Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ev almaya çalışmak ‘kazanamayacağınız bir oyundur’

Ev almaya çalışmak ‘kazanamayacağınız bir oyundur’

Görüntü kaynağı, Nathan Wilkins

  • yazar, Natalie Sherman
  • Rol, İş dünyası muhabiri, BBC News

Nathan Wilkins 2019’da annesi ve kız kardeşinin yanına taşındığında bunun ev satın almak için para biriktirmesine yardımcı olacağını umuyordu.

Ancak takip eden yıllarda ABD konut piyasası, artan kiralar, artan konut fiyatları ve ipotek oranlarındaki büyük artış nedeniyle dönüşüme uğradı ve bu da ev sahibi olmayı giderek imkansız hale getirdi.

Utahlı 32 yaşındaki sigorta eksperi, kendisinin ve kız kardeşinin her zamankinden daha fazla para kazandığını söylüyor. Ancak kira için ayda 2.500 $ (1.960 £) ödemek geriye pek para bırakmıyor.

“Sanki kazanamayacağın bir oyun oynuyorum” diyor. “Fiyatımızın tükenmiş olması bende kusma isteği uyandırıyor.”

Bu tür hayal kırıklıkları oldukça yaygın, memnuniyetsizliği körüklüyor ve Amerikan ekonomisine ilişkin ülkenin yaklaşan seçimlerine gölge düşüren karamsarlığın yayılmasına katkıda bulunuyor.

the Ortalama ev satış fiyatı Amerika Birleşik Devletleri’nde 2019’un sonundan bu yana yaklaşık %30 artışla bu baharda 420.000 dolara ulaştı.

Ve bu, ABD’de tipik olan 30 yıllık sabit oranlı ipotek için 2020’deki yaklaşık %3’ten şu anda yaklaşık %7 olan yüksek faiz oranlarından kaynaklanan ek maliyetleri hesaba katmıyor.

Araştırma firmaları, bugün ev satın alanların ABD’nin pek çok yerinde rahatlıkla bir ev alabilmek için yıllık 100.000 dolardan fazla gelire ihtiyaç duyduklarını (ülkenin ortalama hane halkı olan yaklaşık 75.000 dolardan çok daha yüksek) ihtiyaç duyduklarını söylüyor. Zillow Ve Pankreas Diyor ve aylık ödemelerle yüzleşiyor Neredeyse iki katına çıktı Sadece dört yıl içinde.

Görüntü kaynağı, Getty Images

Fotoğrafa yorum yapın, Megan Holter (sağda) ve eşi Sonya, Columbus, Ohio’daki yeni evlerinin önünde

Pandemi yayılmaya başlayınca inşaat malzemelerinin ve evlerin yüksek maliyeti nedeniyle araştırmasını durdurdu.

O ve karısı nihayet bu yıl bir ev satın aldılar, ancak bunu ancak %6,625’lik bir faiz oranını yuttuktan ve 1.200 mil kuzeye, daha düşük maliyetli şehirlerden oluşturduğu bir e-tablodan seçtiği Columbus, Ohio’ya taşındıktan sonra yaptılar.

Ev satın almak için kamu sektöründen özel sektöre geçen 30 yaşındaki kişi, “Konutun uygun fiyatlı olması beş yıldır düşündüğümüz bir numaralı şeydi” diyor.

“Bunu mümkün kılmak için dağları yerinden oynattık.

“Bunu karşılayabildiğimiz için sonsuza kadar minnettarım, biliyorum ki birçok insan bunu karşılayamıyor”.

Rapora göre kiracıların yalnızca %40,1’i bir gün ev sahibi olmayı bekliyor New York Federal RezerviBu, bankanın kiracılara sormaya başladığı 2014 yılından bu yana en küçük pay oldu.

Uzun vadeli ipotekleri kendilerini doğrudan mali etkiden koruyan ve artan mülk değerlerinden yararlanan ev sahipleri bile, Anketlere söyle Piyasadaki değişiklikler endişe verici; çünkü bunlar daha yüksek emlak vergileri ve sigorta maliyetlerine yol açarken aynı zamanda taşınmayı daha ucuz hale getiriyor.

A Son Harris Anketi Amerikalıların yüzde 70’inden fazlasının piyasanın daha da kötüleşeceğine inandığı ortaya çıktı.

Görüntü kaynağı, Getty Images

Bu sorun, 2021’den bu yana %20 oranında artan yaşam maliyetine ilişkin daha geniş endişeleri besliyor.

Bu, görev süresi konut piyasasındaki toparlanma dönemine denk gelen ve ulusal anketlerde ekonomiyi yönetme biçimi nedeniyle kötü notlar alan Başkan Joe Biden’ın karşılaştığı en büyük zorluklardan biri.

Daha iyi bir performans sergileyen rakip Donald Trump, enflasyondan dolayı Biden’ı suçlamaya çalıştı ve genellikle konut konusuna özel olarak değinmese de, ekonominin yanlış yolda olduğunu söylemek için düzenli olarak “fırlayan” faiz oranlarının altını çiziyor.

Son aylarda Beyaz Saray, kapanış masraflarını sınırlandıracak kurallar ve ilk kez ev satın alacaklara 10.000 dolarlık vergi kredisi gibi öneriler sunarak satın alınabilirlik endişelerini doğrudan gidermeye çalıştı.

