Barakada yürekleri sızlatan yaşam mücadelesi

Manavgat’ın Kavaklı mahallesinde 8-10 metrekarelik duvarları ahşap ve naylon, tavanı koli kartonuyla kaplı, elektriği ve suyu olmayan barakada yaşayan Hüseyin Arıcı bir yandan astım, nefes darlığı, kalp ve romatizma gibi hastalıklarla mücadele ediyor, bir yandan da yaşam mücadelesi veriyor. Onun tek isteği ise oldukça ilginç, barakasının güneş görmesini istiyor.

Barakada yürekleri sızlatan yaşam mücadelesi
26 Kasım 2017 - 23:18 - Güncelleme: 05 Aralık 2017 - 17:01
Reklam

MANAVGAT'TA YÜREKLERİ SIZLATACAK YAŞAM MÜCADELESİ

Manavgat'ta Sebze ve meyve hali karşısındaki Kamyoncular kooperatifi arkasındaki ormanlık alana kurulan barakada yaşayan Manavgat'lı Hüseyin Arıcı, ona bakacak kimsesi olmadığı için oldukça zor şartlarda hastalık, soğuk ve yaşam mücadelesi veriyor.

5–6 sene öncesine kadar hastalanmadan önce kamyonlarda hamallık yaptığını anlatan Hüseyin Arıcı, hastalandıktan sonra çalışamadığını, kira ödeyecek, barınacak yeri olmadığını ve kimi kimsesi olmadığı için barakada yaşadığını, hemen yakınında bulunan Kamyoncular Kooperatifinin gönüllü olarak temizliğini ve bekçiliğini yaptığını, barakasında tuvalet olmadığı için Kamyoncular Kooperatifinin tuvaletini kullandığını, kooperatif'te bir şahısın kendisine kızmasından dolayı artık tuvalet ihtiyacı için mecburen yakındaki camilere gittiğini söylüyor.

ÇAMLARIN GÖLGESİ ÇOK SOĞUK, SABAHA KADAR SOĞUKTAN UYUYAMIYORUM

Ben 5-6 senedir kira ödeme gücüm yok. Önce şurada aşağıdaydım geçen sene inşaat yapacağım diye  Belediye kaldırttı. Çakal deresine gittim orada da ağaçların gölgesinde derede duramadım. Hayvan pazarının yanına koydum, orada da kurban gübresi var, kokudan duramadım. Nefes darlığım var, evin içine sindi. Burayı kepçeyle düzeltti ama burada da çamların gölgesinden duramıyorum sabaha kadar. Sobayı yakıyorum, 10 dakika sonra sobanın ısısı hiç bana mı yanıyorsun demiyor. (barakanın kenarlarını işaret ederek) Her tarafında zaten altlarında kırık yerler var, burada da naylon serili. Soğuğu alıyor. (Barakayı kastederek) Güneş görür bir yerde olsa yine bu kadar olmaz güneş görmediğinden buz gibi. Hiç ısınmıyor.Sabaha kadar soğuktan uyuyamıyorum, kafam ağrıyor, belim ağrıyor. Burada duramıyorum.

YAZILAN İLAÇLARI ALAMIYORUM
Kulaklarımda ağrıyor, geçen gün bir ilaç yazdırıverdiler, eczaneci 35 lira dedi alamadım para yoktu. Kulaklarımda ne olduğunu bilmiyorum ağır duyuyor. Bir aydır kulaklarım ağrıyor. Çalışamıyorum, bel fıtığım var, dizlerimde romatizma var, kalp damarlarımda tıkanıklık var: Çarem yok, ne yapayım, gidecek yerimde yok. Kimsemde yok, bir yere gidecek köyüm kentim, evim , barınacak yerimde yok. Ne yapayım, kira ödeme gücümde yok. 

NE YAPACAĞIMI BİLEMİYORUM
Hastalanmadan önce kamyonlarda hamallık yapardım, gübre filan sarıyordum. Gübre götürüyordum, çalışabiliyordum o zaman. Ekmeğimi getiriyordum, şimdi rahatsızlığımdan dolayı çalışma şeyim, sağlığım kalmadı.
Kaymakamlıktan 3 ayda 3 aya bin liraya yakın para alıyorum. İlaca mı vereceğim, hapamı vereceğim. Bir doktora gidiyorum zaten 4-5 tane rahatsızlık var. Ne yapayım ben hangi birine yetişeyim. 
Burada ne bulursam yiyorum. Bazen çorba yapıyorum, çay yapıyorum, peynir filan alıyorum marketten yiyorum. Elektrik su yok, ne yapayım, çare yok.

KULÜBEMİ GÜNEŞ GÖREN BİR YERE TAŞINMAZSA SOĞUKTAN ÖLECEĞİM

Benim kulübem eskiden güneş gören bir yerdeydi, şimdi çamların gölgesi çok soğuk, geceleri soğuktan duramıyorum. Eğer güneş gören bir yere taşıyabilirlerse biraz da olsa ısınabilirim, yoksa burada soğuktan öleceğim. dedi.

Adem Polat / Manavgat Son Haber


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 2 Yorum