koşmaya karar verdi.

Bu olumlu gündem, Gümrük Birliği’nin modernleştirilmesini, iklim, sağlık, güvenlik ve bölgesel konularda üst düzey diyalogun yeniden başlatılmasını, halktan halkla ilişkilerin kolaylaştırılmasını ve göç konusunda işbirliği yapılmasını içermektedir. Ancak vize serbestisi gündemde değil” dedi.

Nass’a göre, taraflar göç konusunda işbirliği yaptıkça, özellikle orijinal göç anlaşmasıyla Mart 2016’da savaşın parçaladığı Suriye’den mültecilerin gelmesiyle birlikte vize serbestisi görüşmeleri hızlandı.

“Yunanistan’ın desteği göç meselesiyle ilgili olabilir. Yunanistan, Suriye krizinin başından beri çok baskı altında.

Nass, “Yunan karar vericiler için vize serbestisi, Türkiye’nin düzensiz göçü engellemek için Yunanistan ve AB ile daha dürüst bir işbirliğine girmesi için motive edici bir faktör olabilir.” dedi.

Türkiye şu anda yaklaşık 3,7 milyon Suriyeli mülteci sağlıyor ve bu da onu dünyanın en büyük mülteci nüfusu yapıyor.

Nass’a göre, Afgan krizi henüz Yunanistan’a göç üzerinde herhangi bir baskı oluşturmasa da, gelecekte daha geniş Orta Doğu ve Orta Asya’dan gelen diğer göçmenler nedeniyle yeni kitlesel göç dalgalarını tetikleyebilir.

“Yunanistan, Türkiye ile ilişkilerin hızlandırılması ve vize serbestisi de dahil olmak üzere AB sonrası çabaların desteklenmesi açısından önemlidir. Türkiye, diğer üye ülkeleri Türkiye-AB ilişkilerini sadece vize konusunda değil, aynı zamanda önemli konularda da Türkiye-AB ilişkilerini canlandırmaya ikna etmek için Yunanistan ile işbirliği yapabilir. AB’nin modernizasyonu ve Yeşil Anlaşma olarak.

READ  Hurricane Hunter Flight Karayip Turu Turks & Caicos'u İçerir - Magnetic Media

Yunanistan ve Türkiye, uzun süredir devam eden bazı deniz anlaşmazlıklarında ortak bir neden bulmak için bu yılın başlarında araştırma görüşmelerine başladı.

Brüksel’deki Avrupa Politika Merkezi’nde Kıdemli Politika Analisti Amanda Paul, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yaklaşan üst düzey toplantıyı memnuniyetle karşılıyor.

Arab News’e verdiği demeçte, “Göç yönetimi konusunda diyalog önemlidir. İki ortak arasında ortak zorluklar olduğu için bu alanda işbirliğini derinleştirmeye ihtiyaç var” dedi. 2022’ye kadar uzatılan tartışmaya devam edin. “

Batı Balkanlar’da Avrupa Birliği, Karadağ, Sırbistan, kuzey Makedonya, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Moldova ve Gürcistan ve Ukrayna ile vizesiz yönetime sahiptir. Brüksel, grup toplantıları ve düzenli raporlar aracılığıyla bu ülkelerin vize serbestleştirme gereksinimlerinin karşılanmasını izlemeye devam ediyor.

Bu ülkelerden AB üyesi olmayan vatandaşlar, Schengen bölgesine 90 gün, 180 gün içerisinde biyometrik pasaport ile vizesiz giriş yapabilirler.