Bu, yıllar boyunca düşük işsizlik oranları da dahil olmak üzere ekonominin güçlü yönlerine odaklanıldıktan sonra tonda bir değişikliği temsil ediyor. Ancak Biden’ın alabileceği çok az doğrudan etki olmasına rağmen, bu çabaların bir etki yaratıp yaratmadığı açık değil.

Desteği özellikle 2020’deki rekor katılımıyla göreve gelmesine yardımcı olan gençler arasında azaldı. Bu demografideki seçmenlerin ev sahibi olma olasılıkları daha düşük ve konutların karşılanabilirliğini büyük bir endişe olarak görme olasılıkları daha yüksek.

Üretimde çalışan ve her gün evleri kontrol eden Florida’lı 30 yaşındaki Brayden Dougherty, “İlk kez ev satın alacaklar gibi acılarını hafifletmek isteyen insanları kasıtlı olarak arayan herhangi bir platform görmüyorum” diyor. Üç yıl boyunca.

50.000 dolarlık mirasa, borçsuzluğa ve makul iş fırsatlarına rağmen o ve karısı, Orlando bölgesinde ailelerinin yakınında uygun fiyatlı iki yatak odalı bir daire bulamıyor.

Barınma masrafları sorununun herhangi bir politikacı veya parti için çok büyük olduğunu ancak çözüm eksikliğinin onun daha geniş siyasi hayal kırıklığına katkıda bulunduğunu söylüyor. Kasım ayında nasıl oy vereceğinden emin değil.

“Bıktım” diyor. “Konut bunun bir parçası.”

Artan protestolar, ABD merkez bankasının rahatlama sağlamak için faiz oranlarını düşürmesi yönündeki baskıyı artırdı; Federal Reserve Başkanı Jerome Powell, bir noktada bu hamlenin muhtemel olduğunu söyledi.

Görüntü kaynağı, Julia Makhnatkina (JM Photos Inc)

Fotoğrafa yorum yapın, Mimi Than ve eşi bu yıl faiz artışından etkilenenler arasında

Bunun yerine, Ocak ayından bu yana ipotek faizleri çoğunlukla arttı.

Yakın zamanda Massachusetts’in Boston bölgesinde üç yatak odalı bir daire satın alan 29 yaşındaki Mimi Than, kocasıyla birlikte Mart ayında kredi için ön onay aldıklarında aylık maliyetinin yaklaşık 200 dolar daha fazla olduğunu söylüyor.

Eğer o dönemde faiz oranını sabitlemezlerse, farkında olmadan borçlanma maliyetleri önemli ölçüde değişebilir. Nisan ayında teklif verdikten sonra borç verene geri döndüklerinde kendilerine teklif edilen faiz oranı %6,5’ten %6,9’a çıktı.

Bu yılın sonlarında yumuşamalarını ve yeniden finansman sağlamalarına izin vermelerini umuyor.

“Fiyatları takıntılı bir şekilde kontrol ediyorum” diyor.

Pek çok analist, enflasyonun yavaşlayarak daha düşük enflasyona giden yolu açmasının an meselesi olduğuna inanıyor.

Özel şirketlerden gelen, ABD enflasyon hesaplamalarında büyük rol oynayan kira artışlarının, konut arzındaki sıçramanın ortasında salgının şiddetli hızını yavaşlattığını gösteren raporlara işaret ediyorlar.

Konut sitesi Zillow’un baş ekonomisti Urvi Devungi, ücretler arttıkça daha fazla yeni ev inşa ediliyor ve kiralar ile ev fiyatları daha yavaş artıyor, Kasım seçimleri için olmasa da satın alınabilirlik zorluklarının da azaldığını gördüğünü söylüyor.

Görüntü kaynağı, Getty Images

Fotoğrafa yorum yapın, Yeni ev inşaatı salgın öncesi seviyelere göre önemli ölçüde arttı, ancak arz talebin altında kalıyor

“Kendi başına çalışıyor” diyor. “Elbette daha gidecek çok yolumuz var ama bazı ilerlemeler görüyoruz ve daha fazla gelişme göreceğimizi düşünüyorum.”

Ancak daha karamsar bir bakış açısı var.

Evsizlik arttıkça kira fiyatları beklenenden daha dirençli olabilir ve enflasyonu yüksek tutabilir.

İpotek faiz oranları önemli ölçüde düşmezse, borçlanma maliyetlerindeki kademeli değişim, inşaatçıların çekilmesi ve faiz oranları daha düşükken ipotek kredilerini garanti eden ev sahiplerinin taşınmaktan kaçınmasıyla arz üzerinde uzun vadeli bir kısıtlama oluşturabilir.

Floridalı Brayden, 2008 mali krizinden sonraki on yılda faiz oranlarının alışılmadık derecede düşük kalmasına izin vererek mevcut krizin şekillenmesine yardımcı olmasından korktuğu Fed’den kolay bir çözüm beklemiyor.

“Ne olursa olsun – ister yükseltsinler, ister düşürsünler, ister korusunlar – çoğu insan için ne olursa olsun önümüzdeki on yılın muhtemelen zor olacağını hissediyorum” diyor.